HAQ GOSTAR

فاقدین شناسنامه

reply_all نوشته شده توسط haqgostar در تاریخ

15,948 نمایش
فاقدین شناسنامه - asl 595x330 e1526664698424

فاقدین شناسنامه

نحوه تنظیم درخواست در خصوص اشخاص فاقد شناسنامه

مطابق دستورالعمل ماده ۴۵ قانون ثبت احوال مصوب ۸/۳/۱۳۸۱ شورای عالی ثبت احوال، در بند «الف» آن، اصطلاح فاقدین شناسنامه به کسانی اطلاق می‌شود که مدعی باشند ایرانی هستند و سن آنان بیش از ۱۸ سال بوده و تا زمان مراجعه به ثبت احوال به هر طریق جهت آنان سند سجلی تنظیم نگردیده است و این افراد با اشخاص مشکوک التابعه متفاوت می باشند.

سیر مراحل رسیدگی به درخواست فاقدین شناسنامه مطابق این دستورالعمل به شرح ذیل می باشد:

۱-متقاضی (فاقدین شناسنامه) با تسلیم یک ­برگ شهادت‌نامه مصدق متضمن مشخصات خود و والدین و فاقد شناسنامه بودن و داشتن تابعیت ایرانی که لااقل به امضاء سه شاهد رسیده باشد و ۱۲قطعه عکس (۴×۳) تنظیم سند سجلی و صدور شناسنامه را درخواست می‌نماید.

تبصره ۱- امضاء لااقل دو شاهد شهادت‌نامه باید در شهرها به گواهی دفترخانه اسناد رسمی و در بخشها و روستاها به تأیید مرجع انتظامی محل برسد.

تبصره ۲- در مورد افرادی که تحت حمایت مؤسسات عام‌المنفعه قرار دارند گواهی مؤسسه مذکور ملاک پذیرش درخواست خواهد بود.

تبصره ۳- عکس‌ها باید همانند و تمام رخ بوده و با قیافه و سن متقاضی به هنگام مراجعه مطابقت داشته باشد.

۲- علاوه بر مدارک مندرج در بند ۱ متقاضی باید حکم احراز نسب یا گواهی حصروراثت و یا اقرارنامه رسمی (موضوع ماده ۱۲۷۳ قانون مدنی) حسب مورد ارائه نماید.

۳- نماینده یا مأمور ثبت احوال باید علل عدم مراجعه به ثبت احوال جهت دریافت شناسنامه را از متقاضی سئوال و برگ درخواست (موضوع بند ۵) را به امضاء و یا اثرانگشت متقاضی برساند.

۴- نماینده یا مأمور ثبت احوال با طرح پرسشهای لازم، شناختی را که با توجه به قیافه ظاهری، لهجه و اصطلاحات بکار برده شده و سایر امارات و قرائن نسبت به هویت متقاضی بدست می‌آورد همراه با نظر خود در پرسشنامه درج نماید.

۵- برگ درخواست صدور شناسنامه ویژه افراد فاقد شناسنامه (نمونه شماره یک) از لحاظ موارد مندرج در آن و مشخصات کامل ابوین، خواهران و برادران و در صورت لزوم سایر منسوبین تکمیل می‌گردد.

تبصره- محل تولد متقاضی فاقد شناسنامه باید استعلام و دقیقاً در نمونه شماره یک درج گردد.

۶- در مورد اشخاصی که به موجب حکم محکمه رشید شناخته شده‌اند بدون رعایت محدودیت سنی (۱۸ سال تمام) از نمونه شماره یک استفاده خواهد شد.

در صورت ارائه شناسنامه والدین و برادران و خواهران، پس از تأیید اصالت و احراز تعلق آنها تصویر شناسنامه‌های ارائه شده و یا رونوشت اسناد آنان ضمیمه برگ درخواست می‌گردد و اصل شناسنامه مسترد می‌شود.

آنچه که باید در این درخواست (فاقدین شناسنامه) مورد توجه قرار بگیرد این امر است که به موجب بخشنامه ۱۳۳۷۸/۱۱/۲- ۵/۲/۱۳۹۵ معاونت امور اسناد هویتی که اشعار می‌­دارد: «چنانچه از طریق آزمایش DNA نسب فرد فاقد شناسنامه یا افرادی که تابعیت آنها مشکوک است به پدر ایرانی احراز شود در این صورت منطقاً تردیدی در تابعیت شخص نیست و ضوررتی به طرح پرونده در شورای تأمین نمی‌­باشد.» لذا به منظور تسریع در روند رسیدگی به پرونده ­های موضوع ماده ۴۵ قانون ثبت احوال، چنانچه متقاضی، نسبت به آزمایش DNA اقدام نموده و نتیجه مثبت را ارائه نماید مراتب به منزله اثبات نسب به پدر ایرانی قلمداد و پرونده در کمیسیون سه نفره استان جهت تنظیم سند سجلی و صدور شناسنامه مطرح می­شود. لذا پیشنهاد می­شود در خصوص این اشخاص آزمایش مزبور در ابتدا انجام و سپس اقدام به اخذ سند سجلی به شرح بیان شده نمود.

مزایای اخذ وکیل متخصص شناسنامه و تابعیت

اصولاً با توجه به پیچیدگی بحث و تخصصی بودن آن ممکن است اگر خود شخص بدون داشتن اطلاعات تخصصی اقدام به انجام این فرآیند نماید به نتیجه مطلوبی دست نیابد بدین منظورتیم تخصصی ما در موسسه نواندیشان حق گستر فرداد، در هر زمان به صورت حضوری با تعیین وقت قبلی جهت راهنمایی هرچه بهتر یا با قبول وکالت از سوی شما حاضر خواهند بود که فرآیند تمامی اقدامات فوق را تسریع بخشیده و به بهترین نحو شما را راهنمایی نمایند، و در این فرآیند وکیل متخصص در امور تابعیت و شناسنامه ما آماده پاسخ به سؤالات شما به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی یا قبول وکالت در پرونده های شما خواهد بود.

کلمات کلیدی: شناسنامه – فاقدین شناسنامه – وکیل متخصص – تابعیت – سند سجلی

 • insert_comment تاکنون 441 دیدگاه ارسال شده است.
 • شما هم دیدگاه خود را ارسال نمایید.
 1. محمد جاسم کراری

  سلام
  من در ایران متولد شدم و پدر و مادرم عراقی هستند، آیا می توانم شناسنامه ایرانی دریافت کنم؟ سن من الان 17 سال است

  • haqgostar

   با سلام
   بله امکان پذیر است چراکه مستند به بند۵ از ماده ۹۷۶ قانون مدنی، هر شخصی که از پدر و مادر خارجی ولو از هرکشوری در خاک ایران متولد شده و از ایران خارج نشده باشد می تواند پس از سن ۱۸ سال تمام با تقدیم درخواست به وزارت خارجه، شناسنامه ایرانی دریافت کند. البته حتما باید گواهی ولادت ثبتی به همراه داشته باشید.
   موفق باشید

 2. تابعیت اشخاص حقیقی و راه های تحصیل تابعیت ایران - حق‌گستر

  […] پس از سن ۱۹ سالگی تقاضای صدور شناس… کرده نظر داده […]

 3. فرهاد ذورقی

  با سلام پدربزرگ من برای پدرم شناسنامه نگرفته ب علت ی سری مسایل خانوادگی .الان پدربزرگ فوت شده عمو ها هم حاضر ب همکاری نیستن.چون برادر ناتنی اونجاست. راه حل چیه تشکر.هیچ مشکلی از نظر تست DNA نداریم .فقط همکاری نمیکنن..

  • haqgostar

   سلام وقت بخیر
   پدرتون باید تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در اداره ثبت احوال تشکیل دهند و سپس در اداره ثبت احوال موضوع بررسی و نتیجه اعلام خواهد شد یا اینکه می توان از طریق دادگاه دادخواست اثبات نسب تقدیم کرد و اقوام پدریتون رو طرف دعوا بریا آزمایش دی ان ای قرار بدید تا با اثبات نسب بتوانید با اخذ رای به اداره ثبت احوال مراجعه و تشکیل پرونده برای دریافت شناسنامه بدهید.
   موفق باشید

 4. داریوش

  سلام من ۱۷ساله هستم پدرم ایرانی مادرم ایرانی و ازمایش دی ان اب هم دادم ولی گواهی ولادت ندارم و اگه گواهیی بخوان و نداشته باشن شناسنانه رو نمیدن ؟همه نراحل رفتم هم ازمایش هم انکشت نگاری و همشو رفتم

  • haqgostar

   سلام وقت بخیر
   شما بعد از اثبات نسب باید تشکیل پرونده فاقدین در ثبت احوال تشکیل دهید و گواهی ولادت برای اتباع خارجی الزامی است و در خصوص اتباع ایرانی گواهی ولادت برای صدور شناسنامه توجیه قانونی ندارد و ثبت احوال هم به این مدرک نیازی ندارد.
   موفق باشید

 5. مرتضی

  سلام خسته نباشین تگر ایرانی بودن پدر اثبات نشه ایا راهی برای اخذ شناسنانه برای قرزندان وی که از مادر ایرانی هستن وجود دارد؟

  • haqgostar

   سلام
   بله امکان پذیر است و فارغ از این امر که در صورت تولد شما در ایران، می توان مستند به بند ۵ ماده ۹۷۶ قانون مدنی تبعه ایران محسوب شوید و همچنین با توجه به ماده واحده در حال تصویب در مورد مادران ایرانی، در فرض تصویب می توان با نام مادر خود شناسنامه دریافت کنید.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با وکیل متخصص ما در این امر، آقای طالبی مشورت نمایید.

 6. افشین کمالی

  سلام وقتتون بخیر. خانمم فاقد شناسنامه هستش و ایرانی الاصل می‌باشد و همچنین پدر و مادر دارای شناسنامه می‌باشد ولی پدر و مادرش خارج کشور زندگی میکنند بخاطر یه سری مشکلات حاضر نیستم که ایران بیان. اگه راهکاری است که واسه خانمم شناسنامه بگیرم ممنون میشم.

  • haqgostar

   با سلام
   امکان گرفتن شناسنامه برای همسر شما وجود دارد و اگر به هر نحو سایر اقوام پدری ایشان در ایران سکونت داشته باشند میتوان برای ایشان شناسنامه دریافت کرد.
   قبل از هر اقدامی ابتدا نیاز است که شرایط همسر شما مورد بررسی قرار گیرد به همین خاطر پیشنهاد می شود با مراجعه حضوری به دفتر ما و اخذ مشاوره با وکیل متخصص ما در این زمینه (آقای طالبی) مشاوره لازم را کسب کرده تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.
   موفق باشید

 7. هوشیار

  سلام شناسنامه پدر من راگرفتند گفتند پدر شما ایرانی است ولی شناسنامه ان جعلی است ۲۰سال است که دادگاهی دارم وبا رای دادگاه شناسناه شا هی پس دادن به خودش شناسنامه راتعویض نکردند پدرم تک فرزند است وحتی شاهد هم دادگاه برده بود پدرم من شناسنامه ام راقانونی گرفته ام الا ن شناسنامه من راهم ثبت احوال گرفته ایرانی بودن پدرم ثابت شده فقط شناسنامه جعلی است میگن.الان راهی است که هم پدرم وهم من شناسنامه ام رادریافت کنم ممنون

  • haqgostar

   با سلام، بله امکان دریافت شناسنامه از سوی شما و پدرتان وجود دارد. اینکه شناسنامه پدرتان جعلی بوده و به نوعی از شناسنامه غیر استفاده کرده است بدین جهت آن شناسنامه برای پدرتان هیچ اعتباری ایجاد نمی کند و ایشان باید اقدام به اثبات تابعیت ایرانی خود و الزام ثبت احوال به صدور شناسنامه با مشخصات جدید اقدام نمایند. به دلیل پیچیده بودن موضوع پیشنهاد می کنم با مراجعه حضوری به وکیل متخصص ما در امور تابعیت و شناسنامه (آقای رضا طالبی) مراجعه و مشورت دریافت دارید.
   موفق باشید

 8. سیدحسین حسینی طباطبا

  سلام خسته نباشید،بنده مدت ۲۵ ساله در شهر رفسنجان زندگی میکنیم،واصلیت سیستانی هستیم والان حدودا ۲۰ ساله تشکیل پرونده در ثبت احوال رفسنجان داده ایم وتمام مراحل قانونی از جمله فرمهای هفت گانه ،تاییدیه از دهیاری در روستای سیستان،مرزبانی،فرمانداری،اطلاعات زابل وزاهدان واگاهی زابل وزاهدان،اثبات نسب دودفعه یکبار در سیستان ویکبار در رفسنجان،ازمایش دی ان ای ووو وبعد از ۲۰ سال وصدها برگه تاییدیه از هر ارگانی به ما ثبت احوال رفسنجان جواب نمیدهد،،پدر بنده در روستا زندگی میکرده وبرای خودش وبچه هایش نگرفته شناسنامه والان هم بعد فوت بابا ۲۰ سال هرچه میدویم ما خواهر وبرادرها بدون شناسنامه به مرگمون راضی شدیم وتمام زندگی مون دچار مشکل هست وبدبختی میکشیم،تورا خدا وتورا به جد سادات کمک مون کنید واین خانواده سید را از این عذاب نجات بدید

  • haqgostar

   با سلام وقت بخیر، اگر تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در اداره ثبت احوال انجام دادید، می توانید با پیگیری مکرر به ثبت احوال و شورای تأمین نسبت به تشکیل نهایی پرونده و اخذ شناسنامه اقدام کنید. به نظر می رسد با توجه به اینکه پرونده شما کاملا تکمیل است و مانعی برای صدور شناسنامه وجود ندارد اما در برخی موارد از سوء مدیریت اداره ثبت احوال و اعمال سلایق شخصی ممکن است کار شما به تعویق بیفتد که می توانید با مراجعه به اداره مرکز استان نسبت به طرح موضوع اقدام نمائید و در صورت عدم حصول نتیجه از طریق دیوان عدالت اداری آنها را ملزم به انجام تکالیف قانونی خود نمایید.

 9. sara

  سلام. خسته نباشید..ببخشید من چندتا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید. ما الان شناسنامه نداریم! بابا حدود ۲۵ ساله که پرونده تشکیل داده در ثبت احوال و همه مراحل رو طی کرده و وزارت کشور هم تایید کرده ولی رییس ثبت احوال یجورایی مخالفه بدون هیچ دلیلِ منطقی! الان ما دقیقا چیکار کنیم تا شناسنامه هامون صادر بشه؟؟

  • haqgostar

   با سلام و وقت بخیر، اگر پدرتان در قید حیات هستند ایشان باید با مراجعه حضوری به ثبت احوال نسبت به علت مخالفت اداره و مانعی که برای صدور شناسنامه وجود دارد پیگیری نمایند، در اغلب موارد ممکن است پرونده با کسری مواجه باشد مثلاً اگر عنوان نمودند که پدر شما نسب مشخصی در پرونده ندارد شما باید با تقدیم دادخواست به دادگاه خانواده مبنی بر اثبات نسب با یکی از اقوام پدری خود که شناسنامه دارند و انجام آزمایش DNA، نسبت به رفع مشکل اقدام نمائید. اگر هم ایرادی دیگری بود حتما از اداره ثبت احوال تقاضا کنید که علت و مانع انجام تکالیف قانونی آنها برای صدور شناسنامه چیست و در فرض اطمینان از تکمیل پرونده می توانید از طریق دیوان عدالت اداری نسبت به الزام آنها به انجام تکالیف خود اقدام نمائید.

 10. سارا

  سلام. خسته نباشید..ببخشید من ی چندتا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید. ما الان شناسنامه نداریم!حدود ۲۵ ساله که بابا پرونده تشکیل داده در اداره ثبت احوال.. و همه مراحل قانونی رو طی کرده و وزارت کشور هم تایید کرده ولی رییس ثبت کاری نمیکنه و صادر نمیکنه شناسنامه هامون رو و دلایل غیر منطقی داره!! الان ما دقیقا چیکار کنیم تا شناسنامه هامون صادر بشه؟؟؟ لطفا کمک مون کنید..ممنون میشم شماره تماس تون روبدید و تا بتونم باهاتون حرف بزنم..

  • haqgostar

   با سلام، پاسخ شما به طور کامل در کامنت قبلی داده شد، در صورت کسب اطلاعات بیشتر با وکیل آقای رضا طالبی با شماره تماس ۰۹۱۵۵۶۸۲۰۱۴ غیر از تایم ادارات و دادگاه ها تماس بگیرید.

 11. masoud

  با عرض ادب و احترام،
  بنده با دختر عمویم که ایرانی الاصل هستند( پدر و مادر هردو ایرانی اما بعد از انقلاب ۵۷ به کشور عراق پناهنده شده اند و هیچ مدرک یا شناسنامه ایرانی ندارند، شناسنامه آنها مربوط به رژیم قبل بوده و از بین رفته است) در کردستان عراق ازدواج کرده ام و الان ایشان در ایران هستند، چگونه می توانم برای همسرم تقاضای شناسنامه کنم در حالیکه والدینش الان در ایران نیستند و شناسنامه ایرانی هم ندارند؟؟
  همسرم و والدینش جز کارت اقامت موقت عراقی که ۶ ماه یکبار تمدید می شود هیچ مدرک هویتی دیگری ندارند.
  لطفا راهنماییم کنید.

 12. masoud salimi

  با عرض ادب و احترام،
  بنده با دختر عمویم که ایرانی الاصل هستند( پدر و مادر هردو ایرانی اما بعد از انقلاب ۵۷ به کشور عراق پناهنده شده اند و هیچ مدرک یا شناسنامه ایرانی ندارند، شناسنامه آنها مربوط به رژیم قبل بوده و از بین رفته است) در کردستان عراق ازدواج کرده ام و الان ایشان در ایران هستند، چگونه می توانم برای همسرم تقاضای شناسنامه کنم در حالیکه والدینش الان در ایران نیستند و شناسنامه ایرانی هم ندارند؟؟
  همسرم و والدینش جز کارت اقامت موقت عراقی که ۶ ماه یکبار تمدید می شود هیچ مدرک هویتی دیگری ندارند.
  لطفا راهنماییم کنید.

  • haqgostar

   با سلام. اگر شما ایرانی باشید ایشان می تواند با ازدواج با شما مستند به بند ۶ ماده ۹۷۶ قانون مدنی ایران، علی رغم در دسترس نبودن اعضاء خانواده خود، شناسنامه ایرانی دریافت کند.

 13. اسماعیل براهویی

  سلام من از کسانی هستم که فاقد شناسنامه مباشم همه خانوادهام دارای شناسنامه ایرانی می باشند وتنها خودم وبچه هام فاقد شناسنا مه اند همه کارهای قانونی راکرد ه ام آزمایش دی ان ای داد ه ام آیا نیازی به شورا ی تامین هست یا نه چون تازه جواب دی ان آی آمده من نمیدانم مرا به شورای تا مین میفرستند یا نه لطفا راهنمایی کنید

  • haqgostar

   با سلام
   اگر با آزمایش DNA نسبت به تکمیل پرونده اقدام کردید و حکم اثبات نسب نیز دریافت نموده اید دیگر برای دریافت شناسنامه نیاز به تشکیل پرونده شورای تأمین ندارید و برای شما شناسنامه صادر خواهد شد.

