HAQ GOSTAR

نمونه لایحه دفاعیه برای جرم ترک انفاق

reply_all نوشته شده توسط haqgostar در تاریخ

24,329 نمایش
نمونه لایحه دفاعیه برای جرم ترک انفاق - bill of defense4 180x180
نمونه لایحه دفاعیه ترک انفاق

نمونه لایحه دفاعیه برای جرم ترک انفاق

یکی از شکایت های رایجی که ممکن است زوجه علیه زوج مطرح نماید، تحت عنوان ترک انفاق می باشد، لذا با توجه به اهمیت دفاع در پرونده مزبور، وکیل متخصص کیفری ما در مؤسسه به شرح ذیل نمونه لایحه دفاعیه ای برای شما مخاطبین محترم برای دفاع از اتهام انتسابی قرار داده است:

باسمه تعالی

ریاست محترم شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ……

با سلام و احترام

موضوع: لایحه دفاعیه در خصوص بزه ترک انفاق موضوع پرونده به شماره بایگانی ….

احتراماً به وکالت از موکل در پرونده کلاسه ………….. مبنی بر شکایت کیفری ترک انفاق از سوی همسر ایشان، به استحضار آن مقام محترم قضایی می رساند:
مستند به ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ در خصوص بزه ترک انفاق به صراحت اشعار داشته است: «هرکس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد… .» محکوم به مجازات خواهد بود. لیکن در پرونده مزبور دلایل متعددی مبنی بر عدم تمکین زوجه (شاکیه) از موکل وجود دارد از جمله؛
۱-در پرونده ملاقات فرزند مشترک که از سوی شاکیه محترم مطرح شده و در نهایت دادنامه صادر گردیده است به صراحت قید شده است که ایشان جدا از موکل زندگی نموده و هیچ تمکینی از موکل ندارد، لذا با این وصف عنصر مادی بزه ترک انفاق به علت عدم تمکین زوجه (شاکی) محقق نمی گردد.
۲-شاکیه محترم سابقاً اقدام به طرح دعوای نفقه جاریه نموده که در نهایت به علت عدم تمکین ایشان دعوای مطروحه با صدور قرار از سوی دادگاه، رد گردیده که مدرک آن سابقاً پیوست گردیده است.
۳-علت دیگری که به صراحت نشانگر عدم تمکین ایشان از موکل می باشد، عدم حضور ایشان در محل زندگی مشترک (مشهد) می باشد و حضور ایشان در شهرستان ….. بدون اخذ مجوز قانونی از سوی دادگاه نیز دال بر عدم تمکین ایشان می باشد. لذا از آنجا که پرداخت نفقه فرع بر تمکین است بر این اساس نفقه ای به شاکیه محترم تعلق نمی گیرد تا ایشان بتواند اقدام به شکایت تحت عنوان ترک انفاق نماید.
در نهایت از آنجا که شاکیه محترم هیچ دلیلی مبنی بر تمکین از موکل ارائه نداده است و تمامی شواهد و قرائن و همچنین دادنامه صادره مبنی بر رد دعوای نفقه ایشان از دادگاه خانواده و همچنین اقرار ایشان در پرونده ملاقات فرزند مشترک و همچنین حضور ایشان در شهرستان …. (غیر از آدرس منزل مشترک واقع در مشهد) جملگی نشان دهنده عدم استحقاق ایشان به نفقه می­باشد، در نتیجه عنصر مادی و قانونی بزه ترک انفاق در این پرونده محقق نگردیده و از آن مقام محترم قضایی تقاضای صدور قرار منع تعقیب برای شکایت واهی شاکیه محترم مورد استدعاست.

با تشکر و احترام

جملات کلیدی: ترک انفاق – بهترین وکیل کیفری- شکایت – تمکین – نفقه – دادنامه – دادگاه خانواده – قرار منع تعقیب – وکالت

 • insert_comment تاکنون 4 دیدگاه ارسال شده است.
 • شما هم دیدگاه خود را ارسال نمایید.
 1. بهروز دیندار

  با خانومی ازدواج کردم چند سالی نامزد بودیم تمام کار های منزل را خودم یا خواهرم انجام میداد تاواصلا هیچ گونه زندگی مشترکتی نداشیم بعد که به مشکل خوردیم ایشون از من برای ترک انفاق شکایت کرده حتی وسیله های که تو خونه ما داشت خودش برده و نامه وامضایی خودش هم هست که تمام وسایل رو بده یه جلسه دادگاه رفتم و حدود ۲۰ روز دیگه جلسه دوم دادگاه رو دارم اشتهاد محلی و نامه که خودشون نشوتن رو هم دارم و همین طور تو دادگاه نفقه رای به نفع من صادر شده الان باید چیکار کنم

  • haqgostar

   با سلام اگر در این مدت شما نفقه ای به ایشان پرداخت کردید و فیش واریز دارید یا هزینه ای برای ایشان کرده اید به شعبه ارائه دهید و همچنین اگر ایشان باکره نیست باید از شما تمکین کند تا مستحق نفقه باشد ولی اگر باکره است شما باید تا زمانی که از حق حبس استفاده می نماید نفقه به ایشان پرداخت نمائید.

 2. مسعود غیاث

  با سلام بنده مدت پنج سال هست که با خانمی ازدواج کردم در طول این پنج سال یکبار به طلاق و رجوع کشیده شده. و در مدت طلاق هم با توجه به اینکه با هم بودیم سابقه ۹ بار صیغه هم داشتیم با هم . الان بعد از به دنیا اومدن پسرم که الان نزدیک به یکسال هست همسرم خونه رو بدون اجازه من ترک کرده و درخواست ترک انفاق و ضرب و شتم نموده که کلا کذب میباشد . الان هم درخواست نفقه کرده و هم مهریه . به نظر شما من چیکار میتونم بکنم که ترک انفاق رد بشه . در ضمن محل سکونت بنده در ایلام هست. و خانواده همسرم در تهران . ولی الان همسرم با پسرم در بابل زندگی میکنند و حتی جواب تلفن بنده رو نمیدن و از دیدن بچه ام ممانتعت میکنند . چه راهکاری وجود داره .من زندگیم و زن و بچه ام رو دوست دارم و عاشقشم . خواهش منو راهنمایی کنید . و بهم خبر بدین .و با توجه به نفوذی که در دادگاه دارند هنوز بنده رو احضار نکردند ولی از طرف شعبه ابلاغ به معرفی داور از طرف خودم رو دادن

  • haqgostar

   با سلام شما حتما دادخواست تمکنی ثبت نمائید و همچنین در پاسخ به شکایت ایشان اگر شاهدی دارید که در همسرتان منزل را ترک کرده است به دادسرا ارائه نموده تا با شهادت آنها، پرونده به نفع شما تمام شود.

assignment_ind mail phone_in_talk