HAQ GOSTAR

کلاهبرداری و نحوه رسیدگی به اینگونه پرونده ها

reply_all نوشته شده توسط haqgostar در تاریخ

2,048 نمایش

کلاهبرداری و نحوه رسیدگی به اینگونه پرونده ها -  300x203

کلاهبرداری عادی و نحوه رسیدگی به این­گونه پرونده ها

ابتدا لازم به ذکر است که مجموعه ما (مؤسسه حقوقی نواندیشان حق گستر فرداد) با در اختیار داشتن وکلای متخصص در امر کیفری می تواند این اطمینان را برای شما به ارمغان آورد که در نزدیکترین زمان ممکن به بهترین نتیجه در خصوص پرونده خود دست خواهید یافت و به جرأت می توان این مجموعه را یکی از تخصصی ترین مجموعه ها در سطح کشور تلقی نمود.

مفهوم جرم کلاهبرداری عادی (سنتی)

اصولاً عامه مردم تصور دارند که هر شخصی به هر طریق اقدام به بردن اموال آنها نماید یا از پس دادن مبالغ دریافتی از آنها امتناع ورزد، کلاهبردار است و می­تواند علیه وی به جرم کلاهبرداری شکایت نمایند اما این­گونه تصورات با تعریف خاص کلاهبرداری در قوانین ما متفاوت است.

مستند به ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری: «‌هرکس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکتها یا تجارتخانه‌ها یا کارخانه‌ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی‌فریب دهد یا به امور غیر واقع امیدوار نماید یا از حوادث و پیشامدهای غیر واقع بترساند و یا اسم و یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل‌مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصاحساب و امثال آنها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد،‌کلاهبردار محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبش، به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم‌می‌شود. …»

لذا مستند به ماده مزبور کلاهبرداری عبارت است از به کار بردن وسایل متقلبانه و بردن مال غیر. حال اگر شخصی از طریق به کار بردن وسایل متقلبانه مندرج در این ماده و یا هر وسیله متقلبانه دیگر، اقدام به فریب شما نموده و از این طریق اموال اعم از منقول یا غیر منقول را از مالکیت­ شما خارج و به حساب خود یا شخص مورد نظر خود منظور دارد، می­توان علیه او تحت عنوان کلاهبرداری شکایت نمود.

آنچه که باید مدنظر قرار داد این است که صرف دروغ گفتن باعث وقوع جرم کلاهبرداری نخواهد شد. به عنوان مثال اگر شخصی خود را یک پزشک معروف معرفی و بدون هیچ گونه اقدام دیگر، مال دیگری را ببرد، این اقدام کلاهبرداری نبوده و طرف زیان­دیده می­تواند با طرح دعوای حقوقی با اثبات در دادگاه حقوقی اقدام به وصول مبلغ مزبور نماید. از طرفی باید توجه داشت که فریب خوردن شخص زیان­دیده باید به صورتی باشد که هر شخص متعارف دیگر نیز با بودن در آن شرایط، فریب بخورد و مال خود را از دست بدهد.

نحوه رسیدگی به پرونده­ های کلاهبرداری

پس از تنظیم دقیق شکوائیه باید آن را به دادسرای محل وقوع جرم تقدیم و سپس در واحد ارجاع دادسرایی که صالح به رسیدگی می­باشد، پرونده را جهت انجام تحقیقات اولیه به اداره آگاهی شهرستان مربوط ارسال می­نماید و پس از تکمیل تحقیات اولیه در اداره آگاهی، پرونده جهت انجام تحقیقات تکمیلی به دادسرا ارجاع می­شود و در نهایت در دادسرا اگر شخص مورد نظر را مجرم تشخیص دهد، با صدور قرار جلب به دادرسی پرونده را به دادگاه جهت رسیدگی و صدور حکم ارسال و اگر شخص مورد نظر را مجرم نداند با صدور قرار منع تعقیب، پرونده را مختومه اعلام می­نماید.

درنهایت باید توجه داشت از آنجا که در شکایت کیفری علیه شخص مورد نظر خود، تنها یکبار می­توان اقدام به طرح شکایت کیفری با همان عنوان و همان مدارک ابرازی تقدیم نمود، اگر به هر نحو اقدام به شکایت کیفری علیه آن شخص نمائید ولی به دلیل عدم تجربه کافی و یا نداشتن اطلاعات کافی در خصوص شکایت مطروحه، پرونده شما منجر به صدور قرار منع تعقیب علیه مرتکب گردد و قرار مزبور قطعیت یابد دیگر علیه او نمی­توان به همان عنوان کیفری شکایت نمود. لذا توصیه می­شود اگر قصد شکایت کیفری داشته یا علیه شما شکایت کیفری تحت عنوان کلاهبرداری مطرح گردیده است، می­توانید با گرفتن مشاوره با تیم تخصصی مؤسسه ما و یا با سپردن عملیات پرونده خود به وکلای ما، به بهترین نحو راهنمایی و به بهترین نتیجه در نزدیکترین زمان ممکن برسید.

  • insert_comment تاکنون 1 دیدگاه ارسال شده است.
  • شما هم دیدگاه خود را ارسال نمایید.
  1. بررسی جرم تحصیل مال از طریق نامشروع - حق‌گستر

    […] تحت عناوین کلاهبرداری یا سرقت یا خیانت […]

assignment_ind mail phone_in_talk