 14. احسان بلوچ

  با سلام و عرض ادب و خسته نباشید, مشکل ما اینه که پدرم و پدر بزرگم ایرانی الاصل هستند و پدربزرگم به دلیل بیسوادی و روستا نشینی و فرار از خدمت نظام وظیفه, شناسنامه نگرفته و فرزندانش بی مدرک و بی هویت مانده اند, ما هم که نوه پسریش هستیم و الان بیست شش سال سن دارم مدارک نداریمو البته مادرم مدارک داره و برای خواهران بزرگم موفق به دریافت سجل شده و میگه بعد سال هفتادو یک موفق نشدم برای شما به اسم مادر شناسنامه بگیرم, الان نصف فرزندان پدرم شناسنامه مادری دارند و سه پسر کوچکتر ندارن,,, آیا راه حلی برای انجام کار و دریافت هویت ایرانی هست یا خیر, و اگر وکیل نیاز هست, هزینه کارمزد وکیل پرونده چقدرر میشه

  • haqgostar

   با سلام
   بله امکان دریافت شناسنامه برای شما وجود دارد مخصوصاً با توجه به شرایط شما که برخی از اعضاء خانواده نیز شناسنامه اخذ نموده اند.
   اگر اقدام به اخذ وکیل متخصص در این امر نمائید بهتر نتیجه خواهید گرفت که در صورت تمایل می توانید با وکیل متخصص ما در این حوزه (آقای رضا طالبی) مشورت نموده تا در صورت تمایل، پرونده خود را به ایشان سپرده و از دریافت شناسنامه خود اطمینان حاصل نمائید.

 15. soina shamloo

  با عرض سلام
  من پدر و مادر ایرانی دارم وازدواج ایرانی کردند و عقدنامه ایرانی ولی من وخواهرم در المان متولد شدیم و پدر من هیچ زمان رضایت نداشت که ما شناسنامه و هویت ایرانی داشته باشیم الان بعد از ۲۸ سال من میخوام اقدام کنم برای شناسنامه ولی پدرم که از اول مخالف بود و الان هم که از سال ۲۰۰۶ ما رو ترک کرده و هیچ خبری نداریم ایا با این شرایط که من ایران بدنیا نیومدم و یک المانی به حساب میام راهی برای اخذ شناسنامه دارم در ضمن پدر و مادرم حدود چهل سال که مقیم المان هستن لطفا راهنمایی کنید سپاسگذارم

  • haqgostar

   با سلام بله امکان اخذ شناسنامه برای شما وجود دارد و کافی است نسب شما به ÷درتان اثبات شود و با اثبات این امر می توان برای شما مستند به بند ۲ ماده ۹۷۶ قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران برای شما شناسنامه ایرانی اخذ کرد ولو هرجا به دنیا آمده باشید.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با وکیل متخصص ما در این امر با تعیین وقت قبلی مشورت نمائید. موفق باشید

 16. المیرا

  سلام پدر بنده شناسنامه شاهی داشتن و موقع تعویض شناسنانه ب ثبت احوال رفتن ولی تعویض نکردن و گفتن شما مشکوک تابیعت هستن و الان گفتن نسب ایرانی بیارین برای ازمایش ولی ما کسی رو نداریم الان باید چیکار کنیم

  • haqgostar

   با سلام
   به احتمال زیاد شناسنامه پدر شما الحاقی است و به همین دلیل تابعیت ایشان مورد تشکیک قرار گرفته است و اگر شخصی که نسب شما به وی محرز نباشد پیدا نشود شورای تأمین و متعاقب آن هیأت حل اختلاف اداره ثبت احوال مشهد اقدام به ابطال شناسنامه پدر شما و همچنین شما به عنوان فرزندان او می نماید که بعد از آن می توانید با ابطال این آراء از طریق دادگاه عمومی حقوقی، نسبت به احیاء شناسنامه خود و پدرتان اقدام نمائید. در هر حال جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

 17. زینب سروری

  با سلام و عرض ادب و خداقوت خدمت جنابعالی. مشکل ما اینه که پدر ما شناسنامه زمان شاهی داشته و تک فرزند بوده و حتی کد ملی هم داره اما به دلیل اینکه اگاهی کافی نداشته که دنبال کاراش بره؛هر جا رفته نتونسته از حق خودش دفاع کنه ومن و بردارم بخاطر سن کم آگاهی نداشتیم که کار خودرا پیگیری کنیم و فاقدشناسنامه هستیم اثبات نسبی داریم اما قادر به همکاری با ما نیستن لطفا یه فکری برای ما بکنید خیلی شرایط برای و برادرم سخته سن مون از سن قانونی گذشته و هرروزی که برای ما میگذره یه عمری که به بطالت میگذره ما چیکار کنیم ما خودمون تو ایران بدنیا اومدیم و اینجا زندگی میکنیم حق آب و خاک داریم چطوری میتونیم از حقمون دفاع کنیم خودمون با توجه به اینکه پدرم دیگه با توجه به سن و سالش نمیتونه دنبال کاراش بره لطفا کمکمون کنید…

  • haqgostar

   با سلام پیشنهاد میکنم حتما با وکیل متخصص ما در این زمینه ( آقای طالبی) مشاوره حضوری داشته باشید تا موضوع شما به طور کامل بررسی و سپس بهترین اقدام برای شما انجام شود.

 18. امید رضای

  سلام خسته نباشین بنده ۵ ساله دنبال شناسانامه ام هستم تمام افراد خانواوم شناسنامه دارن حکم اثبات نصب از مایش دی ان ای ازمایش تایین اداره ماهجرت اطلاعات فاتب سازمات اطلاعات شورایی تامین همه تایید کردن ایا چقدر میکشه شناسنامه من صادر بشه ؟؟؟ ساکن و متولد شهر تهران هستم

  • haqgostar

   با سلام با تأیید شورای تأمین و همچنین تأییدیه عکس شما از سوی نیروی انتظامی، بعد از ۳ هفته شناسنامه شما صادر خواهد شد.

 19. ارشیا

  با عرض سلام وخداقوت
  باهمسرم عقدرسمی ودایمی داریم وپسرم درخانه متولد شده وگواهی ولادت نداره و۷ساله فاقد شناسنامه اس الان برای آزمایش دی ان اقدام کردیم ونامه ازکلانتری وبیمارستان ومرکزبهداشت هم داریم وتاییدهم کردن .آیامیتونن بعدازجواب دی ان ای بهانه دیگری اداره ثبت بیاره ؟واینکه جریمه ای هم شامل ما میشه ومیزانش چقدر هست تشکر

  • haqgostar

   با سلام خیر در صورت اثبات نسب فرزند از طریق آزمایش DNA اداره ثبت احوال مکلف به تمکین از رأی دادگاه و تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه برای فرزند شما بدون تشکیل پرونده شورای تأمین برای احراز هویت و تابعیت خواهد بود و در فرض تأیید کلانتری مبنی بر تطابق واقعیت امر با اظهارات شما، برای فرزند شما شناسنامه صادر خواهد شد. جریمه ای به شما تعلق نخواهد گرفت.
   موفق باشید

 20. محمد

  باعرض سلام وخسته نباشید
  بنده عمویم وپسرعموهایم ودخترعمویم ک همسربنده باشن شناسنامه دارن ولی متأسفانه پدرم ک من بچه بودم ازدنیارفته وشناسنامه نداشته الان بنده دارای ۵فرزند هستم ک خودم وفرزندانم ازبی مدارکی رنج میبرن آیامشکله بی شناسنامه ای بنده حل میشود

  • haqgostar

   با سلام بله مشکل شناسنامه شما قابل حل می باشد و اگر عمو و پسر عموهای شما قابل دسترس هستند امکان دریافت شناسنامه برای شما و سپس فرزندانتان وجود دارد. پیشنهاد می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر با مراجعه حضوری مشاوره دقیق و لازم را دریافت دارید. موفق باشید

 21. داریوش

  سلام من فاقد شناسنامه هستم همه مراحل تا تی کردم و ارمایش هم دادم ولی اطلاعات متو واس ازمایس فرستاده و الان ثبت احوال کاراش کردم الان میگن باید فرستاده بشه پروندت ب شورا تأیین و من‌میتونم ی برگه ای بگیرم واس این ک ب جرم افغانی نگیرن منو میشه برگه بگیرم ؟؟؟؟ و چقد طول میکشه تایید شورا ب پروندم

  • haqgostar

   با سلام ارسال پرونده در شورای تأمین جهت تأیید نهایی تابعیت شما می باشد و همان رسیدی که بابت پرونده شما از اداره ثبت احوال دریافت کردید می تواند معتبر باشد. تشکیل پرونده در شورای تأمین و تأیید هویت و تابعیت شما بین ۳ ماه تا ۶ ماه زمان خواهد برد.

 22. داریوش

  سلام‌ی سوال داشتم و من اطلاعات ازمایش دادم و الان ک امروز رفتم ثبت احوال میگن اول پلیس گذر نامه تأیید کنه فرستادع میشه شورا و من میگم تأیید شدم و نامع اوردم میگن‌کجاست و اینحوری میگن و من تأیید شدم ایا اگه دباره ثبت احوال نامه بزنه ب پلیس گذرنامه ک ایا تأیید شده یانع طول‌میکشه خیلی ؟ میتونم خودم جواب ازمایشمو از پلیس گذر نامه بگیرم بیارم‌ ثبت احوال؟ یا نه من کاری نکنم خودشون انجام میدن؟

  • haqgostar

   سلام برای تأیید زمان زیادی سپری نمی شود و نهایت ظرف ۲ ماه با پیگیری متعدد به شما پاسخ خواهند داد و جواب آزمایش را به صورت پاکت درب بسته و ممهور می توانید به اداره ثبت احوال ارائه دهید.

 23. بهرامی

  با سلام.دو نفر هستیم که شناسنامه نداریم ولی دو خواهر داریم که اونها شناسنامه دارند و حکم اثبات نصب هم داریم از دو خواهرمون. شناسنامه پدرمون برای قبل از انقلاب میباشد و گفتند جعلی است و هیچ جا ثبت نشده پرونده توی ماده ۴۵ رفته وبه خاطر اینکه گفتن شناسنامه جعلی است رد شده ما از گرگان اقدام کرده بودیم ولی الان ساکن تهران هستیم الان میتونیم از تهران اقدام کنیم و ماده ۴۵ پرونده نرود و شناسنامه را بگیریم

  • haqgostar

   سلام وقت بخیر بله در خصوص دعاوی مربوط به اسناد سجلی (شناسنامه) محل اقامت شخص متقاضی (محل سکونت) ملاک برای انجام اقدامات قانونی دادگاه است لیکن اگر شناسنامه شما صادره از گرگان باشد تأیید نهایی برای صدور شناسنامه به عهده اداره ثبت احوال گرگان است.
   موفق باشید

 24. اهواز

  سلام علیکم دختر عموم عراقیه
  ومتولد ایران
  ایا میشه برای شناسنامه ایرانی اقدام بکنیم‌

  • haqgostar

   سلام بله امکان دریافت شناسنامه ایرانی طبق بند ۵ ماده ۹۷۶ قانون مدنی برای ایشان وجود دارد جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

 25. نفیسه اسدی

  با سلام و احترام دختری هست در محله ما که به همراه پدرش زندگی می کند ک اهل زاهدان است این دختر دارای شناسنامه است و داری دو بردادر است اما این دختر که الان سیزده سال سن دارد بدلیل نداشتن شناسنامه نتونسته تحصبل کنه این دختر به همراه پدزش در روستا کارگری می کننن و اروزشه که بتونه دزس بخونننه من خودم کارمند هستم خیلی پی گیری کردم برای ایشون لطفا تو رو به هر کی که می پرستین و اعتقاد دارین اگه راه حلی هست برای رفع مشکل این دخترررر به اینجانب اطلاع تا بتوانیم کاری برای تحصیلش انجام دهیم اجرتون با امام حسین و اقا علی ابن موسی ارصا

  • haqgostar

   با سلام سوالتون رو متوجه نشدم چون اول گفتید این دختر دارای شناسنامه است ولی بعداً گفتید شاسنامه ندارد. در هرحال جهت راهنمایی دقیق بهتر است که کامل و دقیق موضوع را بیان کنید.

 26. نجم فرضی

  با سلام ما خانواده عراقی که پدرمان ایرانی الاصل است و غیر از دو برادر همگی دارای شناسنامه ایرانی هستیم.یکی از برادرانم خارج از ایران و مایل به دریافت تابعیت ایران است ولی طبق ماده ۴۵ باید به ایران بیاید و اقامت داشته باشد که برایش مشکل است در ضمن اثبات نسب دادگاهی هم برایش گرفته ایم راه سریع برای ایرانی شدنش چیست که نیاز به ماندن طولانی در ایران نداشته باشد.

  • haqgostar

   با سلام نیاز به حضور طولانی مدت ایشان در ایران نیست و صرفاً برای درخواست تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه حضور ایشان لازم است و برای سایر اقدامات می تواند از طریق اعطاء وکالت نسبت به سایر امور اقدام نماید و وکیل می تواند سایر اقدامات را تا زمان صدور شناسنامه انجام دهد.

 27. محمد طاووسی

  با عرض سلام خسته نباشید من محمد فرزند عبدالرضا طاووسی پدرم و مادرم ایرانی هستند من تو کشور عراق دنیا آمدم مادرم شناسنامه ایرانی دارد وکارت ملی پدرم خدا رحمت کند شناسنامه ایرانی داره بود ولی زمانی که صدام بود ما همه خانواده ما دستگیر کردند وما تو زندان انداختن مدارک پدرم ازش گرفتن ولی ما از عراق بیرون نه کردند چون صلیب سرخ به رژیم صدام امر داد تابعیت ایرانی بیرون نه کنید ما تو کشور عراق ماندیم تا وقت نیروهایی آمریکایی به عراق حمله کردند ولی پدرم از دنیا رفت حالا من چجور می‌توانم شناسنامه ایرانی وسه خدم در میارم،،،،، باتشکر

  • haqgostar

   با سلام در فرض ایرانی بودن پدر و مادر، امکان صدور شناسنامه برای شما به راحتی امکان پذیر است و لازم است به اداره ثبت احوال محل اقامت خود مراجعه و با تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه و تأیید هویت شما در شورای تأمین، شناسنامه ایرانی دریافت دارید. در صورت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید.

 28. سید

  سلام و احترام؛
  بنده ۳۲ ساله، از پدر و مادری اهل افغانستان، متولد تهران هستم، والدین من به هنگام ولادت گواهی ثبت احوال نگرفتند (یعنی اصلاً در آن زمان مرسوم نبود) و البته متولد منزل بودم. همسر بنده نیز چنین گواهی ای ندارند، اما گواهی تولد بیمارستان را دارند. حدود ۱۳ سال هم هست که اقامت رسمی در ایران داریم وبه جای کارت هویتی، با گذرنامه زندگی می کنیم.
  سوال این است که آیا به بنده و همسرم شناسنامه ایرانی تعلق می گیرد؟ برای فرزندان ما که ۵ و ۳ ساله هستند و هر دویشان گواهی ولادت رسمی ثبت احوال دارند، چگونه برای شناسنامه اقدام کنیم؟

  • haqgostar

   با سلام،برای تعلق شناسنامه به خودتان ابتدا باید گواهی ولادت ثبتی دریافت نمائید و پس از آن احتمال ۵۰ درصد برای شناسنامه ایرانی بتوانید اقدام و موفق به اخذ شناسنامه گردید چراکه تا پایان ۱۸ سالگی باید اقدام برای شناسنامه طبق بند ۵ ماده ۹۷۶ می کردید. از طرفی برای فرزندانتان از آنجا که گواهی ولادت ثبتی دارند دو فرض ممکن است یا اینکه تا ۱۸ سالگی صبر کنید و در آن زمان اقدام به ثبت درخواست مطابق بند ۵ ماده ۹۷۶ نمائید یا اینکه قبل از این تاریخ با پرداخت هزینه نسبت به صدور شناسنامه برای فرزندانتان اقدام نمائید.
   موفق باشید

 29. احمد دهمرده

  با سلام پدر و مادر من ایرانی و از عشایر کوچ نشین سیستان بلوچستان بوده اند و در سال شصت و دو به علت خشکسالی به شهرستان رفسنجان اومدند و فاقد شناسنامه بودن و ما فرزندان همگی متولد رفسنجان هستیم و تمام مدارکی ایرانی بودن پدر از سیستان بلوچستان موجود است نامه اداره اطلاعات و شورای محل و استشهاد محلی و به خاطر کهولت سن پدر نمیتونه به سیستان بره و ما در رفسنجان اقدام کردیم هیچ جوابی به ما نمیدند حتی ازمایش دی ان ای با عمو زاده های پدرم انجام دادیم مثبت شده رفسنجان تشکیل پرونده نمیده ما چه کنیم میگه نامه شورای تامین برای تشکیل پرونده بدید شورای تامین اصلا پرونده ما رو طرح نمیکنه یه راه حلی برای ما لطفا

  • haqgostar

   با سلام ابتدا شما باید اقدام به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در اداره ثبت احوال محل سکونت خود نمائید و تمامی مدارک خود را ضمیمه کنید، اگر علی رغم درخواست مزبور، اداره ثبت احوال از انجام وظایف قانونی خود تخطی نمود باید از طریق دیوان عدالت اداری از این اداره شکایت نمائید.

 30. محمد آسوار

  با سلام .. پدرم هفتاد سالشه شناسنامه نداره یعنی هویتش نامعلومه الان بعد سی و پنج سال پسر داییهاش و فامیلهای مادرشو تو زاهدان پیدا کرده اونا شناسنامه دارند . تا جایی که اطلاع دارم میگن دهاتهای زابل و زاهدان اکثرا شناسنامه ندارن . میشه راهنمایی کنید

  • haqgostar

   سلام وقت بخیر، شما می توانید با تقدیم دادخواست اثبات نسب به طرفیت عمو یا پسر عموی پدرتان، ابتدا برای ایشان شناسنامه دریافت و بعد از آن سایر اقدامات را برای شناسنامه خودتان انجام دهید.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با وکیل متخصص ما در این زمینه با تعیین وقت قبلی مشورت نمائید.
   موفق باشید

 31. حیدر

  من ۴۳ ساله پدربزرگم ایرانی است و در عراق مقیم بوده برای پدرم شناسنامه نگرفته و پدرم سال ۵۹ شهید شده (پرونده بنیاد دارد) مادرم ایرانی است حکم ثبات نسب با پدربزرگ و مادر و حکم اثبات زوجیت پدر و مادرم گرفتم چطور شناسنامه بگیرم

  • haqgostar

   با سلام بعد از دریافت حکم اثبات نسب اگر از طریق اخذ آزمایش DNA باشد با مراجعه به اداره ثبت احوال و تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه، بدون تشکیل پرونده برای تأیید هویت شما، نسبت به صدور شناسنامه اقدام خواهد شد لیکن اگر آزمایش DNA نگرفته اید از طریق اداره ثبت احوال و متعاقب آن شورای تأمین شهرستان محل تولد خود جهت انجام آزمایش DNA به پرشکی قانونی ارجاع خواهید شد.

 32. محمدعلی بهادرزهی

  با عرض سلام و خسته نباشید من بابام ۱۴ سال مشکل داشت شناسنامه اش و بعدش درست شد پنج تا بردار دارم که بعد از حل شدن مشکل بابام به چارتا برادر کوچیکم ثبت احوال شناسنامه داد من چون سنم ۱۸ به بالا بود گفتن باید برم درخواست شناسنامه کنم حالا ت ثبت احوال فاقدین شناسنامه هستم فردا واسه من پرونده تشکیل میده آیا ب من شناسنامه میده و چقد طول میکشه ممنون از لطفتون و به من راهنمایی کنید که چیکار بکنم مرصی از توجهتون

  • haqgostar

   با سلام بعد از تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه برای شما و تحویل مدارک لازم، حدود ۱ ماه زمان میبره برای صدور شناسنامه برای شما به عنوان عضو آخر خانواده.

 33. علی

  سلام روزتان بخیر
  بنده نه پدرم شناسنامه داره نه مادرم
  خودم هم که شناسنامه ندارم فقط یک کارت واکسن دارم باید. چیکار کنم

  • haqgostar

   با سلام شما ابتدا پدرتان باید با طرح دعوای اثبات نسب به طرفیت عمو یا پسر عمو که دارای شاسنامه هستند از طریق دادگاه با اخذ آزمایش DNA اقدام نمایند و پس از تکمیل پرونده و صدور شناسنامه برای ایشان، شما می توانید با اثبات نسب خود به پدرتان، شناسنامه دریافت نمائید.

