HAQ GOSTAR

کاهش سن

reply_all نوشته شده توسط haqgostar در تاریخ

1,845 نمایش
کاهش سن -  سن 243x300

 کاهش سن

کاهش سن

اصولاً یکی از مسائلی که ممکن است برای اشخاص اتفاق بیفتد بحث عدم تطابق سن آنها با سن مندرج در شناسنامه باشد، بدین نحو که به عنوان مثال شخص مزبور ادعا می­کند که سن وی ۳ سال کمتر از سن مندرج در شناسنامه می­باشد و تقاضای کاهش سن خود از طریق اقدام قانونی دارد.

نحوه تقاضا برای کاهش سن

اشخاصی که قصد دارند سن خود را کاهش دهند در دو دسته تقسیم می­شوند، یا تقاضای کاهش سن بیش از ۵ سال را دارند یا کمتر از ۵ سال کاهش سن مورد تقاضای آنهاست. که در این مقاله به ترتیب نحوه اقدام و مرجع صالح برای اقدامات مقتضی، توسط وکیل متخصص مؤسسه حق­گستر برای شما توضیح داده خواهد شد.

  • تقاضای کاهش سن بیش از ۵ سال

اگر شما به هر نحو متقاضی کاهش سن بیش از ۵ سال را دارید باید تقاضای خود را به اداره ثبت احوال محل سکونت خود ارائه نموده و سپس موضوع در هیأت حل اختلاف اداره ثبت احوال مورد رسیدگی و نتیجه آن با توجه به ارجاع شما به پزشک قانونی اعلام خواهد شد. اصولاً همزمان با درخواست شما برای کاهش سن، یک برگ نامه معرفی­نامه به پزشک قانونی به شما تحویل داده می­شود و شما با مراجعه به پزشک قانونی و انجام اقدامات مقتضی، که نتیجه آزمایش انجام شده به هیأت مزبور ارسال خواهد شد نتیجه نهایی پرونده خود را دریافت خواهید نمود و اگر پزشک قانونی سن واقعی شما را با مشخصات مندرج در شناسنامه یکسان بداند، درخواست شما مبنی بر کاهش سن رد خواهد شد و درخواست مجدد مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

  • تقاضای کاهش سن کمتر از ۵ سال

اگر شما به هر نحو متقاضی کاهش سن کمتر از ۵ سال را دارید باید تقاضای خود را در قالب دادخواست به دادگاه تقدیم نمائید و دادگاه ضمن رسیدگی به ادله و دلایل شما مبنی بر کاهش سن، اقدام به صدور رأی مقتضی نسبت به پرونده شما می­نماید که رأی صادره اگر به هر نحو بر علیه شما باشد می­توانید نسبت به رأی مزبور تجدیدنظرخواهی نمائید و دادگاه تجدیدنظر به موضوع رسیدگی و در نهاست اقدام به صدور رأی می­نماید.

الف- نحوه تقدیم دادخواست و طرح خواسته

دادخواست مزبور را باید به دادگاه محل اقامت خود تقدیم نمائید و همچنین اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه باید طرف دعوا قرار گیرد.

همچنین عنوان خواسته را باید ابطال شناسنامه فعلی به علت عدم تعلق شناسنامه و همچنین صدور شناسنامه با مشخصات جدید تقاضا نمود.

پیشنهاد می­شود که شرح خواسته خود را قبل از تقدیم دادخواست به نحو دقیق تکمیل نمائید تا بتوان بهترین نتیجه را در پرونده کسب کنید.

ب- ادله مورد نیاز جهت کاهش سن از طریق دادگاه

یکی از قوی ترین دلایلی که می­تواند شما را در اینگونه پرونده ها جهت دریافت رأی در دادگاه کمک نماید داشتن گواهی فوت صاحب اصلی شناسنامه ­ای که تا کنون از سوی شما مورد استفاده بوده است می­ باشد که می توانید این دلیل را با ضمیمه شهاد شهود که با ارائه دو نفر شاهد در دادگاه و ادای شهادت آنها مبنی بر صحت گفتار شما، اقدام به اخذ رأی به نفع خود از سوی دادگاه گردید.

حال اگر به هر نحو قصد کاهش سن خود به شرح فوق را دارید می توانید قبل از هر اقدام با وکیل متخصص ما در زمینه کاهش سن (آقای رضا طالبی وکیل پایه یک دادگستری) و امور شناسنامه با مشاوره حضوری به بهترین نحو راهنمایی تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

  • insert_comment اولین دیدگاه را شما ارسال نمایید.

assignment_ind mail phone_in_talk