۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
0 نظر

سلام. وقت بخیر. طبق اخرین مصوبات مجلس، لایحه زیر تصویب شد و به شورای نگهبان رفت:

متن لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادرایرانی

“فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی که قبل یا بعد از تصویب این قانون متولد شده یا می شوند قبل از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام شمسی به درخواست مادر ایرانی به تابعیت ایران درمی آیند. فرزندان مذکور پس از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام شمسی در صورت عدم تقاضای مادر ایرانی می توانند تابعیت ایران را تقاضا کنند که در صورت نداشتن مشکل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات) به تابعیت ایران پذیرفته می شوند. پاسخ به استعلام امنیتی باید حداکثر ظرف مدت سه ماه انجام شود و نیروی انتظامی نیز مکلف است نسبت به صدور پروانه اقامت برای پدر غیرایرانی اقدام کند.

تبصره۱- در صورتی که پدر یا مادر متقاضی در قید حیات نبوده و یا در دسترس نباشند در صورت ابهام احراز نسبت متقاضی احراز نسبت با دادگاه صالح می باشد.

تبصره ۲: افراد فاقد تابعیتی که خود و حداقل یکی از والدین شان در ایران متولد شده باشند می توانند پس از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام شمسی تابعیت ایرانی را تقاضا کنند که در صورت نداشتن سوءپیشینه کیفری و نیز نداشتن مشکل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات) به تابعیت ایران پذیرفته می شوند.”

سوال:

۱- ایا این قانون شامل حال افراد مشکوک التابعه یا کد ۶ (معاودین عراقی) هم میشه و ممکنه این افراد براساس این قانون، تابعیت خودشون رو پس بگیرن؟ 

۲- تا اجرایی شدن قانون چقدر زمان باقی مونده؟

۳- برای بازپس گرفتن هویت و احیای تابعیتشون باید چه مراحل قانونی رو طی کنند و به چه مدارک و مستنداتی نیاز دارند؟

ممنون از پاسخگویی شما

وضعیت را برای انتشار تغییر داد در
نظر خود را بنویسید
0