 34. Ali Reza

  سلام و عرض ادب
  بند شناسنامه ندارم و پیش یک خانواده افغان بزرگ شدم از ۳ ماهگیم
  پدر و.مادرم وهم تازه فهمیدم این خانواده نیست و حدود ۱۲ سال هم است ایران نیستم میه کمک کنید که من چیکار باید بکنم

  • haqgostar

   با سلام، ابتدا باید نسبت به پدر و مادر اصلی خود دعوای اثبات نسب طرح کنید و بعد از اخذ آزمایش DNA و مشخص شدن صحت گفتار شما، به اداره ثبت احوال مراجعه و نسبت به دریافت شناسنامه اقدام نمائید.

 35. محمدگل سالارزهی

  سلام ما فاقد مدارک هستیم به این علت تو روستا بودیم وقتی که به شهر آمدیم دیدیم که بدون مدرک نمی شود زندگی کرد
  به همین خاطر پدرم از طریقه پسر عمواش که تحصیل کرده و معلم بودند رفتند برای آزمایش DNI
  خلاصه بگم که تمام مراحل را انجام دادن عکس دادن انگشت گرفتن حتی دادگاه به این تو پرونده شان نوشت که با این ها کار داشته نباشند (دولت یا کلانتری)
  بعدا به این ها گفتند که برای آزمایش Dni شمارها خبر می دهند اما ۱سال گذشته اما تاحالا خبری نشده است
  میشه به ما رهنمایی کنید چکار کنیم ممنون میشم

  • haqgostar

   سلام وقت بخیر، متأسفانه به دلیل تحریم های صورت گرفته فعلاً مواد آزمایشگاهی برای آزمایش DNA محدود و کم یاب است و دلیل تأخیر در پاسخ آزمایش شما همین است. باید از پزشکی قانونی پیگیر باشید

 36. زهرا

  سلام من ۲۲ سالمه وفتی به دنیا اومدم مادر پدرم جدا شوه بودن و پدرم قبول نمیکرد من فرزندشم چند سال دادگاه مادرم رفت ولی چون پدرم امل بود وما تهران پدرم هردادگاه نمیومد ویا باهمشهریاش پارتی بازی کرد مادرم به حایی نرسید هروقتم پرونده تشکیل دادیم پروندمون رفته امل بخاطر مسافت زیاد نتوتسیم پیگیری کنیم الان ۲۲سالمه شناشنامه ندارم میخوام ازدواج کنم خانواده همسرم اراین ماجراها خبر ندارن چجوری میتونم شناسنامه بگیرم بدون وجود پدر .اگربه اسم مادرم بخوام بگیرم میتونم؟اسم پدر خالی میمونه تو شناسنامه؟چه شناسنامه ای میتونم بگیرم که اسم پدر داشته باشه

  • haqgostar

   سلام وقت بخیر، برای اخذ شناسنامه شما باید حتما دعوای اثبات نسب به طرفیت پدر و مادرتان مطرح کنید و بعد از اثبات نسب شما به آنها، با تشکیل پرونده فاقدین در ثبت احوال، نسبت به اخذ شناسنامه اقدام نمائید.

 37. پرویز

  سلام از طریق دی ان ای هویت ایرانی بودنش معلوم شد واتباع خارجی مشکلی نداشت.الان ثبت احوال مدارک برای مرکزی فرستاده.چه زمان دیگه کامل طول یا یه کاری واسه مون انجام میده یعنی همون شناسنامه قبلی تحویل میده یا فامیلی جدید مد نظر میشه..زمان رای اخر چقدره؟؟

  • haqgostar

   با سلام، سؤالتون نامفهوم است ولی اگر منظور شما شناسنامه با فامیلی سابق است که باید گفت بله، شناسنامه شما با همان فامیلی صادر می شود که از قبل داشته و با سایر اعضای خانواده آزمایش DNA داده اید. اگر رأی اثبات نسب اخذ کرده باشید نهایت ظرف ۲ ماه شناسنامه برای شما با پیگیری از اداره ثبت احوال، صادر خواهد شد.

 38. mohammad

  سلام من پدر و مادرم افغانستانی هستند اما من در ایران متولد شدم و گواهی ولادت هم دارم.میتونم شناسنامه ایرانی دریافت کنم ؟ بعد منظورتون از گواهی ولادت ثبتی چیه یعنی در ثبت احوال ثبت شده باشه؟

  • haqgostar

   با سلام، بله شما می توانید مطابق بند ۵ ماده ۹۷۶ قانون مدنی ایران، شناسنامه ایرانی بعد از اینکه سن شما ۱۸ سال تمام رسید، دریافت نمائید. باید در ابتدای ۱۸ سالگی نسبت به تکمیل مدارک و ارسال درخواست اقدام و سپس بعد از پیگیری متعدد، شناسنامه شما صادر شود.
   منظور از گواهی ولادت ثبتی در مقاله ذکر شده است یعنی گواهی ولادتی که از سوی اداره ثبت احوال محل تولد برای شخص متولد شده صادر می گردد و به امضاء و مهر رئیس ثبت احوال رسیده است.

 39. nazila

  سلام وقتتون بخیر .من پدرم ایرانی نیست و مادرم ایرانیه …وقتی متولد شدم پدر و مادرم عقدشون ثبت نشده بوده و فقط گواهی صیغه داشتن و پدرم هنوز اقامت قانونی نداشته به همین دلیل بیمارستان توی گواهی ولادتم فقط اسم مادرمو نوشته ،الان گواهی ولادت به نام مادرم دارم خلاصه پرونده ی بیمارستان هم دارم ،چکار باید بکنم که اسم پدرم تو گواهی ولادت ذکر بشه .ازمایش dnaهم میخوام بدم …ولی ثبت احوال میکه چون بالای ۱۸سال هستم دیگه کواهی ولادت نمیده جدید بهم .بیمارستان هم میکه دیگه وظیفه ما نیست .ایا با مدارکی که گفتم و ازمایش dna میتونم اصلاحش کنم؟

 40. nazila

  سلام وقتتون بخیرمیشه خواهش کنم جواب سوالمو بدید .من پدرم ایرانی نیست و مادرم ایرانیه …وقتی متولد شدم پدر و مادرم عقدشون ثبت نشده بوده و فقط گواهی صیغه داشتن و پدرم هنوز اقامت قانونی نداشته به همین دلیل بیمارستان توی گواهی ولادتم فقط اسم مادرمو نوشته ،الان گواهی ولادت به نام مادرم دارم خلاصه پرونده ی بیمارستان هم دارم ،چکار باید بکنم که اسم پدرم تو گواهی ولادت ذکر بشه .ازمایش dnaهم میخوام بدم …ولی ثبت احوال میکه چون بالای ۱۸سال هستم دیگه کواهی ولادت نمیده جدید بهم .بیمارستان هم میکه دیگه وظیفه ما نیست .ایا با مدارکی که گفتم و ازمایش dna میتونم اصلاحش کنم از طریق دادگاه?

  • haqgostar

   با سلام، بله شما می توانید با طرح دعوای اثبات نسب علیه پدرتان اقدام نموده و در نهایت با دریافت حکم اثبات نسب از دادگاه خانواده، نسبت به اصلاح شناسنامه یا حتی گواهی ولادت خود اقدام نمائید

 41. Naseer

  سلام فاقد شناسنامه هستم وتاحلا خانواده همان ازکشور خارج نشده وسن من حلا۲۱سال هست دارای مدارک کارت واکسن پرونده ازسبت احوال مورد تحید‌از وزارت کشور برای حل مشکلم چیکارکنم

  • haqgostar

   با سلام، سؤال شما ابهام دارد لطفاً کاملتر توضیح دهید مخصوصاً اینکه آیا پدر یا مادر شما یا پدربزرگ شما دارای شناسنامه است یا خیر؟ عمو و پسر عموهای شما دارای شناسنامه هستند؟ و اینکه پدر و مادر شما تبعه هستند یا خیر؟

 42. عبدالحمید

  سلام من پدرومادرم شناسنامه ندارند.ولی پسرعموی من دارند .ما رفتیم دادگاه دادخواست دادیم که نسب ما اثبات شود.بعد رفتیم ثبت احوال گفت اقرارنامه بیارید آوردیم .بعد هیچ جای دیگهی نرفتیم

  • haqgostar

   با سلام، در صورتی که در رأی شما برای اثبات نسب انجام آزمایش DNA هم صورت گرفته و نتیجه مثبت بوده است بعد از تحویل مدارک به اداره ثبت احوال، حدود تقریبی ۲ تا ۶ ماه زمان میبرد تا برای شما شناسنامه صادر شود.

 43. ناصرشه بخش

  با سلام من پدرم عشایر بوده تو کوه ها زندگی کرده و از گرفتن شناسنامه معذور بوده مادرم شناسنامه داره و الان ما فاقد شناسنامه هستیم باید چه کار کنیم که بتونیم شناسنامه دریافت کنیم مادرمون داره پدرمون نداره لطفا راهنمایی کنید تشکر از شما

  • haqgostar

   با سلام، علاوه بر اینکه شما می توانید با توجه به تصویب ماده واحده مربوط به مادران ایرانی برای خود شناسنامه بگیرید، برای پدرتان نیز می توانید اگر اقوام ایشان از قبیل برادر، پدر، پسر برادر، شناسنامه دارند، با طرح دعوای اثبات نسب به طرفیت آنها و انجام آزمایش DNA، نسبت به صدور حکم به اثبات نسب و سپس دریافت شناسنامه با تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه، اقدام نمائید.

 44. سید حسن سروری

  سلام و درود خدمت شما ک وقت میزارین و راهنمایی میکنین.بنده شناسنامه شاهی داشتم و عوض نکردم بعدشم از ظرف ثبت احوال مشکوک تابیعت شناخته شدم.و دادگاهم طرف ثبت احوال رو گرفته و تابیعت ایرانی منو رد کردن چون نتونستم ثابت کنم .منم خونواده ندارم یتیم بزرگ شدم و نمیتونم اثبات نثب انجام بدم تنها کاری ک تونستم انجام بدم از روستایی ک ب دنیا امدم استشهاد محلی جور کردم و ب رای دادگاه داعتراض کردم حالا چند ماه دیگه دوباره دادگاهی میشم میخواستم بدونم ایا رای دادگاه میتونه ب نفع من تموم بشه؟؟

  • haqgostar

   با سلام، آیا رأی شورای تأمین و هیأت حل اختلاف ثبت احوال برای شما صادر شده است؟ در فرض صدور این آراء برای شما، پیشنهاد می شود در راستای ابطال آراء مزبور از طریق دادگاه حتماً یک دفاعیه جامع و کامل با توجه به مدارکی که دارید انجام بدید چراکه متأسفانه در صورت عدم انجام دفاع مناسب از پرونده، دعوای شما از سوی قاضی رد خواهد شد. اگر در مشهد حضور دارید با ر دست داشتن مدارک خود جهت کسب نتیجه بهتر در پرونده مطروحه، با وکیل متخصص ما مشورت نمائید.

   • سید حسن سروری

    اره هم رای شورای تامین هم رای حل اختلاف صادر شده ماهم عتراض کردیم الان ماه دیگه گرگان دادگاهی دارم تنها مدرکی ک دارم اشتشهاد محضری و ۳تا از ریش سفیدان محل تولدم هستن.به نظر شما با این مدارک احتمال داره دادگاه به نفع من رای بده؟

    • haqgostar

     برای اثبات تابعیت ایرانی و ابطال آراء مزبور، نیاز است که دفاعیه جامع و کاملی تنظیم و در جلسه دفاع نمائید.

   • سید حسن سروری

    من ب رای شورای تامین و رای حل اختلاف اعتراض کردم اونهاهم نوشتن چون نتونسته اثبات نثب انجام بده رای ما منفیه حالا من موندم با استشهاد محضری و ریش سفیدان محل تولدم نظر شما خیلی برا مهمه….

    • haqgostar

     برای ابطال آراء مزبور شما هیچ نیازی به دریافت حکم اثبات نسب ندارید بلکه کافی است اثبات نمائید اولاً تابعیت هیچ کشور خارجه را ندارید و از بدو تولد در ایران بوده و هستید. در هر حال نیاز است دفاع مناسبی برای شما با لایحه دفاعیه انجام شود.

     • سید حسن سروری
      پاسخ دادن

      بنده در ایران ب دنیا امدم و قبر پدرم در روستا موجود است فقط من کسی رو ندارم ک بخوام ازمایش DIN انجام بدم ماه دیگه اخرین دادگاه من اجرا میشه ریش سفیدان روستا گفتن ما میایم دادگاه شهادت میدیم. به نظر شما با استشهاد محضری و شاهدان روستا چند درصد احتمال میدین رای دادگاه به نفع من تموم بشه؟؟؟

     • haqgostar
      پاسخ دادن

      با وکیل متخصص صحبت شد و ایشان گفتند که در این پرونده ها همیشه بدون وجود استشهادیه و بدون حتی انجام آزمایش DNA رأی به نفع موکل می گیرند و در این پرونده ها دفاع مناسب بهترین راه برای موفقیت است.

 45. سید حسن سروری

  شما میتونین ی دفاع خوب تنظیم کنین برا من ک بتونم تو دادگاه استفاده کنم هزینشو پرداخت میکنم ممنون میشم کمک کنین

  • haqgostar

   بله، کلیه مدارک خود و دادخواستی که دادید و اگر ثبت احوال لایحه ای در پرونده ثبت کرده برای وکیل با شماره ۰۹۱۵۵۶۸۲۰۱۴ آقای طالبی در واتس اپ ارسال کنید تا متن لایحه دقیق و جامع برای شما تنظیم نمایند.

 46. بهار

  سلام برای درست کردن شناسنامه برای دختر ۲۰ساله ک از قبل نداشت گواهی بکارت هم میخان

  • haqgostar

   سلام خیر به چنین چیزی برای صدور شناسنامه نیاز نیست

 47. بهار

  سلام خسته نباشین برای درست کردن شناسنامه برای دختر ک از قبلا نداشته گواهی مامایی هم باید بگیرن ؟

  • haqgostar

   سلام خیر

 48. maryam.atriyan@

  سلام خسته نباشین برای درست کردن شناسنامه برای دختر ک از قبلا نداشته گواهی مامایی هم باید بگیرن ؟

  • haqgostar

   سلام خیر نیاز نیست

 49. محمد رخشانی

  با سلام پدر و مادر من اهل افغانستان هستند و از زمان قبل از انقلاب وارد ایران شده اند و تمام فرزندانشان در ایران به دنیا امده اند ایا منی که ۲۳ سال سن دارم و گواهی ولادت دارم میتوانم درخاست شناسنامه ایرانی بکنم یا نه اگه میتونم لطف بکنید بگید چجوری میشه این کار رو کرد

  • haqgostar

   با سلام بله امکان دریافت شناسنامه ایرانی برای شما وجود دارد و شما اگر گواهی ولادت ثبتی داشته باشید و در زمان تولد نیز پدر و مادرتان اقامت قانونی داشته باشند به استناد بند ۵ ماده ۹۷۶ می توانید تابعیت ایرانی اختیار نمایید.

 50. Amir

  باسلام خدمت شما من مادرم ایرانی وپدرم ایرانی است. ولی شناسنامه نداشته برادرانش دارند پدرم وعموهایم همه فوت کردند الان بنده دادگاه رفتم با پسرعمو دی ان ای رفتم جواب گرفتم الان پرونده من اداره گذرنامه که اوناهم فرستاداند تهران الان چنده ماه است جوابی نیامده چکار کنم تشکر

  • haqgostar

   با سلام به اداره گذرنامه مراجعه و علت را جویا شوید و با ما در میان گذارید چراکه ابتدا باید علت تعلل را جویا شوید و سپس در راستای حل آن شما را راهنمایی نمائیم.

 51. رضایی مریم

  سلام وقت بخیر ۴سال در دادگاهها دنبال کاهش سن از ۶۲ به ۶۷ بودم با عنوان دادخواست فوت و مفقودی خواهر قبلی در جنگ تحمیلی و استفاده از شناسنامه موتوفی اما همش رای رد و عدم استماع میدادند تا اخرین قاضی که رای رد به ابطال شناسنامه ی غیر و اشاره به ماده ۴۵ برای اقدام گرفتن شناسنامه داد اما گویا ماده ۴۵ به من مربوط نمیشود درست است؟

  • haqgostar

   با سلام بله رأی ابطال شناسنامه شما به درستی صادر نشده است و قاضی شعبه دچار اشتباه در ماهیت امر شده به نحوی که شما را ارشاد به اخذ شناسنامه مطابق ماده۴۵ قانون ثبت احوال دانسته است.

 52. مصطفی محمودی

  سلام من یک ایرانی هستم ولی مدارک ندارم ۲۶ سالمه پدر مادر واسه من گرفتم الان من بی هویت م باید چه کار کنم

  • haqgostar

   با سلام باید مشخص شود که پدر و مادر شما نیز شناسنامه دارند یا خیر؟ در فرض اینکه آنها شناسنامه داشته باشند می توانید با اثبات نسب به پدر خود اقدام به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه نموده و شناسنامه دریافت نمائید.

 53. محمد مهدی کریمی

  سلام من یه افغانستانی هستم متولد سال ۶۵ در ایران هستم خانومم هم متولد ایرانه پسرم ۳ سالشه متولد ایرانه تا الان هم از ایران خارج نشدیم میتونم شناسنامه بگیریم؟ چجوری میتونم بگیرم اگه میدم راهنماییم کنید ممنون میشم

  • haqgostar

   با سلام بله امکان دریافت شناسنامه برای شما با داشتن گواهی ولادت و سایر مدارک مورد نیاز وجود دارد، پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر با وکیل متخصص ما در این حوزه مشورت نمائید چراکه نیاز است اطلاعات بیشتری از شما در دسترس باشد

 54. سید محمد نقوی

  سلام خسته نباشید پدر بنده مشکوک تابیعت هستن و سال ۸۱ دادگاهی شدن و توی دادگاه چیزی اراء ندادن ک ثابت کنن ایرانی هستن و پرونده بسته شد و رای قطعی صادر شد.ولی ما امسال دوباره اقدام کردیم و از ثبت احوال شکایت کردیم و دوباره رفتیم دادگاه اینبار تنها مدرکی ک داشتیم استشهاد محلی و چند شاهد بود ولی دادگاه قبول نکرد و گفته چون قبلا دادگاهی شده و خود اقا اعلام کرده ک توی ایران کسی رو نداره و الان رای منفی صادر شده و ما ۲۰ روز محلت داریم ک به دادگاه تجدید نظر شکایت کنیم میخواستم از شما جویا بشم اگه شکایت کنیم احتمال داره رای قاضی برگرده؟

  • haqgostar

   با سلام رأی اولیه در سال ۱۳۸۱ و همچنین رأیی که اخیراً صادر شده را برای ما از طریق واتس اپ ارسال تا پس از مشاهده راهنمایی لازم در خصوص تشکیک در تابعیت ارائه گردد.

 55. ولی الله برک

  سلام من یک مرد ایرانی هستم که قراره با یه خانم ازتبعه کشور افغانستان ازدواج کنم ولی این خانم که از بدو تولد تو ایران بودن به هیج عنوان هیچ گونه مدرک شناسایی ندارن و این که از پدر و مادرشون هم مدرک شناسایی موجود نیست. راه حل چیه برای ازدواج رسمی ما ممنون میشم پاسخگو باشید

  • haqgostar

   با سلام باید برای ایشان حداقل یک مدرک شناسایی ارائه دهید در غیر این صورت امکان ثبت ازدواج شما و متعاقب آن صدور شناسنامه برای ایشان مطابق بند ۶ ماده ۹۷۶ قانون مدنی وجود نخواهد داشت. ایشان می تواند به اداره اتباع مراجعه و هویتی را برای خود اختیار نماید و برای ایشان حداقل کارت آمایش صادر شود.

 56. سعید سداوی

  مادرم از بدو تولد شناسنامه ندارد برای گرفتن شناسنامه چکار باید بکنم

  • haqgostar

   با سلام ایشان باید تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در ثبت احوال تشکیل دهد و از طرفی اگر اقوام ایشان از قبیل پدر یا برادر یا عمو در قید حیات هستند، با طرح دعوای اثبات نسب علیه آنها، و صدور حکم به اثبات نسب و ارائه آن به اداره ثبت احوال نسبت به دریافت شناسنامه اقدام نمائید.

 57. امیدرضایی

  سلام خسته نباشید من پدرم از بدوتولدشناسنامه نداشته مادرمم همین طور چون کوچ نشین بودیم واسشون نگرفتن ولی عموهام وهمه هام همگی شناسنامه دارن ولی اسم پدرم توشناسنامه مادربزرگم نیست بخاطراین ک مادرپدرم شناسنامه نداشتن عقدنکردن ومنم الان شناسنامه ندارم و ازدواجم کردم بچم توراهه ونمیخوام اونم مثله من بدونه شناسنامه بزرگ بشه ومثله من سختی بکشه لطفآ راهنمایی کنید

  • haqgostar

   با سلام باید پدرتان به طرفیت برادر خود دادخواست اثبات نسب مطرح و با آزمایش DNA نسب خود را احراز نماید و پس از احراز نسب، با در دست داشتن رأی دادگاه به اداره ثبت احوال مراجعه نسبت به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه جهت دریافت شناسنامه اقدام نماید.

 58. Omid

  سلام خسته نباشید من پدرم از بدوتولدشناسنامه نداشته مادرمم همین طور چون کوچ نشین بودیم واسشون نگرفتن ولی عموهام وهمه هام همگی شناسنامه دارن ولی اسم پدرم توشناسنامه مادربزرگم نیست بخاطراین ک مادرپدرم شناسنامه نداشتن عقدنکردن ومنم الان شناسنامه ندارم و ازدواجم کردم بچم توراهه ونمیخوام اونم مثله من بدونه شناسنامه بزرگ بشه ومثله من سختی بکشه لطفآ راهنمایی کنید

  • haqgostar

   با سلام باید پدرتان به طرفیت برادر خود دادخواست اثبات نسب مطرح و با آزمایش DNA نسب خود را احراز نماید و پس از احراز نسب، با در دست داشتن رأی دادگاه به اداره ثبت احوال مراجعه نسبت به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه جهت دریافت شناسنامه اقدام نماید.

 59. وحید شه بخش

  با سلام متولد ایران هستم ولی شناسنامه ندارم متولد ۱۳۴۹ هستم گواهی ولادت ندارم برای دریافت شناسنامه تقاضا کردم مراحل پرونده من اکنون دست شوای تامین هستش و برای اثبات نسب مدارک یکی از فامیل هامو پیوست پرونده گذاشتم آیا امکان دریافت شناسنامه برای من وجود دارد یا نه

  • haqgostar

   با سلام بله امکان دریافت شناسنامه برای شما وجود دارد مخصوصاً اگر اثبات نسب اخذ شده شما از طریق انجام آزمایش DNA بوده باشد که مدت اخذ شناسنامه و طی روند قانونی شما را کوتاهتر می نماید.

 60. A

  سلام من تشکیل پرونده دادم واسه دریافت شناسنامه همه ی عموهام دارن جزپدر بنده میخواستم بدونم کدوم اورگان دولتی واسه آزمایش دی ان ای میفرسه ممنون میشم پاسخ بدین

  • haqgostar

   با سلام جهت انجام آزمایش DNA جهت احراز و اثبات نسب هم از طریق دادگاه و هم از طریق اداره ثبت احوال امکان ارجاع به پزشکی قانونی وجود دارد که پیشنهاد می گردد از طریق دادگاه اقدام نمائید.

 61. داریوش

  سلام بنده فاقد شناسنامه هستم و ۱۸ساله و پدر مادرمم شناسنامه دارن و من چند ساله پرونده تشکیل شده و ازمایش دی ان ای هم دادم ک جواب روهم الان ۱۴ماه هست ک بردم و الان تکمیل شده پروندم ولی این اخریا هی میرم ثبت احوال میگم جی شد ؟ میگن پروندت فرستادیم اطلاعات کشوری ولی هنوز تأیید نشده ـایا این مراحل اخرشه ؟ و الان ۴ماه هست ک منتظرم جوابی بیاد ولی هنوز جوابی نیومده

  • haqgostar

   با سلام با توجه به اثبات نسب شما از طریق آزمایش DNA، اصولاً نباید این مدت طولانی سپری می شد و شناسنامه شما باید ظرف نهایت ۴ ماه صادر می شد چراکه هم پدر و هم مادر شما ایرانی بوده و شناسنامه دارند اما در نهایت شاید پرونده امنیتی داشتید که ارسال کردند و با این وصف نیز نهایت ۶ ماه زمان لازم است تا نتیجه مشخص شود نه بیشتر.

 62. کامران برخوردار

  با سلام شناسنامه پدرم فوتی و برای ما یعنی چهارتا پسرش منعه خدمات شده است وما در حال تحصیل هستیم من کلاس هشتم وبرادر کوچکم کلاس ششم وبرادر های بزرگم یکی رشته انسانی ودیگری رشته علوم تجربی و همه دوستانم شناسنامه دارند اما من شناسنامه ندارم و دوستانم من را مسخره می کنند اداره سبت احوال گرگان بعد از این که شناسنامه پدرم را فوتی زد برای شناسنامه جدید تشکیل پرونده دادند سه سال است که به فکر ما نیستند حالا می‌خواهند شناسنامه های ما را هم باطل کنند لطفاً کمک مان کنید باتشکر کامران برخوردار ۱۴ساله ازگرگان

  • haqgostar

   با سلام شما باید به عنوان ورثه ابتدا اقدام به احیای شناسنامه پدرتان با ابطال نظریه شورای تأمین و نظریه هیأت حل اختلاف ثبت احوال اقدام نمائید و سپس با احیای شناسنامه پدرتان هیچ مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد و اگر چنین کاری انجام ندهید با مشکل مواجه شده و شناسنامه شما نیز به تبع پدرتان ابطال می گردد. پیشنهاد می کنم اگر تمایل داشتید یک وقت مشاوره تلفنی با وکیل متخصص ما در امور ویژه شناسنامه (آقای طالبی) انجام دهید

 63. ابراهیم نارویی

  سلام من ۳۳سالمه وفاقد شناسنامه هستم پدر ومادرم هم فاقد شناسنامه بودند وفوت شدند ولی ازطریق پسر عموهام آزمایش خون دادم وجوابش را گرفتم ورای قطعی دادگاه هم گرفتم من ساکن یزد هستم و پسر عموهام ساکن گرگان هستند.اکنون باید به کجا مراجعه کنم آیا نیاز به وکیل است البته تا حالا وکیل داشتم ولی وکلیم به خارج سفرکرده اکنون باید چکارکنم اگر نیاز به وکیل است خیلی باید مناسب باشد چون من کارگر ساده هستم

  • haqgostar

   با سلام شما باید با توجه به اینکه آدرس آنها در گرگان است در دادگاه گرگان اقدام به طرح دعوای اثبات نسب نمائید و بعد از دریافت حکم جهت تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه به ثبت احوال محل تولد خود مراجعه نمائید. در صورت تمایل می توانید از وکیل متخصص ما مشاوره تلفنی دریافت نمائید

 64. ابراهیم نارویی

  با سلام خدمت شما.من اثبات نسب کردم آزمایش خون با دوتا از پسر عموهایم دادم وجوابش مثبت است رای قطعی دادگاه هم گرفتم به نفع من صادر شده است اکنون باید چکار کنم لطفا اگه شماره وکیل خوب ثبت احوال در یزد دارید بهم بدید.چون من یزد هستم وتشکیل پرونده هم همینجا دادم.لطفا مرا رهنمایی کنید: باتشکر

  • haqgostar

   با سلام شما باید اقدام به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در ثبت احوال یزد نمائید و مدارک لازم از قبیل کلیه مدارک دادگاه و عکس و سایر مدارک لازم را به آنها تحویل نمائید. اگر تمایل داشتید می توانید با وکیل متخصص ما به صورت تلفنی مشورت نمائید و ایشان شما را به صورت تلفنی به صورت کامل راهنمایی می کنند.

 65. عزیز براهوی

  سلام خسته نباشید ما پرونده داریم تقاضای شناسنامه کردیم ۳۴ساله که پرونده داریم حالا نمیدونیم چکار کنیم لطفن کمک کنید

  • haqgostar

   سلام باید پروندتون دقیق بررسی بشه احتمالاً نقص مدارک دارید که باید رفع کنید از قبیل آزمایش DNA در پرونده که باید از طریق ثبت احوال پیگیری کنید

 66. سيد محمد حسين

  سلام علیکم،
  خانواده ام در زمان صدام به ایران مهاجرت کردند و اصالتا عراقی هستند و من در ایران متولد شدم و ١٩ ساله هستم، برای شناسنامه ام اقدام کردند چند سال پیش ولی درست نشد ،اگر دوباره اقدام کنم ،شناسنامه درست میکنند برام؟ تعلق میگیره بهم؟ و چگونه باید پیگیری کنم ؟ و چقدر طول میکشه تا شناسنامه درست بشه؟

  • haqgostar

   با سلام شما برای دریافت شناسنامه باید بعد از ۱۸ سال تمام که در ایران اقامت داشته اقدام نمائید و لازمه تکمیل مدارک این است که حتماً گواهی ولادت ثبتی نیز داشته باشید و سپس تمامی مدارک لازم را تسلیم نموده تا با بررسی مدارک شناسنامه برای شما صادر گردد.

 67. سيد محمد حسين

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  البته من شناسنامه و پاسپورت عراقی دارم و قبلا کارت اتباع داشتم اما الان با پاسپورت اقامت دارم ، و گاهی سفر کوتاه مدتی به عراق دارم ، برای زیارت یا کارای اداری …..
  متعلق به پیام قبلی بنده هست

  • haqgostar

   در پاسخ به این سؤالتون نیز باید دقت داشته باشید مطابق بند ۵ ماده ۹۷۶ قانون مدنی به اشخاصی شناسنامه ایرانی تعلق می گیرد که در ایران متولد و ۱۸ سال تمام داخل ایران سکونت داشته و بعد از اتمام۱۸ سالگی درخواست خود را به وزارت امور خارجه تسلیم نمایند.

 68. محمد ایمانی

  به‌نام‌خداوندبخشنده
  سلام باعرض ادب و خسته نباشید خدمت شما مسئولین زحمتکش
  من یک جوان ۱۸ساله هستم که متاسفانه به علت مشکلات محروم از شناسنامه هستم. پدر و مادر من هردو ایرانی هستن ‌ولی من هنوز شناسنامه ندارم
  من قهرمان شهر استان کشور بین المللی و سبکی آسیایی هستم در رشته کاراته و بعلت مشکل شناسنامه از تحصیل و ورزش بازمانده ام لطفا پیگیری کنید ممنون میشم

  • haqgostar

   با سلام اگر پدر و مادر شما شناسنامه دارد می توانید با اثبات نسب خود به پدرتان نسبت به دریافت شناسنامه اقدام نمائید.

 69. اسوید

  با سلام .من پدرم فوت شده بدون شناسنامه بوده همچنین مادرم …
  الان بردار بزرگ م شناسنامه داره …من ۴۰ سالمه بدون شناسنامه هستم .آیا ب بنده شناسنامه تحلق میگیره ؟؟و ب چ ارگانی مراجعه کنم ؟؟؟؟؟

  • haqgostar

   با سلام بله می توانید با اثبات نسب به برادرتان و با تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه، نسبت به دریافت شناسنامه ایرانی اقدام نمائید.

 70. سمیرااحمدی

  سلام من ۱۹سالمه وپدرومادرم شناسنامه ندارند من درایران متولدشدم ایامیتونم که بدون دخالت پدرومادرم ازطریق اینکه وکیل بگیرم تاازمن دردادگاه دفاع کندشناسنامه بگیرم وتابیعیت لیرانی بگیرم من تابه این سن هیچ مدارک شناسایی نداشتم وفامیل برای اثبات نسب هم ندارم ایابمن شناسنامه میدهندمن دخترم وبرای ازدواجم دچارمشکل شده ام
  .اگرشناسنامه بدهندچقدرطول میکشد؟؟

  • haqgostar

   با سلام برای صدور شناسنامه برای شما باید ابتدا پدر و مادر شما هویت مشخص داشته باشند که نیاز است حداقل ایشان یا تبعه بوده و کارت آمایش یا گذرنامه تهییه کنند یا ایرانی بوده که نسبت به دریافت شناسنامه اقدام و سپس برای شما اقدام انجام شود.

 71. اقبال علیزهی

  باسلام خواهش میکنم به من اگرامکانش هست کمک کنید من نزدیک ۲۷سالم شایدباشه درزاهدان زندگی میکنم ودرزاهدان به دنیاآمدم پدرومادرم فوت شدن یک برادردارم که اصلا خبری ازش ندارم دیگه هیچکس خویشاوندی درجه ۱ندارم وتاحالا بدون شناسنامه بودم فقط یک کارت واکسن ویه ساعت که به دست نوزادمیبندنددارم یامیشه تقاضا شناسنامه بدم به خداقسم من به هیچ کشوردیگه نه رفتم ونه کسی رادارم خواهش میکنم به خاطرخدااگه میشه برام کاری کرد بهم کمک کنید وکالتم رابه عهده بگیرید به خداقسم

  • haqgostar

   با سلام باید حداقل یکی از اقوام شما در قید حیات باشند تا بتوانید خود را به آنها منتسب کنید و بعد از آن با تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در ثبت احوال با طی کردن مراحل قانونی شناسنامه دریافت نمائید.

 72. اقبال نوتیزهی

  باسلام میشه چندین مدارک که اثبات نسب کردم باپسرعموی پدرم ورای دادگاه داده شده وکمی مدارک دیگه را واتساپ بفرستم وبعدازمطالعه مدارک اگرمیشودبه برای من شناسنامه صادرشد وکیل وکالتم راقبول کند اجرکم عندالله شماره واتساپ بفرستید منتظرم خداقوت

  • haqgostar

   با سلام بله مدارک را ارسال کنید تا وکیل متخصص ما بررسی نموده و نتیجه را از طریق واتس اپ به اطلاع شما برسانیم.

 73. عصمت براهوی

  باسلام بنده ۲۶سالمه اهل شهرزاهدان هستم پدرومادرم کوچک بودم فوت شدندبااقوام خیلی دورزندگی کردم تا الان هم هیچ اقدامی برای گرفتن شناسنامه نکردم باشناسنامه کسی دیگرتاکلاس چهارم درس خوندم تنهامدارک که اثبات میکنه که من درایران متولدشدم یک کارت واکسن هسته باکارت بلوک خانواراون موقع آگه بااین کارت واکسن اون موقع میشه من به حق ایرانی بودنم برسم اگرمیشودبه خاطرخداوکالتم راقبول کن

  • haqgostar

   با سلام باید در خصوص پرونده شما چند مورد مشخص گردد اول اینکه آیا اقوام شما از قبیل عمو و پسر عمو در قید حیات هستند یا خیر؟ دوم اینکه در بیمارستان متولد شدید یا خیر؟ سوم اینکه تا کنون نسبت به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه اقدام کردید یا خیر؟
   در هر حال می توانید جهت دریفات مشاوره تخصصی نیز با وکیل متخصص ما با تعیین وقت قبلی مشاوره تلفنی انجام دهید.

 74. احمد

  پدر بزرگ و مادر بزرگم اهل ده کوره های زاهدان هستند چون شناسنامه نداشتند واسه پدر و مادر من نگرفتند ،ولی الان فهمیدم خانواده مادر بزرگم همه شناسنامه دارند ولی واسه مادر بزرگم نگرفتند . خواستم ببینم از این طریق میشه واسه پدرم شناسنامه گرفت ؟ آیا DNA این وسط میتونه چیزی رو ثابت کنه

  • haqgostar

   با سلام آیا پدربزرگ شما شناسنامه دارد؟ اگر شناسنامه داشته باشد با احراز نسب پدرتان به پدربزرگ می توانید برای شناسنامه پدر اقدام و بعد از آن برای شناسنامه خودتان و سایر فرزندان اقدام نمائید.

 75. محمدعلی بهادرزهی

  با عرض سلام و خسته نباشید من پدرم شناسنامه داره و همچنین پدر بزرگم و کل خانوادم بابام چون مشکل سیستم داشته ۱۵ سال طول کشیده تو ثبت احوال بعد ۱۵ سال با برادرش آزمایش DNA داده و شناسنامه خودشو دریافت کرده بابام بعد این واسه چار برادرم شناسنامه گرفته سن من چن ۱۸ سال به بالا بود به من شناسنامه نداد من پرونده تشکیل دادم همه مراحلشو طی کردم بعدش مامور ثبت احول منو فرستاد اطلاعات برای بررسی بعدش اطلاعات فرستاد منو به کلانتری محلمون اگه کلانتری تایید بکنه به من شناسنامه میده آیا !ایا منو ن میفرسته DNAیا شورای تامین دست شما درد نکنه

  • haqgostar

   با سلام بله با تأیید نیروی انتظامی برای شما شناسنامه صادر می گردد.

 76. موسوی

  مادر بزرگم خیلی وقته فوت کرده خانواده اش ایرانی هستند و همه شناسنامه دارند ولی واسه مادر بزرگم شناسنامه نگرفتند . خواستم ببینم از طریق خانواده مادر بزرگ میشه واسه پدرم شناسنامه بگیرم . پدر بزرگم اتباع بوده

  • haqgostar

   با سلام بله با توجه به اینکه مادر ایشان ایرانی است امکان دریافت شناسنامه وجود دارد.

 77. کاظم رخشانی

  سلام ما سه برادر و ۴ خواهر هستیم که فاقد شناسنامه هستیم پدر بزرگ و عمو هام و پدرم عشایر کوچ نشین وبی سواد بودن ما با عموها و عموزادهامون همه ۹۰ نفر هستیم که بی شناسنامه هستیم پدر و عموهام سال ۱۳۶۰ وکیلی گرفتن پرونده درست کردن که اونم جای ثبت نشده و ازشون کلاه برداری کردن الان ما و عمو زاده ها هیچ کدوم شناسنامه نداریم یه چند سالی هست که پرونده عشایری درست کردین و اهل محل هم شهادت دادن و هرکجا نیاز باشه میان الان راهی که بتونیم هویت خودمون رو به دست بیاریم هست برامون لطفا کمک و راهنمای مان کنید و اگر امکانش هست وکالتمان را قبول کنید

  • haqgostar

   با سلام شما باید با تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در ثبت احوال محل تولد اقدام نمائید و بعد از تشکیل پرونده در شورای تأمین و تأیید هویت، پرونده برای صسایر اقدامات به ثبت احوال ارجاع می گردد.

 78. اسماعیل علیزاده

  سلام علیکم
  اتباع هستم متولد سال ۱۳۷۰ در تهران و تا حالا هم افغانستان نرفتم و در تهران زندگی میکنم و ۲۸ سال سن دارم
  میخواستم بدونم آیا راهی برای گرفتن شناسنامه برایم وجود دارد یا خیر
  در تهران منطقه ۱۹ خیریه المهدی گواهی ولادت دارم نمیدونم به درد میخورد یاخیر
  با تشکر

  • haqgostar

   با سلام در صورت تولد شما در ایران و داشتن گواهی ولادت ثبتی از ثبت احوال، باید بعد از ۱۸ سالگی اقدام به ثبت درخواست برای شناسنامه ایرانی به استناد بند ۵ ماده ۹۷۶ قانون مدنی به وزارت خارجه تسلیم می کردید و با توجه به عدم تسلیم این درخواست کار شما سخت شده و با پیگیری زیاد امکان دریافت شناسنامه وجود خواهد داشت.

 79. وهاب یعقوبی

  باسلام خسته نباشید بنده از بچگی مادرم منو از پدرم گرفته و ۳۰ است که بامادرم زندگی میکنم وحالام خدارحمتش کنه یکسال است فوت شده میخاستم بدونم از مادرم بهم ارث تعلق میگیره یاخیر

  • haqgostar

   با سلام بله شما هم از پدر و هم از مادر ارث خواهید برد.

 80. سید حسن سروری

  سلام خسته نباشید بنده جز افراد مشکوک تابیعت بودم سال ۸۴ توی دادگاه گرگان دادگاهی شدم و نتونستم تابیعت ایراتی خودمو ثابت کنم.خلاصه بعد گذشت چند سال اینبار از دادگاه مشهد اقدادم کردم و دادگاه مشهد گفته چون شما توی گرگان رای قطعی براتون صادر شده ما نمیتونیم رای بدیم.حالا من میخوام بدونم راهی هست که رای قطعی ک گرگان صادر کرده رو بشکنم؟

  • haqgostar

   با سلام بله اگر دادنامه صادره قرار باشد نه حکم، امکان درخواست مجدد خواهد بود.

 81. Zia

  با سلام ضیاء هستم ما از سال ۷۰ درخواست شناسنامه دادیم پدر بزرگم شناسنامه نگرفته تو روستا بوده الان ما هیچکدام شناسنامه نداریم درخواست دادیم هیچ جوابی نگرفتیم الان ۳۰ ساله که پدرم دنبال کاراشه ولی متاسفانه بی ثمر بوده

  • haqgostar

   با سلام احتمالاً نقصی در مدارک شما وجود دارد که می توانید با مراجعه به اداره ثبت احوال و تکمیل مدارک، نسبت به تسهیل اخذ شناسنامه اقدام نمائید.

 82. اسماعیل علیزاده

  سلام علیکم
  اتباع افغان هستم پدرم سال ۶۹وارد خاک ایران میشود و خودم متولد سال ۷۰ در تهران هستم و تا حالا که ۲۸ سال سن دارم از تهران خارج نشده ام در وقت تولد پدر و مادر برایم گواهی ولادت ثبتی نگرفته اند البته از این کارها سر در نمیاوردند تا انجام دهند
  فقط برگه کهنه واکسنم هست میخواستم بدونم اگر از شواری شهر یا محله نامه ای بگیرم برای اثبات تولد در تهران آیا میتوانم برای گرفتن گواهی ولادت ثبتی اقدام کنم تکرار میکنم که از وقت تولدم تا حالا از تهران خارج نشده ام

  باتشکر

  • haqgostar

   با سلام بله می توانید با اثبات تولد خود در ایران از طریق استشهادیه نسبت به دریافت گواهی ولادت ثبتی از طریق تقدیم دادخواست به دادگاه اقدام نمائید.

 83. .....

  با سلام من پدرم شناسنامه ندارد ولی مادرم به تازگی شناسنامه گرفته است و من الان۲۷سال سن دارم چطوری میتوان هر چی زودتر بگیریم چون هر سری وقتی مراجعه میکنم به ثبت احول جواب درست بهم نمیدن و بهم میگن باید صبر کنی اگه میشه بهم راه حل بدید در ضمن کارت واکنس و تا پنجم ابتدایی درس خوانده ام و هیچ گاه از ایران خارج نشده ام الان باید چیکار کنم تا زودتر بهم مدرک بدن

  • haqgostar

   با سلام شما باید ابتدا نسبت به دریافت گواهی ولادت ثبتی اقدام نمائید و سپس با ثابت نسب خود به مادرتان تقاضای شناسنامه ایرانی بدهید

 84. روح الله

  سلام من هم ایرانی هستم پدربزرگم برای پدرم شناسنامه نگرفته الان من هم بدون شناسنامه هستم برای آزمایش DNA عمو هام وپسر عمو

 85. ارزو احمدی

  سلام آیا برای کاهش ۴سال سن هم میشه به دادگاه دادخواست الزام به صدور شناسنامه داد و در نهایت با شهود از ثبت احوال شناسنامه با سن خودم بگیرم و شناسنامه ای که برای خواهر فوت شده بوده و استفاده میکردم باطل بشه؟چون وقتی دادخواست ابطال شناسنامه خواهر میدم قبول نمیکنن..از طریق ماده ۴۵ نمیشه؟و اگر بشه چقدر طول میکشه؟

  • haqgostar

   با سلام امکان کاهش سن از طریق دادگاه تا ۵ سال وجود دارد و در صلاحیت دادگاه است. شما باید همین شناسنامه را ابطال و نسبت به صدور شناسنامه با مشخصات جدید اقدام کنید. در صورتی که مشاوره دقیق تر و جامع تر لازم دارید می توانید با وکلای متخصص ما به صورت حضوری یا تلفنی مشورت نمائید.

 86. said

  باعرض سلام .من پدرم فوت کرده دوتا برادر بودیم برادر بزرگم هم فوت کرده .فوت نیاز به اصلاح داره .ولی از شناسنامه من یک فرد دیگری استفاده میکنه عکس یک نفر دیگه زده .چون شناسنامه من از پیش خواهرم گم شده بود .درحال حاضر همه ممنوع الخدمات هستیم به علت اعلام اشتباه تاریخ فوت پدر.ایا من میتوانم بدون همکاری خواهرانم نسبت به اصلاح فوت پدر اقدام کنم.بعداز اصلاح فوت پدر میتونم شناسنامه ام رابگیرم یا خیر.سرپرست برادرزاده هایم هم هستم.ممنون

  • haqgostar

   با سلام بله این امر امکان پذیر است و یک نفر از وراث نیز می تواند نسبت به این امر اقدام نماید و بعد از اصلاح این امر نسبت به دریافت و احیاء شناسنامه خود اقدام نمائید و پیشنهاد می شود در راستای غصب شناسنامه شما از سوی شخصی دیگر، این امر را به اطلاع اداره ثبت احوال محل سکونت خود برسانید.

 87. Said

  سلام.میخواستم بدونم که که انگشت نگاری برای چی هستش .ایا این استعلام انگشت نکاری که برای شناسنامه میگیرن ثبت میشه یانه.یعنی اگر یه موقعی دوباره از طرف انگشت نکاری بشه با یه اسم دیگه از اون مشخصات قبل میاد بالا یا خیر.هیچگونه سابقه کیفری هم نداشته …ممنون

  • haqgostar

   با سلام بله انگشت نگاری برای بررسی هویت شما استفاده می شود

 88. سعید

  باعرض سلام واحترام خدمت شما.
  میخواستم بدونم که من چطور میتوانم ثابت کنم که این شناسنامه ای که از من بوده ولی یک شخص دیگری دارد ازان استفاده میکند.ومدت ۵سال است که منع خدمات شده است.من هم از شناسنامه خودم فقط یک کپی دارم وبا این مدرک تحصیلی که ۱۵سال درس خوندم حالا هم که پدرم فوت کرده است ایا با این مدارک موجود میتوان اثبات کنم..که این سجلی که شخص دیگری استفاده میکند مال من است….ممنون از راهنمایی شما

  • haqgostar

   با سلام اگر پدر فوت کرده است باید با سایر اعضاء خانواده نسب خود را به اثبات برسانید

 89. سعید

  باعرض سلام .با برادر زاده میتوانم نسب خود را اثبات کنم چون برادر و عموزاده ندارم فقط خواهر دارم با برادر زاده..ممنون

  • haqgostar

   با سلام بله این امر امکان پذیر است

 90. ارش

  باسلام ودرود فراوان خدمت شما.
  ارش هستم برای تشخیص هویت انگشت نکاری شدم هم داخلی هم خارجی یعنی در واقع همان استعلام که گرفتن حالا میخوام بدونم ایا این استعلام ثبت میشه یه نه چون من هیچ سو پیشنه نداشتم .

  • haqgostar

   با سلام بله استعلامات اخذ شده در بایگانی ثبت احوال و شورای تأمین در پرونده شما ثبت خواهد شد.

 91. محدثه شریفی

  سلام خسته نباشید…
  من دختری۱۶ساله ام پدر و مادرم برایم شناسنامه گرفتن ولی روز اول مدرسه کلاس اول متوجه شدیم که شماره ملی من نادرست است.. شناسنامه من رو یک آدم جعل کار درست کرد و حالا اون آدم رو نمیتونیم پیدا کنیم ،شماره شناسنامه ی.من اشتباه است و هیچوقت نتونستم درس بخونم.. لطفا به من کمک کنید من دارم عذاب میکشم تمام هم سن هایم شناسنامه دارن من ندارم.. لطفا راهنماییم کنید

  • haqgostar

   با سلام اگر شناسنامه شما غصبی و متعلق به غیر می باشد باید برای خودتان اقدام به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه تشکیل و نسبت به دریافت شناسنامه اقدام نمائید.

 92. سعید

  باعرض سلام وخسته نباشید.
  من به مشخصات یک سجل دیگری که عکس دارنبوده از طرف ثبت احوال به اداره اتباع معرفی شدم به لحاظ مشکوکیت.در شهر خودمان ازمن در تشخیص هویت انگشت نگاری گرفتن .بعد رفتم تهران انجا هم انگشت نگاری گرفتن .حالا اگربایک مشخصات دیگری مجددا همین انگشت نگاری انجام بشه ایا اون اسم وفامیلی قبلی میاد بالا یانه اگر میاد بالا راه حلش چیه .چون اون سجل اولی مال من نبوده بدلیل مشکلاتی نتوانستم سجل واقعی خود را عکس دار بنمایم حالا میخواهم اقدام کنم .لطفا راهنمایی ام کنید …ممنونم

  • haqgostar

   با سلام در این فرض شناسنامه فعلی شما باطل و باید جهت دریافت شناسنامه جدید در صورت داشتن شرایط قانونی اقدام نمائید.

 93. سعید

  سلام.ایا امکان ازمایش دی ان ای با خواهر یا دختر عمو هست.

  • haqgostar

   با سلام خیر امکان پذیر نیست.

 94. سعید

  سلام.اثبات نسب از دی ان با خواهر یا دختر عمو امکان دا د….ممنونم راهنمایی کنید

  • haqgostar

   با سلام خیر اصولاً اثبات نسب با اقوام ذکور نسبی امکان پذیر و قابل تشخیص است.

 95. عرفان

  سلام وقت بخیر .برای اصلاح فوت نامه اکثرا رای دادگاه چگونه است آیا دفاعیات میخواهد

  • haqgostar

   با سلام اصولاً در هر پرونده ای نیاز به دفاع در راستای موفق شدن ضروری می باشد و در این پرونده نیز بهتر است با وکیل متخصص در صورت تمایل از وکلای متخصص ما مشورت دریافت نمائید.

 96. ابوالفضل دانایی

  سلام خسته نباشید من یه مشکل بزرگ دارم پدرم بعد از چند سال شناسنامه گرفته از تریق پسر عموش الان من پسرشم ۲۱ سالمه ازمایش خونم رفتم دادگا خوانواده هم کارام تموم شده قبول کردن که من پسر بابام هستم بعد الان ثبت حوال گران گیر میدن میگن گرگان نیستی و تعدید میکنن که شناسنامه نمیدیم بیاین باتل میکنیم ما علی ابادم بودیم اونجاهم نمیدن کارارو انجام نمیدن و چند سال همینجوری اذیت میشم الانم گرگان مستجریم باید چجوری شناس نامه رو بگیریم میشه بگین

  • haqgostar

   با سلام با اثبات نسب شما به پدرتان از طریق از طریق آزمایش dna ثبت احوال مکلف به صدور شناسنامه بعد از طی نمودن مسیر قانونی خواهد بود. در هر حال امکان دارد مشکلی در پرونده شما وجود داشته باشد که پیشنهاد می کنم با وکیل متخصص ما موضوع را در میان گذارید.

 97. رحمت

  با سلام، ببخشید من ۲۲ سالمه و پدرم تک فرزند است پدرم ۵۱ ساله ش پدرم مرز نشین بوده ، و الا ۸ ساله اقدام ب شناسنامه کردیم ولی هنوز جواب ندادن پدرم نمیدونم کجا ب دنیا آمده چون مرزنشین بوده ولی ما بچه‌ها ش همه تو ایران ب دنیا آمدیم و همه هم کارت واکسن داریم حتا من و برادر بزرگم مدرسه رفتیم تا آخر دبستان درس خواندیم تا ال خارج هم نرفتیم گفتن پرونده رفته تهران الا ب ما شناسنامه میدن راستی پرونده کامل داریم ولی یه مشکل داره اون هم اینه که پدرم بیسواد است بخاطر همین سن ها رو بالا باین گفته …. لطفا راهنمایی کنید 🙏🙏🙏

  • haqgostar

   با سلام اصولاً شما ابتدا باید مشکل شناسنامه پدرتان را حل کنید و بعد از صدور شناسنامه برای ایشان، امکان دریافت شناسنامه برای شما نیز وجود خواهد داشت.

 98. عرفان

  سلام.چطوری واز چه طریقی باوکلای شما مشورت بگیرم

  • haqgostar

   با سلام جهت تعیین وقت مشاوره با شماره تماس مندرج در سایت ۰۹۱۵۳۰۲۰۵۰۸ هماهنگی لازم جهت مشاوره با وکیل متخصص هر حوزه را هماهنگ نمائید.

 99. Rahmt

  با سلام ببخشیدمسولین تصمیم جدید برای فاقدین مدارک نگرفتن

  • haqgostar

   با سلام خیر آخرین تصمیم در خصوص مادران ایرانی بود که اجرایی شد.

 100. داود

  باعرض سلام،من مادرم فوت شده پدربزرگ مادریم وتازه پیداکردم ایرانی هستش،مادرم مدارک ایرانی نداشت توبچه گی ازخانوادش جدا شده بودپدرم خارجه،راهی هست من تابعیت ایران بگیرم،ممنون میشم راهنمایی کنید

  • haqgostar

   با سلام باید شما از طریق اثبات نسب به اقوام پدری خود ابتدا اقدام نمائید و بعد از آن نسبت به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در ثبت احوال و دریافت شناسنامه تشکیل پرونده دهید.

 101. ریکی

  سلام.من از شوهرم طلاق گرفتم دوتا بچه دارم ۷و۹ ساله شوهرم اعتیاد داشت وصلاحیت نداشت طلاق با اسرار من بود.دوتا بچه هام شناسنامه ندارن فقط برای یکی گرفتم اونم بچه اولم بود ولی فوت کرد حالا دوتا از بچه هام ندارن.دادگاه رفتم حضانت گرفتم دوسال پیش بعد رفتم ثبت.منو فرستادن پلیس اطلاعت همه کاراش انجام شده فقط ازمایش مونده که نه پدرشون میاد برای ازمایش نه عموش حالا .اطلاعات هم میگه فقط دی ان اگر راه دیگری هست لطفا راهنمایی کنیید…ممنونم

  • haqgostar

   با سلام چون پدر ایشان در قید حیات است باید از طریق انجام آزمایش این عمل انجام شود و به دلیل عدم همکاری ایشان می توانید با طرح شکایت کیفری علیه او، در نهایت ایشان را مجبور به انجام آزمایش نمائید.

 102. احمد

  سلام.
  برای جلسه دادگاه که شهود راخواسته ایا همان شهودی که در استشهادیه اسمشان هست را ببرم یا کسانی دیگر را برای گواهی ببرم که ازموضوع اگاه هستند.البته شهود وگواهانی که در استشهادیه اسمشان هستند نمیتوانند درروز جلسه خودشان را برسانند..

  • haqgostar

   با سلام اصولا باید همان شهودی را ببرید که اسامی آنها را قبلا به شعبه اعلام نمودید.

 103. احمد

  سلام.
  ایابه شهود در جلسه دادگاه سوگند میدهند

  • haqgostar

   با سلام بله شهود در جلسه دادگاه به درخواست قاضی باید سوگند یاد کنند.

 104. حسنی

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم وقتی دی آن ای بدیم آیا نیازی هست که ثبت احوال نامه بده برای کمسیون یا خیر؟

  • haqgostar

   با سلام اصولاً با انجام آمایش DNA و مثبت بودن آن، نیاز به تشکیل پرونده در شورای تأمین نمی باشد.

 105. حسنی

  سلام خسته نباشید پدرم از قبلاً پرونده فاقد شناسنامه داشته که یک بار رد شده و درسال۹۰ الا۹۱ دی ان آی داده که مثبت بوده آیا امکان ندادن شناسنامه به ما هست یا که شناسنامه به ما میدن ممنون میشم اگر زود تر جواب بدین

  • haqgostar

   با سلام بله امکان دریافت شناسنامه برای شما در صورت مثبت بودن DNA به اقوام ایرانی که نشان دهنده ایرانی بودن پدر ایشان باشد وجود دارد.

 106. حسنی

  سلام ما میتونی درخواست مون را به غیر از اداره ثبت احوال محل از ثبت احوال شهرستان های دیگرمثلاکرمان ثبت کنیم برای درخواست شناسنامه DNAدادیم ممنون

  • haqgostar

   با سلام بله شما می توانید از ثبت احوال محل اقامت خود اقدام نمائید ولی شناسنامه شما از ثبت احوال محل تولد صادر خواهد شد.

 107. حسنی

  سلام اداره ثبت احوال میگه چون شمارد شدید DNAهم نمیشه. برای شما کاری کرد ما باید چکار کنیم تا رضایت ثبت احوال را بگیریم

  • haqgostar

   با سلام احتمالاً قبلاً مدارک شما تکمیل نبوده و الان با داشتن آزمایش DNA و مثبت بودن آن به اقوام ایرانی و ارائه به ثبت احوال می توانید شناسنامه دریافت نمائید.

 108. ح

  سلام با دی ان آی هم قبول نمیکنه ما باید چکار کنیم تا رضایت شو بگیریم

  • haqgostar

   با سلام رضایت ثبت احوال شرط نیست و اگر انجام ندادند باید از طریق دیوان عدالت اداری اقدام کنید.

 109. ح

  سلام اگر کسی قبل یا بعد از دی ان آی رد شود برای او شناسنامه میدهد؟

  • haqgostar

   با سلام بله آزمایش DNA یکی از روش ها است و سایر روش ها هم وجود دارد.

 110. ح

  سلام آیا منظور شما این است که شناسنامه میدهد؟

  • haqgostar

   با سلام بله

 111. ح

  سلام با ارایه دوباره دی آن آی میتوانیم شناسنامه دریافت کنیم یاباید مراحل دیگری را انجام بدیم.

  • haqgostar

   با سلام بله با انجام دوباره آزمایش امکان دریافت شناسنامه وجود دارد.

 112. یوسف حیدری

  با سلام ببخشید من متولد ایرانم و کارت واکسن دارم ولی متاسفانه از سن ۲ سالگی رفتم افغانستان الان دوباره بعد ۱۱ سال برگشتم عموهام کارت امایش دارند الان من میتونم من تابعیت یا کارا امایش دریافت کنم پدر ومادرم هم هیچ چیز ندارن لطفا جواب بدین

  • haqgostar

   با سلام اگر ورود مجدد شما به ایران از طرق قانونی باشد امکان دریافت کارت آمایش یا حتی گذرنامه برای شما وجود دارد.

 113. حسین برقیکار

  سلام خسته نباشید ساله نومبارک ببخشید من شناسنامه خودما گم کردم پدرم که فوت کرده مادرم چندساله رفته با داداشیم زندگی میکند نیمیدونم کجاهستند هیچ مدرکی کپی یااصل ازخودم یا خانوادم ندارم حتی فامیل اگه میشدراهنماییم کنیدتوشهرخودمم هستم خیلی ممنون

  • haqgostar

   با سلام شما می توانید با مراجعه به اداره ثبت احوال محل سکونت خود و با ارائه مشخصات سند سجلی از قبیل کدملی و شماره شناسنامه و مشخصات والدین نسبت به دریافت المثنی اقدام نمائید.

 114. محمدرضااشترک دهنو

  سلام،ما ۶برادریم.۵نفر مابه نام مادر یم،فقط یک برادرکوچکم شناسنامه نداره وبنام مادریعنی یکطرفه ندادند،ایا من بعنوان برادر بزرگتر میتوانم واسش شناسنامه بگیرم،پدرم ایرانی هست پدر بزرگ وعموم وپسر عموهام همه شناسنامه دارن،فقط روی مشکلات خانوادگی برای پدرم شناسنامه نگرفت ماهم بدبخت شدیم،الان پدرم زنده است،وایا مادرم میتونه واسه داداشم شناسنامه بگیره،برادر کوچکم۲۶ ساله است اما بی شناسنامه،خواهشا راهنمایی کنیدلطفا،لطفا،التماس دعا

  • haqgostar

   با سلام بله امکان دریافت شناسنامه برای برادر از طریق شما و مادرتان وجود دارد و با اثبات نسب این امکان محیا خواهد بود.

 115. اسلام

  با سلام وقت بخیر
  من پدرم شناسنامه نداره یعنی ایرانی هستند ولی از ریشه شون شناسنامه نگرفتن و الان پدرم فوت شده،و مادرم شناسنامه داره از راهای ثبت احوال هم رفتم استشهاد نامه نوشتم مهز و امزای شورا و بخش داری گرفتم و هنینطور شاهد نامه هم ثبت احوال دادیم ولی هنوز جوابی از دادگاه نگرفتیم خواهش میکنم‌کمکمون کنید زندگی برام خیلی سخت شده همین سوادی هم که دارم از رو شناسنامه مادرم خوندم غیر رسمی فقط تا ابتدایی
  من ۱۸سالمه بلوچم از شهرستان چابهارم

  • haqgostar

   با سلام شما باید ابتدا با طرح دعوای اثبات نسب به مادرتان از طریق دادگاه اقدام نمائید و بعد از آن با تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در ثبت احوال اقدام و با طی مراحل قانونی شناسنامه دریافت نمائید.
   برای اخذ مشاوره تخصصی پیشنهاد می شود با تعیین وقت مشاوره، از وکیل متخصص ما مشاوره تلفنی دریافت نمائید.

 116. فاطمه حسینی

  باسلام
  پدرم اصالتا ایرانیه ولی پدر بزرگم با خانوادش در کودکی به دلایلی ایران رو ترک کردند ودر کشور دیگه مدرک گرفتندوپدرم مجددا سال۵۴به ایران آمده وتمام فرزندانش متولد ایرانه وکارت آمایش داره به علت بی سوادی پدرم وآگاهی نداشتن ما نسبت به حقوق تابعیت تا به حال اقدامی نکردیم
  از اقوام مادری پدر بزرگم تابعیت ایرانی دارند آیا امکان اثبات اصالت ایرانی پدرم از طریق اقوام مادری پدر بزرگم توسط آزمایشdnaامکان داره؟
  اگر نداره چه راههای دیگری وجود داره لطفا راهنمایی بفرمائید
  تشکر از راهنماییهایتان

  • haqgostar

   با سلام ابتدا باید با تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در اداره ثبت احوال اقدام نمائید و مراحل آن را طی نمائید و همچنین می توانید در صورتی که پدرتان مادر ایرانی دارد از طریق ماده واحده تصویب شده برای اشخاصی که از مادر ایرانی متولد شده اند نیز شناسنامه دریافت نمائید.
   در صورت کسب اطلاعات دقیق تر پیشنهاد می شود با تعیین وقت با وکیل متخصص ما مشورت نمائید.

 117. رضا 123456

  با سلام
  بنده پدربزرگم ایرانی هست و شناسنامه داره و عموهام همه شناسنامه دارن اما پدربزرگم برای پدرم شناسنامه نگرفته حالا پدر و پدربزرگم همه فوت شده اند و من ازمایش دی ان ای از طریق پسر عموم گرفتم ولی ثبت احوال برام پرونده فاقدین شناسنامه تسکیل نمیده و میگه شورای تامین گفته اونهایی که پدر فوت شده تشکیل پرونده ندید من باید چه کار کنم. میتونم بدون تشکیل پرونده موضوع بند ۴۵ ثبت احوال مستقیم از طریق دادگاه الزام بخوام،

  • haqgostar

   با سلام شورای تأمین و ثبت احوال مکلف به تشکیل پرونده هستند و اگر اقدام به تشکیل پرونده نکردند می توانید با ثبت شکایت از طریق دیوان عدالت اداری اقدام به الزام آنها به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه نمائید.
   اگر اطلاعات تکمیل تر نیاز داشتید می توانید با وکیل متخصص ما با تعیین وقت قبلی در تماس باشید.

 118. فاطمه حسینی

  باسلام مجدد نه متاسفانه مادر پدرم هم فاقد شناسنامه ایرانی هستنداما اقوام مادری پدر بزرگم درایران هستند
  پدرم۷۵سال سن داره وفرزندچهارم وکوچکترین آنها بوده یک عمو ودو عمه ام فوت شدندوفقط پدرم از خانوادشون درقیدحیات هستش لطفا راهنمایی کنید ازچه طریق وراهی اقدام کنیم
  ممنون از لطفتون

  • haqgostar

   با سلام تنها راه برای شما تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه و انجام آزمایش DNA هم اگر انجام دهید که بهتر و کارتان سریع تر پیش خواهد رفت و در نهایت می توانید از طریق دیوان عدالت اداری اقدام به تشکیل پرونده نمائید.

 119. فاطمه حسینی

  باسلام مجدد وممنون از صبروحوصلتون که جواب سئوالها رو میدیدآیا آزمایشdna از نتیجه عمه پدر بزرگ جواب میده

  • haqgostar

   با سلام انجام آمایش DNA برای اثبات نسب صرفاً از طریق اقوام ذکور نسبی امکان پذیر است.

 120. فاطمه حسینی

  با سلام واحترام آیاتبعه خارجی متولد ایران که گواهی تولد ثبتی از اداره ثبت احوال داشته باشدشرایط احراز تابعیت ایران را دارد؟ اگر دارد چطور باید اقدام کند

  • haqgostar

   با سلام مطابق بند ۵ ماده ۹۷۶ قانون مدنی ایشان در صورت درخواست به وزارت خارجه قبل از ۱۸ سالگی می تواند شناسنامه ایرانی دریافت نماید.

 121. ن

  سلام وقتی فرمانداری بخاطر فرد فاقد شناسنامه به دفتر امنیتی استانداری نامه میده بخاطر چی؟

  • haqgostar

   با سلام برای اینکه اولاً مشخص بشه متقاضی شناسنامه آیا مشکل امنیتی که بر خلاف نظام اقدامی کرده داره یا نه و ثانیاً؛ مشخص بشه شخص تابعیت خارجی کشور دیگری را دارد یا خیر

 122. ح

  سلام وقتی فرمانداری بخاطر فرد فاقد شناسنامه به دفتر امنیتی استانداری نامه میده بخاطر چی؟

  • haqgostar

   با سلام برای اینکه اولاً مشخص بشه متقاضی شناسنامه آیا مشکل امنیتی که بر خلاف نظام اقدامی کرده داره یا نه و ثانیاً؛ مشخص بشه شخص تابعیت خارجی کشور دیگری را دارد یا خیر

 123. م

  با سلام بنده یک خانم ۲۶ ساله می‌باشم که مادرم ایرانی و پدرم ایرانی ولی بی هویت است و هیچ هویتی ندارد ولی شورا ودهیار اهالی روستا ایرانی بودن پدرمو تایید می‌کند وهیچ فامیل پدری نداریم از شانس بدمون پدر بزرگم تک فرزند بوده و پدرم تک فرزند و پدرم ۶۰ سال سن دارد من میخواستم واسه خودم شناسنامه بگیرم از طریق مادر ثبت احوال گنبد کاووس می‌گوید اگر پدرتون افغانی بود ما نوکر شم بودیم ولی چون بی هویته ما شرمنده ایم هر راهی که شما کارشناس محترم فقط فکرش تو سرتون باشه انجام دادیم به نطرتون راهی باقی مانده است که ما از این گرفتاری خلاصی یابیم ببخشید سرتون را بدرد آوردیم با تشکر

  • haqgostar

   با سلام بله برای دریافت شناسنامه از طریق مادران ایرانی باید حتما پدر نیز مشخصات هویتی داشته باشد و مدارک این شخص نیز پیوست گردد، بهترین کار این است که پدر خود را افغانی معرفی و به اداره اتباع مراجعه و کارت آمایش دریافت نماید یا با ایرانی قلمداد کردن خود نسبت به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه اقدام کند

 124. ح

  سلام پدرم نه پرونده ای برخلاف نظام داردونه هیچ تابعیت کشوری آیا بعداز این مراحل شناسنامه میدهد.؟واین تحقیق. چقدر طول میکشد؟ ممنون از کمک شما.

  • haqgostar

   با سلام بله شناسنامه صادر می گردد و مدت آن بستگی به پرونده شما دارد.

 125. افشین آذری

  سلام من پدر و مادر ندارم یعنی فوت کردن و بنده شناسنامه ندارم کسی راهم ندارم تک و تنها هستم متولد گلستان سال ۱۳۷۱ هستم آیا راهی برای شناسنامه دار شدن من هست البته پدر مادر من هم فاقد مدارک بودن لطف کنید جواب منو بدید ممنون میشم

  • haqgostar

   با سلام باید نسب پدری خود را به نحوی مشخص نمائید و اگر پدر فوت شده است از طریق اقوام پدری نسب خود را به اثبات برسانید و سپس با تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه، نسبت به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در ثبت احوال اقدام نمائید.

 126. تشکیک در تابعیت - حق‌گستر

  […] و به اصطلاح فاقد شناسنامه هستند متفاوت می […]

 127. ناشناس

  سلام من پدرم قبل و بعد از دی آن ای رد شده آیا برای دوباره را اندازی پرونده شما چه راهی پیشنهاد می کنید؟

 128. ناشنا

  سلام آیا کسی که نتونسته لفصی اثبات نسب کنه وبرای اثبات نسب دی آن آی داده میشه براش شناسنامه نده؟

 129. رضا

  با سلام. من پدرم و پدربزرگم فوت شده اند و از طریق پسر عموم اثبات نسب گرفتم و پدرم شناسنامه نداشته اما پدربزرگ و عمومهام داشتن الان رفتیم ثبت احوال میگه شورای تامین دستور داده تا اطلاع ثانوی در خصوص افردادی که پدر و جد پدری ندارن تشکیل پرونده ندیم و ضمنا میگن این بخشنامه شورای تامین برای استان های مرزی هست ایا میشه کاری کرد؟

  • haqgostar

   با سلام می توانید از طریق دیوان عدالت اداری شکایت خود را پیگیری نمائید.

 130. ابراهیم

  باسلام خدمت شما عزیزان که حوصله بخرج میدید وسوالات راجواب میدیدحق تعالانگهدارشما.بنده آزامایش DNA بادوتاازپسرعموهام که یکیش جانبازهم است دادم ومثبت شده ۶ماه میشه وکیلم دارم اما کارشناس ثبت احوال خیلی دردسربرام درست کرده همش گیرمیده اکنون گفته چون پدرش شناسنامه نداشته وفوت کرده وخودشم هم فاقدشناسنامه است بایدازطریق شورای تامین ایرانی بودن خودرا اثبات کند.ثبت احوال آزمایش DNA را رد کرده دادگاهم قبول کرده اکنون وکیلم دفاییه زده به دادگاه تجدیدنظر آیا راهی دیگریابهتراست لطفارهنمایی کنید.تشکرفراوان

  • haqgostar

   با سلام با توجه به اینکه وکیل گرفته اید اقدامات را از سوی ایشن پیگیری نمائید اما اگر قصد داشته باشید با وکیل متخصص ما مشورت نمائید باید یک نسخه از مدارک و اقدامات انجام شده را برای ما ارسال نموده تا شما را راهنمایی نمائیم. در صورت تمایل می توانید با تعیین وقت قبلی با شماره مندرج در سایت تماس گرفته و با وکیل متخصص امور شناسنامه و تابعیت ما مشورت نمائید.

 131. ابراهیم نارویی

  باسلام بنده آزمایش DNAبادوتا ازپسرعموهام که یکی جانبازهم است دادم ومثبت شده ولی ثبت احوال خیلی گیرمیده ومیگه چون پدرومادرش شناسنامه نداشته وفوت شدندوخودمم هم شناسنامه ندارم.اکنون آزمایش DNA را ردکرده دادگاهم قبول کرده گفته بایدازطریق شورا تامین ایرانی بودن خودرا ثابت کنم وکیلم اکنون دفاییه زده برای تجدید نظر آیا راهی بهترهم است لطفا رهنمایی کنید.

 132. ح

  سلام من پدرم قبل و ازدی ان ای رد شده آیا برای دو باره را اندازی پرونده شما چه را هی پیشنهاد می کنید ؟

  • haqgostar

   با سلام تکشیل پرونده فاقدین شناسنامه تنها راه دریافت شناسنامه برای شماست.

 133. افشین تنها

  سلام من شناسنامه ندارم پدرومادرم هم فاقد شناسنامه هستند چون روستایی بودند ودرزمان پدر ومادرم کسی به شناسنامه اهمیتی نمی داد به همین خاطر هم خودشون وهم ما بدون مدارک موندیم آیا راهی هست تا هویت خودمونو بدست بیاریم

  • haqgostar

   با سلام بله با اثبات نسب خود به اقوام ایرانی خود امکان تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه برای شما و متعاقباً دریافت شناسنامه ایرانی وجود دارد.

 134. خلیل عابدی

  با سلام بنده در کویت احتمالا بدنیا امده و بعد از ۱ سالگی به ایران امدم و برایم شناسنامه در ایران گرفتند و سال تولد من ۱۳۵۷ و تاریخ ثبت شناسنامه ۱۳۵۸ میباشد و متولد ۱۰ خرداد ۵۷ در حالی که در گذرنامه ام متولد ۲ خرداد ذکر شده حال بنده شناسنامه قرمز داشتم و اقامت کویت وحتی کارت ملی کویت را هم دارم اما ۸ سال پیش طبق جریانی شناسنامه منو عوض کردند واز این جدیدها دادند در صورتی که گم نشده بود قرمز رنگه و اصلا ان مکان ثبت احوال نبود و فقط بخاطر انکه من از کل املاک ودارایها متوجه نشوم اینها یعنی نزدیکانی که چشم به حق من داشتن این کارو کردن و حتی با یک شکایت الکی یک زن ۲ وکیل حقه باز ازمن ۵ وکالتنامه سفید امضا گرفتند وقتی شناسنامه اصلی قرمز رو دارن و ‌وکالتنامهی سفید امضا کلا تمام اموال منو که کامل خبر ندارم تحت کنترل گرفتن فقط راهنمایی میخوام اگر کاری نمیشه کرد هرچه زودتر به کویت بازگردم لااقل پول کویت که برام میاد ایران خودم اونجا شخصا بگیرم وزندگی ارامی داشته باشم لطفا راهنمایی کامل تمام نوشتهام واقعیت محض به خداوند متعال و به رسولش محمد مصطفی (ص) تشکر

  • haqgostar

   با سلام بله اگر از سفید امضائی که دادید سوء استفاده شده و اموال شما را به صورت غیرقانونی به خودشان منتقل کردند، می توانید اموال خود را پس بگیرید.
   پیشنهاد می کنم با وکیل متخصص ما در مؤسسه با تعیین وقت برای مشاوره تلفنی، مشورت نمائید.

 135. یاسر بهرامی

  با عرض سلام وخسته نباشید بنده ۳۳سالمه فاقد شناسنامه هستم پدر و مادرم ندارم برای گرفتن شناسنامه بارها به اداره ثبت احوال مراجعه کردم اما کسی جوابی نداد من العام ۲فرزند دارم که اونها فاقد شناسنامه هستن یکیش ۷سالشه و اون یکی یک سال و نمیشه کسی رو هم ندارم که برم آزمایش دی ان ای بخاطر من آینده بچه‌هام خراب شد آیا راهی هست که بتونم شناسنامه بگیرم و بچه‌هام مثل من بی هویت نباشن عذاب نکشن ممنون میشم راه نمائیم کنین

  • haqgostar

   با سلام شما باید اقدام به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در اداره ثبت احوال محل تولد خود نمائید و هر مدرکی دال بر ایرانی بودن شما باشد به آن اداره ارائه که در نهایت در صورت تأیید شورای تأمین، شناسنامه ایرانی برای شما صادر شود.

 136. یاسر بهرامی

  براتون کامنت گذاشتم لطفا راه نمائیم کنید

 137. نسیمه بیک زاده

  سلام من مهاجر افغانستانی هستم و سی ساله ، در ایران به دنیا آمدم و تاحالا ترک کشور هم نکرده ام ویه کارت شناسایی افغانی داشتم که به دلایلی دیگه تمدید نشده است . آیا من میتوانم شناسنامه ایرانی بگیرم؟؟

  • haqgostar

   با سلام بله اما ابتدا باید نسبت به دریافت گواهی لادت ثبتی اقدام نمائید.

 138. Nasim

  سلام من مهاجر افغانستانی هستم و سی ساله ، در ایران به دنیا آمدم و تاحالا ترک کشور هم نکرده ام ویه کارت شناسایی افغانی داشتم که به دلایلی دیگه تمدید نشده است . آیا من میتوانم شناسنامه ایرانی بگیرم؟؟

 139. Nasim

  سلام وقتتون بخیر
  من سی ساله هستم و در ایران متولد شدم وپدر و مادرم افغانستانی هستند قبلا مدرک و کارت اقامت ایران داشتم که تمدید نشده (بنا به دلایلی) آیا من میتوانم برای گرفتن شناسنامه اقدام کنم؟ و پروسه آن چقدر طول خواهد کشید؟ باسپاس

  • haqgostar

   با سلام بله امکان پذیر است و شما ابتدا باید نسبت به دریافت گواهی ولادت ثبتی اقدام نمائید و پس از آن نسبت به دریافت شناسنامه ایرانی به استناد بند ۵ ماده ۹۷۶ اقدام کنید. اصولاً بین ۱۲ تا ۱۸ ماه زمان خواهد برد.

 140. نوید برازپور

  سلام من نوید براز پور هستم پدرم شناسنامه دارد برادر خواهر هم دارن من من چون ۲۳ سال بود فاقده شناسنامه هستم اگر دی ان آزمایش نگیرم میتوانم جوابش بگیرم یا نا

  • haqgostar

   با سلام بله با اثبات نسب خودتان به پدر و مادرتان می توان نسبت به تشکیل پرونده و دریافت شناسنامه اقدامات لازم را انجام دهید.

 141. Ebrahim

  باسلام من آزمایش DNAدادم جوابش ۶ماه است آمده ومثبت است اکنون به من گفتن بایدخودت راازطریق شورای شورای تامین اثبات کنیدمگه اصل آزمایشDNAنیست چرابایدشورای تامین برم.بنده٣۴سالم است و٣فرزنددارم وپدرومادرم فوت کردن ازطریق دوتاازپسرعموهام اثبات نسب شدم.اکنون خیلی گیرکردم چون شورای تامین خیلی طول میکشداکنون بایدچکارکنم لطفارهنمایی کنیدبنده اهل سیستان وبلوچستان هستم چندین سال است دریزدزندگی میکنم وهمینجا اقدام به گرفتن شناسنامه کردم چون اونجا خیلی مردم تونوبت هستند به همین خاطرخیلی طول میکشد.ویزداقدام کردم.ضمناکارت واکسن دارم وازشورای محل ومعتمدین محل موردتاییدمیباشم.لطفارهنمایی کنیدتابچه هام بدون شناسنامه نمونند.باتشکرازشما

  • haqgostar

   با سلام اصولاً با اثبات نسب از طریق آزمایش DNA، نیاز به تشکیل پرونده در شورای تأمین نیست اما اگر به هر نحو شورای تأمین به تکلیف قانونی خود عمل ننماید می توانید از طریق دیوان عدالت اداری اقدام نمائید.

 142. م

  سلام من شناسنامه و کارت ملی را گم کردم و هیچ مدرک هویتی ندارم که بخوام برم اقدام کنم که شناسنامه بگیرم باید من چیکار کنم الان ممنون میشم راهنمایی کنید

  • haqgostar

   با سلام گم شدن شناسنامه و کارت ملی برای درخواست مجدد المثنی مشکلی ایجاد نمی نماید چراکه یک نسخه از تمامی مدارک شما در سیستم ثبت احوال موجود است و باید درخواست مفقودی شناسنامه و کارت ملی را اعلام و سپس درخواست المثنی آنها را ثبت نمائید.

 143. یاسر توحیدی فرد

  سلام پدرم ۱سال هست که شناسنامه گرفته امابه ماهنوزشناسنامه ندادند هنوز آزمایش DNA مامانده من می خواستم نامه ای از طرف ثبت احوال و مدرسه بگیرم و تا زمانی که شناسنامه ام بیاد به خدمت سربازی بروم

  • haqgostar

   با سلام در صورتی که پدر شما شناسنامه ایرانی داشته باشد و شما با اثبات نسب خود به ایشان از طریق آزمایش DNA از دادگاه اثبات نمائید به راحتی طبق بند ۲ ماده ۹۷۶ قانون مدنی برای شما شناسنامه صادر خواهد شد.

 144. یاسر توحیدی فرد

  ن من می خواستم تاموقعی که شناسنامه بگیرم سربازی برم

  • haqgostar

   امکان پذیر نیست چون هنوز مشخصات سند سجلی ایرانی ندارید.

 145. یاسر توحیدی فرد

  پس به‌ نظر شما چه‌ کار کنم

  • haqgostar

   بعد از دریافت شناسنامه نسبت به انجام خدمت سربازی اقدام نمائید.

 146. یاسر توحیدی فرد

  یعنی ب خاطر خدمت ک شده باید ب ما بدن اما نمی دانم چرا اینقدر طول میدن😐😐😐

 147. محمد علیزهی

  با عرض سلام وخسته نباشید من یک فرد بلوچ و از خانواده ای بلوچ هستم کل خانواده ام از پدر گرفته تا مادرم اینجا متولد شدن و برادرانم همچنین اینجا بدنیا اومدن برادرانم ۵۵ سال ۴۰ سال و ۲۸ سال و۲۵ سال و من ۲۲ سال سن دارم ک کوچیک ترین فرزند خانواده هستم ما از هر نظر از داشتن امکانات شناسنامه دفترچه بیمه از هر کمک های مالی بی حاصل بودیم چرا ایا ما ایرانی نیستیم ک برادرانم بیسواد هستن من درس هایم رای با خواندن کتاب های کسانی ک ان هارا دور انداختن اموختم چرا چون از داشتن نعمت بزرگ ب اسم مدرک منع بودم یعنی من چرا باید اینجوری میشدم من درسته هیچ درس نخواندم ولی با کمک کتاب های دیگران الان مسلط ب چندین زبان هستم ولی چ فایده ک هیچ وقت نمیتونم از تلاش هایم کمک برسانم از شما مسئولین گرامی تقاضای مدرک میکنم ب همان زاتی ک بالای سر دارید کمک مان کنید و بتوفیق الله……

  • haqgostar

   با سلام جهت دریافت شناسنامه حتما به ثبت احوال مراجعه و اقدام به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه نمائید.

 148. محمد

  با عرض سلام وخسته نباشید من یک فرد بلوچ و از خانواده ای بلوچ هستم کل خانواده ام از پدر گرفته تا مادرم اینجا متولد شدن و برادرانم همچنین اینجا بدنیا اومدن برادرانم ۵۵ سال ۴۰ سال و ۲۸ سال و۲۵ سال و من ۲۲ سال سن دارم ک کوچیک ترین فرزند خانواده هستم ما از هر نظر از داشتن امکانات شناسنامه دفترچه بیمه از هر کمک های مالی بی حاصل بودیم چرا ایا ما ایرانی نیستیم ک برادرانم بیسواد هستن من درس هایم رای با خواندن کتاب های کسانی ک ان هارا دور انداختن اموختم چرا چون از داشتن نعمت بزرگ ب اسم مدرک منع بودم یعنی من چرا باید اینجوری میشدم من درسته هیچ درس نخواندم ولی با کمک کتاب های دیگران الان مسلط ب چندین زبان هستم ولی چ فایده ک هیچ وقت نمیتونم از تلاش هایم کمک برسانم از شما مسئولین گرامی تقاضای مدرک میکنم ب همان زاتی ک بالای سر دارید کمک مان کنید و بتوفیق الله……

 149. محمد علی زهی

  با عرض سلام وخسته نباشید من یک فرد بلوچ و از خانواده ای بلوچ هستم کل خانواده ام از پدر گرفته تا مادرم اینجا متولد شدن و برادرانم همچنین اینجا بدنیا اومدن برادرانم ۵۵ سال ۴۰ سال و ۲۸ سال و۲۵ سال و من ۲۲ سال سن دارم ک کوچیک ترین فرزند خانواده هستم ما از هر نظر از داشتن امکانات شناسنامه دفترچه بیمه از هر کمک های مالی بی حاصل بودیم چرا ایا ما ایرانی نیستیم ک برادرانم بیسواد هستن من درس هایم رای با خواندن کتاب های کسانی ک ان هارا دور انداختن اموختم چرا چون از داشتن نعمت بزرگ ب اسم مدرک منع بودم یعنی من چرا باید اینجوری میشدم من درسته هیچ درس نخواندم ولی با کمک کتاب های دیگران الان مسلط ب چندین زبان هستم ولی چ فایده ک هیچ وقت نمیتونم از تلاش هایم کمک برسانم از شما مسئولین گرامی تقاضای مدرک میکنم ب همان زاتی ک بالای سر دارید کمک مان کنید و بتوفیق الله……

 150. ناشناس

  سلام خسته نباشید ما فاقد شناسنامه هستیم پدرم پرونده داره DNA داده اما شورای تامین به این دلیل که قبل از DNA یک بار شده بوده رد کرده ماباید چکار کنیم ممنون

  • haqgostar

   با سلام با رد آزمایش و رد اثبات نسب به شخص ایرانی، نمی توان خود را ایرانی تلقی و برای شناسنامه اقدام کرد.

 151. فرهاد

  سلام وقت بخیر.
  من ۲۸ سالمه.
  مادرم افغان هستن. و بعد فوت شوهر اولش با یک ایرانی صیغه میکنن و شاید هم صیغه هم نشده. بعد از مدتی اون آقا میره و مادرم من رو حامله میشه.خودش کارت اقامت داره ولی برای من نگرفته.در واقع من هیچ مدارکی ندارم.
  هیچ اسم و نشانه ای از اون شخص ایرانی هم نیست.
  مادرم با مرد دیگه ای مجددا ازدواج میکنه و اون مرد هم افغان هستن.
  من با چندین وکیل صحبت کردم و اونا گفتن برای اثبات حرفت یا پدرت یا خواهر و یا برادرت و یا عمو عمه و هرکس که نسبت خونی باهات داره رو پیدا کن و دی ان ای بدین.
  خب من هیچکس رو نمیتونم پیدا کنم.
  آیا راه حلی هست تا من مدارک بگیرم؟

  • haqgostar

   با سلام خیر برای دریافت شناسنامه شما باید حتما نسب ایرانی خود را ابتدا باید به اثبات برسانید و نیاز است که اقوام ایرانی خود را پیدا کنید.

 152. مهدی

  سلام خونواده همسرم از هم ۱۹ساله جدا شدن مادر همسرم زمان طلاق باردار بوده نتونسته شناسنامه برای همسرم بگیره الان ۲ساله دنبال کاراش هستیم اثبات نسب تعیین سن ازمایش DNAبا مادرش داده مثبت بوده قاضی هم حکم قطعی داده ولی ثبت احوال جواب درست نمیده میگه ازمایشDNAفقط باید با پدر باشه الان ما باید چیکار کنیم

 153. mehdi alikhani

  سلام خونواده همسرم از هم ۱۹ساله جدا شدن مادر همسرم زمان طلاق باردار بوده نتونسته شناسنامه برای همسرم بگیره الان ۲ساله دنبال کاراش هستیم اثبات نسب تعیین سن ازمایش DNAبا مادرش داده مثبت بوده قاضی هم حکم قطعی داده ولی ثبت احوال جواب درست نمیده میگه ازمایشDNAفقط باید با پدر باشه الان ما باید چیکار کنیم

  • haqgostar

   با سلام ایشان می تواند برای دریافت شناسنامه به موجب داشتن مادر ایرانی، به استانداری مراجعه و با تکمیل پرونده نسبت به دریافت شناسنامه اقدام نماید.

 154. آرین

  سلام وقت بخیر.
  تقریبا ۳ دهه از سنم میگذره.
  و من حاصل رابطه نامشروع هستم.
  مادرم با یک شرایط خیلی بد و بدور از اقوام منو بزرگ کرد.
  من هیچ هویتی ندارم و هیچ نشانه ای از پدرم نیست.

  برای گرفتن شناسنامه بدون هویت پدر آیا میتونم کاری بکنم؟

  • haqgostar

   با سلام باید برای دریافت شناسنامه نسب خود را به مادر اثبات نمائید و بعد از طریق مادر شناسنامه بگیرید.

 155. مصطفی اسکانی

  با سلام
  میخواستم بپرسم مادرم دارای شناسنامه ایرانی و فوت کرده و گواهی فوت داره،،اما پدرم فاقد شناسنامه که اونم فوت کرده تعدادی از خواهر و برادرام شناسنامه دارن و من و دوتا داداش و یه خواهرم شناسنامه نداریم میشه راهنمایی کنید که چکار کنیم

  • haqgostar

   با سلام شما می توانید با اثبات نسب خود به سایر اعضاء خانواده و انجام آزمایش DNA نسبت به تشکیل پرونده و دریافت شناسنامه اقدام نمائید.

 156. سید رضا موسوی

  سلام وعرض احترام بنده از اتباع افغانستان ومتولد ایران هستم از بدو تولد در سال۵۹تا حال ساکن ایران ودر منزل به دنیا آمدم سال۹۲کارت آمایشم راتبدیل به پاسپورت اقامتی کردم که درپاسپورت جدیدسال تولدم۶۴است استشهاد اتباع ایرانی وکلانتری محل وامام جمعه ومسجدوپلیس اطلاعات وامنیت عمومی دال بر تولدم درایران را دارم ولی تمام اینها براساس مدرک پاسپورتم متولدسال۶۴ تاییدشده آیا بنده شرایط احراز تابعیت ایران رو دارم این عدم هماهنگی سن مشکلی ایجاد نمیکنه؟پدرم سال ۵۴به ایران آمده وبه طور غیر قانونی وبعد انقلاب اولین مدرکی که برای اتباع دادنداسم من به عنوان نوزادذکر شده ومحل تولدم ایران رونوشته
  لطفا راهنماییم بفرمایید پیشاپیش از لطفتان سپاسگزارم

 157. حسینی

  سلام وعرض احترام بنده از اتباع افغانستان ومتولد ایران هستم از بدو تولد در سال۵۹تا حال ساکن ایران ودر منزل به دنیا آمدم سال۹۲کارت آمایشم راتبدیل به پاسپورت اقامتی کردم که درپاسپورت جدیدسال تولدم۶۴است استشهاد اتباع ایرانی وکلانتری محل وامام جمعه ومسجدوپلیس اطلاعات وامنیت عمومی دال بر تولدم درایران را دارم ولی تمام اینها براساس مدرک پاسپورتم متولدسال۶۴ تاییدشده آیا بنده شرایط احراز تابعیت ایران رو دارم این عدم هماهنگی سن مشکلی ایجاد نمیکنه؟پدرم سال ۵۴به ایران آمده وبه طور غیر قانونی وبعد انقلاب اولین مدرکی که برای اتباع دادنداسم من به عنوان نوزادذکر شده ومحل تولدم ایران رونوشته
  لطفا راهنماییم بفرمایید پیشاپیش از لطفتان سپاسگزارم

  • haqgostar

   با سلام اولین مدرک برای اقدامات شناسنامه برای شما این است که گواهی ولادت ثبتی ویژه اتباع خارجه دریافت نمائید و بعد از آن امکان تشکیل پرونده برای شما وجود خواهد داشت.

 158. رحیم آب رود

  با سلام.عمه بنده درخواست شناسنامه داده است وحال مدت ده سال است که مشغول این شناسنامه هستیم. وحال پزشک قانونی برای وی ۷۰سال تأیید کرده است. ثبت احوال ما را با یک ورقه به دفتر خانه فرستاده که باید دو شاهد به همراه خود داشته باشیم که سن دو شاهد باید ده سال از متقاضی بیشتر باشد یعنی هشتاد سال کامل .واین کار خیلی سخت است .ایا اگر شاهدین هفت یا هشت سال از متقاضی بزرگتر باشد کار ما جور میشه یا پرونده برگشت میخوره. ممنونم اگه ما را راهنمایی کنید.

  • haqgostar

   با سلام خیر اگر شهود اطلاع کامل از این امر داشته باشند مسکلی ایجاد نخواهد شد.

 159. فاطمه حسینی

  باسلام مجدد گواهی ثبتی را چگونه بگیرم ثبت احوال رفتم برخورد تندی کردند وگفتندگواهی ولادت ثبت احوالی به شما هرگز تعلق نمی گیرد بنده به بند۱۲و۱۳و۱۵قانون ثبت احوال اشاره کردم گفتند همش الکیه به شما تعلق نمیگیره

  • haqgostar

   با سلام وکیل متخصص ما در امور تابعیت و شناسنامه، در صورت تمایل و با سپردن پرونده به ایشان، گواهی ولادت ثبتی از دادگاه دریافت خواهد نمود.

 160. فاطمه حسینی

  چطور وچگونه با وکیل شما تماس بگیرم آیا وکیل در تهران هست یا مشهد

  • haqgostar

   وکیل ما در مشهد حضور دارد شما می توانید با شماره تماس ۰۹۱۵۳۰۲۰۵۰۸ مندرج در سایت تماس گرفته و جهت انجام مشاوره با وکیل متخصص امور تابعیت ما با تعیین وقت قبلی مشورت نمائید.

 161. سیدرضا موسوی

  با سلام واحترام لطفا جواب این سئوال بنده را مرقوم فرمایید من متولد سال ۵۹هستم ودر مدارکم از بدو تولد تا سال ۹۵ سال تولدم ۵۹بوده اما به دلیل عوض کردن پاسپورت در پاسپورت جدیدم سال۶۴ذکر شده ومقصر هم خوددولت واداره ثبت احوال کابل بوده چون تشخیص سن رو با دیدن چهره اثبات می کنند حالا با توجه به رسمی بودن پاسپورت الکترونیکی و تذکره افغانستانی بنده که سال ۶۴است اقدامات تابعیتیم را انجام دهم یا همان سال ۵۹که تمام مدارک تحصیلی واقامتی گذشته ام براساس آن بوده لطفا آدرس ویا شماره وکیل برای تابعیتتان رو برام بفرستید
  باتشکر فراوان

  • haqgostar

   با سلام شما جهت مشاوره با وکیل متخصص تابعیت ما، ابتدا با شماره مندرج در سایت با شماره ۰۹۱۵۳۰۲۰۵۰۸ تماس گرفته و با تعیین وقت سپس با وکیل متخصص ما مشورت نمائید.

 162. سیدرضا موسوی

  باسلام واحترام به شماره ای که دادید زنگ زدم میگن اشتباهه لطفا شماره ای درست برایم بفرستید واینکه چقدر طول میکشه تا گواهی ثبت احوالی برام صادر بشه خواهشا جواب بدید یاخودتون شماره وکیاتون رو برام بفرستید ممنون میشم

  • haqgostar

   با سلام خیر شماره صحیح است ۰۹۱۵۳۰۲۰۵۰۸ و تماس بگیرید تا بتوانید با وکیل متخصص ما با تعیین وقت به صورت تلفنی مشورت نمائید
   گواهی ولادت ثبتی بین ۲ تا۴ ماه زمان لازم است تا توسط وکیل متخصص ما اقدام و بعد از حکم قطعی صادر گردد.

 163. رشید سالاری

  باسلام –بنده داراش شناسنامه بودم که منع خدمات شدم از طریق اعتراض به دادگاه منع خدمات رفع شد اما حالا اداره ثیت احوال شناسنامه را نمیدهد و مرا به ÷لیس امنیت معرفی کرده است لطفا راهنمایی کنید

  • haqgostar

   با سلام اگر شما جزو اشاص مشکوک التبعه بوده و از طریق حکم دادگاه اقدام به ابطال آراء شورای تأمین و هیأت حل اختلاف اداره ثبت احوال نموده باشید موجبی برای ایجاد مانع از سوی ثبت احوال وجود ندارد و اقدام آنها غیرقانونی و قابل پیگرد است.

 164. رحیم آب رود

  سلام.
  عمه بنده برادراش فوت کردن و خواهر هم ندارد. آیا برای آزمایش دی ان ای میتوانند از برادرزاده هاش آزمایش انجام داد. ممنونم

  • haqgostar

   با سلام بله انجام آزمایش با برادرزاده ها هم ممکن است.

 165. هاشم گرگیج نیا

  سلام من فاقد شناسنامه هستم همه مراحل تا تی کردم و ارمایش هم دادم ولی اطلاعات متو واس ازمایس فرستاده و الان ثبت احوال کاراش کردم و فرستادن شورا تامین الان بیشتر از یک سال است ک هرچی ثبت احوال میریم میگن هنوزجوابتو نیومده الان ما باید چیکار کنیم

 166. هاشم گرگیج نیا

  سلام من فاقد شناسنامه هستم همه مراحل تا تی کردم و ارمایش هم دادم ولی اطلاعات متو واس ازمایس فرستاده و الان ثبت احوال کاراش کردم و الان بیشتر از یک سال هست ک در شورا تامین ه و ب ما جواب نمیدن هر وقت ک میریم میگین هنوز جواب تو نیومده
  الان بایدچیکار کنیم؟

 167. هاشم گرگیج نیا

  سلام من فاقد شناسنامه هستم همه مراحل تا تی کردم و ارمایش هم دادم ولی اطلاعات متو واس ازمایس فرستاده و الان ثبت احوال کاراش کردم وفرستادن شورا تامین الان بیشتر ازیک سال هست ک پرونده در شورا تامین است و ما هر وقت میریم ثبت احوال میگن هنوز جواب تون نیومده.
  الان باید چیکار کنیم

 168. Hashem gorgij

  سلام من فاقد شناسنامه هستم همه مراحل تا تی کردم و ارمایش هم دادم ولی اطلاعات متو واس ازمایس فرستاده و الان ثبت احوال کاراش کردم وفرستادن شورا تامین الان بیشتر ازیک سال هست ک پرونده در شورا تامین است و ما هر وقت میریم ثبت احوال میگن هنوز جواب تون نیومده.
  الان باید چیکار کنیم

  • haqgostar

   با سلام اگر به هر نحو شورای تأمین در مدت ۶ ماه از زمان تشکیل پرونده برای شناسنامه اقدام ننماید، باید از طریق دیوان عدالت اداری از ایشان شکایت نمائید.

 169. ظاهر دهمرده

  سلام من پدرم معتاد هست مادرم من وقتی کوچک بودم فوت کرد پدرم واسه من شناسنامه نگرفته من با مادربزرگم زندگی کردم نه عموهمامو دیدم نه عمه هام بخوبی نمیشناسمشون و من کارت واکسن دارم ثبت احوال رفتم دادگاه رفتم اثبات نصب کردم بعد انگشت نگاری کردم همه جارفتم فقط ازمایش دی ان ای ندادم بعد ثبت احوال منو فرستاد کلانتری گفته فتو از شناسنامه عموها وعمه ها بیار حالا نه عمو واسه من وامیاسته نه عمه بعد پدرمم معتاده اصلا به فکرم نیست یکی از اینا به فکرم نیست حالا چیکار کنم که تنهایی بتونم شناسناممو بگیرم خواهش را حل واسم پیدا کنید ممنون

  • haqgostar

   با سلام با اثبات نسب به پدر خود می توانید نسبت به دریافت شناسنامه اقدام نمائید.

 170. نارویی

  باسلام.بنده۳۳ساله متولدزاهدان۷است ساکن یزدهستم وفاقدشناسنامه پدرومادرم متولدزابل وفاقدشناسنامه ودارای پرونده۱۰سال است فوت کردندبنده۳سال است ازطریق پسرعموهام که متولدوساکن گرگان هستند، درزابل تشکیل پرونده دادم که به دلیل نداشتن شناسنامه رفتن به زابل برام دشواربودبه همین خاطرپرونده ام راازیزددنبال کردم.۱سال است آزمایشDNAدادم ومثبت شده ودادگاهم رای پزشکی قانونی راتاییدکرده ورای به نفع من صادرکرده که بادخالت کارشناس ثبت احوال که چراازثبت احوال اقدام نکردی دوباره مراردکرده که بایدبرم شورای تامین دوباره درخواست تجدیدنظردادم که بازهم ردشدم به ثبت احوال یزدمراجعه کردم میگه بایدبری شهرخودت.منکه هیچ هویتی ندارم بهم اجازه ترددنمیدهند.اکنون ثبت احوال یزدبرام تشکیل پرونده نمیدهد.فعلاشکایت به دیوان عالی کردم آیااقدام دیگری هم بایدبکنم یاخیرلطفا راهنمایی کنیدباتشکرازشما.

  • haqgostar

   با سلام اگر شکایت شما از طریق دیوان عدالت اداری به نحو صحیح تقدیم شده باشد مشکل شما حل خواهد شد.

 171. داود

  سلام.معلول هستم دوتا فرزند دارم ۶و۸سال همسرم سجل ندارد عقد نامه شرعی داریم فرزندانم در خانه متولد شدن کارت واکسن دارند .استشهاد درست کردم با عقد نامه وکارت واکسن بردم ثبت گفتن سونو میخواهیم ..سونو نداشتم یعنی مال ۷ سال پیش بوده انداختیم..بعد گفتن تایید بهداشت محل گفتم میارم گفتن باید بری نیروی انتظامی بررسی بشی تایید بشی ایا برای من که از دست وپا افتادم با ویلچر جابه جا میشم پولی هم ندارم هزینه کنم باید همین راه سخت را جلویم بگذارند راه دیگری وجود ندارد ..

  • haqgostar

   با سلام باید مدرکی دال بر تولد فرزندان از شما وجود داشته باشد و می توانید از طریق دادگاه اقدام به اثبات نسب نمائید و یا همین پروسه را ادامه دهید.

 172. دادمحمد

  سلام خسته نباشید..
  بنده یک افغان هستم همسر ایرانی بااین قانون جدید می توانم برای فرزندانم شناسنامه بگیرم..از کجا شروع کنم چه مدارکی داشته باشم لطفا راهنمایی کنیید..تشکر

  • haqgostar

   با سلام بله امکان دریافت شناسنامه برای فرزندان متولد شده از مادر ایرانی وجود دارد و شما باید مدارک لازم را به استانداری محل اقامت خود از قبیل مدارک شناسایی پدر و مادر فرزند و مدارک تولد و هویت فرزند را تسلیم نمائید.

 173. دادمحمد

  مدارک شناسایی پدر چه هستند

  • haqgostar

   مدارک شناسایی پدر از قبیل کارت آمایش یا گذرنامه.

 174. الی سلیمانی

  سلام پدر بنده مشکوک تابیعت بوده و دادگاهی شده و دادگاه رای ب نفع ثبت احوال داده ما ب رای دادگاه اعتراض کردیم و دادگاه تجدید نظر دوباره از رای اولی دفاع کرد.بعد چند سال ما دوباره از یه شهر دیگه و دادگاه دیگه با شاهد و استشهاد اقدادم کردیم ولی دادگاه میگه چون الیحه شما قبلا رای صادر شده ما نمیتونیم کاری انجام بدیم میگه اگه میتونین برین اون رای ک قبلا صادر شده رو بشکنین تا ما رای ب صدور شناسنامه بدیم.حالت به نظر شما امکانش هست ما ب دیوان مراجعه کنیم‌تا رای رو بشکنیم؟

  • haqgostar

   با سلام امکان اعاده دادرسی از رأی صادره وجود دارد اما باید دفاعیه کامل و دقیقی تنظیم نمائید در غیر این صورت نتیجه نخواهید گرفت. پیشنهاد می شود حتماً با وکیل متخصص در امور شناسنامه مشورت نمائید.

 175. علی علوی

  با سلام من شناسنامه ندارم ۴۰ ساله هستم پدر. مادر و اقوامی هم ندارم اوایل انقلاب توسط یک خییر بزرگ شدم که اونم برام شناسنامه نگرفته. الان فوت شده ایا میتونم شناسنامه بگیرم ؟ باید چیکار کنم؟ ممنون

  • haqgostar

   با سلام برای دریافت شناسنامه باید اقدام به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در اداره ثبت احوال نمائید.

 176. هانا مجدماوی

  سلام وقت ‌بخیر من دختری متولد ۷۷ هستم ولی تا این سن فاقد شناسنامه هستم پدر و مادرم عقد عادی داشتن یعنی هیچ جای ثبت نشده و بعد از به‌دنیا امدنم ازهم جدا شدن و سال هاست خبری از پدرم ندارم و هیچوقت ندیدمش بعدش مادرم با شخص دیگه ای ازدواج کرد ولی تاریخ ازدواجشون برای سال ۷۰ ثبت شده ، من میتونم بدون وجود پدرم برای صدور شناسنامه اقدام کنم

  • haqgostar

   با سلام بلکه امکان صدور شناسنامه برای شما وجود دارد و می توانید با اثبات نسب با مادرتان شناسنامه دریافت کنید.

 177. مرتضی امانی

  با سلام بنده اتباع افغانستان متولد ایران هستم ودر خانه متولد شده ام از دوستانم در قم ادرس شما رو دادند ایا امکان دارد با مدارک فوق تابعیت بگیرم؟ یاامکان دارد گواهی ثبت احوال برایم بگیرید؟
  ومهم اینکه هزینه وکالتتون برای گواهی ثبت احوال چقدر است ؟ دوست معرفم از شما خیلی تعریف کرده وگفته شما حتما گواهی میگیرید ممنون میشم پاسخم را بدید

  • haqgostar

   با سلام بله امکان دریافت گواهی ولادت ویژه اتباع خارجه به دلیل تولد در ایران برای شما وجود دارد و وکیل متخصص امور تابعیت مؤسسه ما قادر به انجام این مورد خواهد بود و بعد از دریافت گواهی ولادت ویژه اتباع، اگر سایر شرایط مندرج در بند ۵ ماده ۹۷۶ قانون مدنی را داشته باشید می توان برای دریافت تابعیت ایران و اخذ شناسنامه ایرانی اقدام نمود.

 178. مرتضی امانی

  سلام مجدد نگفتین هزینش چقدره وچقد طول میکشه تا گواهی صادر بشه وایا صد در صد می تونید برام گواهی ثبت رو بگیرید لطفا جواب سوالام رو به شمارم که زیر ادرس ایمیل نوشتم پیامک کنید ممنون میشم اخه عجله دارم ممنون از محبتتون

  • haqgostar

   با سلام بله اگر به هر نحو گواهی ولادت اخذ نشود مبلغ حق الوکاله عودت خواهد شد.
   هزینه حق الوکاله و شرایط پرداخت آن را با مشاوره با وکیل متخصص ما دریافت نمائید.

 179. متضی امانی

  سلام مجدد نفرمودید هزینش چقدر میشه وچقد طول میکشه ایا صد در صد میتونید بگیرید لطفا جواب سوالام رو به شمارم پیامک کنید ممنون میشم

  • haqgostar

   مدت زمان تقریبی برای این کار با توجه به اینکه موضوع با شهادت شهود اثبات گردد بین ۴تا۶ ماه می باشد.

 180. عمار شاکری

  با عرض سلام و ادب. بنده تبعه عراق متولد ۱۳۵۷ هستم و معاود هستم و متولد عراق از سال ۵۹ در ایران هستیم، که در سال ۸۷ و در سن سی سالگی شناسنامه ایرانی گرفتم. در حال حاضر ۴۳ ساله هستم. آیا در سن سی سالگی که شناسنامه ایرانی گرفتم مشمول سربازی بودم،؟؟ و معافیت شامل حال من میشود. ؟؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید. با تشکر فراوان.

  • haqgostar

   با سلام اگر به هر نحو تابعیت ایران شامل حال شما گردد باید خدمت مقدس سربازی را انجام دهید.

 181. حمید حسینی

  سلام پدر بنده شناسنامه ندارد اما پسر عموی پدر من شناسنامه دارد و قادر به همکاری با پدر من است و ما رأی دادگاه را هم گرفتیم و به ثبت حوال رفتیم و سلام حوال میگوید که باید دستور از فرمانداری به ما داده شود و حالا ۲سال می‌گذره میخواستم بدونم ما باید چه کار کنیم ؟

  • haqgostar

   با سلام در خصوص صدور شناسنامه نیاز به تشکیل پرونده در شورای تأمین جهت احراز هویت ضروری است و اگر در مدت طولانی از دادن پاسخ امتناع کردند باید از طریق دیوان عدالت اداری از آنها شکایت نمائید.

 182. هاشم گرگیج نیا

  سلام من فاقد شناسنامه هستم وتمام مراحل قانون انجام دادم ازمایشمdnaدادم پرونده رو ثبت احوال کاریش کردم فرستان واسه پرسشو پاسخ الان دوساله ک پرونده تو اداره پرسشو پاسخ کسی جوابم نمیده ثبت احوالم میریم میگ جوابش نیومده دیوانه عدالت اداریم ک میریم شکایت بدیم کسی رامون نمیده اخه شماره ملی نداریم الان باید چیکار کنیم؟

  • haqgostar

   با سلام با تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در اداره ثبت احوال محل سکونت خود اقدام نموده و بعد از طی مراحل قانونی شناسنامه ایرانی دریافت نمائید.

 183. Naeem

  با سلام و درود
  ما تابعیت ایرانی داریم و متولد همینجام و حتی کارت واکسن خانه بهداشت رو هم دارم ! والدینم اقدام برای دریافت سجلی نکردند ولی اقواممان همه شون شناسنامه دارند
  الان چه اقداماتی انجام بدهم و استارت پیگیریم از کدام مراحل شروع کنم

 184. Mahiii

  سلام،من ۲۸ سالمه،درزمان نوزادی پدر و مادرم رو ازدست دادم و یک خیری منو بزرگ کرد،شناسنامه برام نگرفته،من هیچ اقوامی از پدر و مادر اصلیم ندارم،بااین اوصاف بهم شناسنامه میدن؟ دخترهستم و میخام ازدواج کنم،چقدر طور میکشه تا شناسنامه بدستم برسه؟؟

  • haqgostar

   با سلام برای صدور شناسنامه نیاز است که حتماً پدر و مادر شما مشخص باشند یا حداقل اقوام شما مشخص باشند در غیر این صورت صدور شناسنامه برای شما زمان بر خواهد بود و باید با تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در ثبت احوال با پیگیری های متعدد نسبت به دریافت شناسنامه امیدوار باشید.

 185. Mohamadi

  با سلام فرزند من الان ۶ ساله هست و من و همسرم به دلیل مشکلاتی که با هم داشتیم برای شناسنامش اقدام نکردیم،،کاملا ایرانی هستیم در خوزستان زندگی میکنیم و بچه هم توی خونه با یه پیرزن مامای محلی بدنیا آوردم که الان فوت شده و هیچ گواهی به ما نداده،،اما آزمایش دی ان ای یتونیم بدیم،،الان پسرم نزدیک مدرسه رفتنش هست و من سردر گم هستم اصلا نمیدونم از کجا شروع کنم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • haqgostar

   با سلام باید از طرف همسرتان یک دعوای اثبات نسب با انجام آزمایش DNA با پدر و مادر به دادگاه خانواده مطرح نمائید و بعد از مثبت شدن جواب آزمایش و صدور رأی دادگاه، به اداره ثبت احوال مراجعه نموده و نسبت به دریافت شناسنامه اقدام نمائید.

 186. براهوی

  سلام من تمام کارهایم اداری تمام شده ثبت حوال پرونده فرستاده نمیدانم کجا فقط میدنم که مرحله آخره نظر شما چقدر طول می کشه تشکر

  • haqgostar

   با سلام روند صدور شناسنامه برای اشخاص فاقد شناسنامه بین ۶ ماه تا ۱ سال است اگرچه ممکن است این روند با توجه به موضوع هر پرونده طولانی تر شود.

 187. سیدحسین حسینی طباطبا

  باسلام وخسته نباشید الان حدودا بیست سال پیش مجوز تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه را از وزارت کشور گرفته بودیم ودر ثبت احوال رفسنجان وتمام مراحل قانونی را پشت سر گذاشتیم اثبات نسب دوبار گرفتیم یکی حدودا ده سال پیش از دادگاه زابل گرفتیم ودومرتبه ثبت احوال رفسنجان باید از دادگاه رفسنجان بگیرید وماهم گرفتیم وبعد گفتن باید با عمو تون ازمایش دی ان ای خون بدید وما را فرستادن کرمان وازمایش خون هم صد درصد مورد تایید میباشد الان حدودا ۳ساله از تکمیل شدن پرونده وازمایش خون میگذره واصلا جوابی به ما نمیدن ومیگن باید شورای تامین جواب بده وبرید فرمانداری میریم اونجا میگن برای ما پرونده ای نیومده وفقط خدا میدونه ما را دارن پاس میدن،شکایت در بازرسی کل کشور کردیم شکایت ما را رد کردن که کسانی که پدرشون فاقد شناسنامه بودن باید دستور شورای تامین درمورد پرونده شون باید باشه،بخدا موندیم دیگه چیکار کنیم،

  • haqgostar

   با سلام برای دریافت شناسنامه می توانید از اداره ثبت احوال و شورای تأمین در دیوان عدالت اداری شکایت نمائید.

 188. محمد علی زهی

  ما از موقع شاه تو ایران بودیم ولی ب ما مدرک نمیدن ب این خاطر ک تو بلوچستان هستیم ب این خاطر ک بلوچیم ب خدا گناه ما چی بوده ک بی مدرکیم کمکمون کنید خاهش میکنم ب داد ما برسید

  • haqgostar

   با سلام ابتدا نسبت به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه اقدام و اگر کار شما را انجام ندادند از طریق دیوان عدالت اداری شکایت نمائید.

 189. ریگی

  پدر وپدر بزرگ ومادر بزگ ایرانی مادر ایرانی ودارای شناسنامه وخواهران وبرادران دارای شناسنامه اما متاسفامه به علت ندادن رشوه به ماموران تحقیق متاسفانه پرونده ما در شورای تامین زاهدان تایید نشده وبه عنوان مشکوک التابعین به ثبت احوال معرفی شدیم . اثبات نسب از دادگاه گرفتیم اما برای دی ان ای به علت مشکلات مالی اقدام نکردیم ایا اگر جواب دی ان ای بگیریم باز هم به پرسه طولانی شورای تامین را باید طی کنیم

  • haqgostar

   با سلام، خیر با انجام آزمایش DNA و مثبت شدن نتیجه آن، برای تشکیل پرونده نیاز به تأیید شورای تأمین نمی باشد.

 190. ریگی

  ایا پرونده ای که در شورای تامین تایید نشده ومشکوک التابعین اعلام شده با گرفتن دی ان ای باز به شورای تامین خواهد رفت ودوباره بررسی می شود

  • haqgostar

   اگر مشکوک التبعه تشخیص داده شده اید باید نسبت به ابطال آراء شورای تأمین و هیأت حل اختلاف اداره ثبت احوال اقدام نمائید.

 191. عبدالوهاب بلوچ

  سلام من تو ایران بدنیا اومدم حالا۲۱سالمه ولی شناسنامه ندارم تو بهداشت پرونده هست از وقتی بدنیا اومدم کارت ولادتم تو بهداشته تا حالا هم هست باید چکار کار کنم میشه راهنماییم کنی ممنون میشم نمیتونیم ماشین بنام بزنیم نمیتونیم کنتور برق برای خودمون کنم از همه کار محرومم میشه خواهشن راهنماییم کنی

  • haqgostar

   با سلام اگر پدر و مادر شما ایرانی هستند که باید نسبت به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در ثبت احوال اقدام نمائید و اگر از اتباع خارجه هستید و سایر شرایط موضوع بند ۵ ماده ۹۷۶ قانون مدنی را دارا می باشید نسبت به اعمال تابعیت ایران اقدام نمائید.

 192. عسل بهلول

  سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه و مادرم اقدامی برای شناسنامه من نکرد و پدرم نمیدونم کیه پدرم مشخص نیست خود مادرمم نمیدونه که پدرم کیه گواهی ولادت دارم تروخدا هرجوری ک میتونم شناسنانه بگیرم کمکم کنید راهنمایی کنید تاحالا جایی نرفتم نمیدونم باید چیکار کنم

  • haqgostar

   با سلام شما باید به موجب قانون جدید درخواست شناسنامه ایرانی به دلیل داشتن مادر ایرانی به اداره اتباع محل تولد خود ثبت نمائید و با تشکیل پرونده اقدامات لازم انجام گردد.

 193. Sarairani

  سلام وقت بخیر
  من و همسرم هردو ایرانى هستیم و ساکن بروکسل.دوسال پیش پسر دو ساله ام که یک چینى_هنگ کنگى ست به فرزندخواندگى خودمون در اوردیم،آیا میتونیم براش شناسنامه ایرانى هم بگیریم چون قصد داریم در آینده به ایران برگردیم و همینطور اینطور تا زمانى که اینجاییم عبور و مرور آسونتر مى شه،آیا امکان پذیر هست اخذ شناسنامه ایران؟!

  • haqgostar

   با سلام وقت بخیر بله امکان اخذ شناسنامه ایرانی وجود دارد به شرطی که اعلام کنید ایشان فرزند شما هستند و با درج به عنوان فرزند مشترک به کنسولگری ایران در آنجا نیز اعلام نمائید.

 194. حسین زرگوش

  با عرض سلام و خسته نباشید اینجانب تبعه ایرانی الاصل هستم که در سال ۱۳۵۸ رژیم بعث به علت ایرانی بودن ما را از عراق به ایران فرستاد پس از امدن به ایران از روی پسر عمو زادهایم که ایرانی الاصل هستم اثبات نصب انجام و پس از تایید ان را برای تشکیل پرونده به ثبت احوال برای تقاضای شناسنامه بردم وثبت احوال برای استعلام سکونت ان را به پلیس مهاجرت فرستاد متاسفانه پلیس مهاجرت بدون تحقیق از سکونت جواب منفی که این جانب در ایران جای مشخصی نداریم در صورت من استشهاد محلی انجام دادم و حتی ام اومنای مسجد محله ان را تایید کردن که من در این محله از سال ۱۳۷۹در این محله ساکن هستم .. پلیس مهاجرت در نامه به ثبت احوال نوشته که این جانب چون به کربلا برای زیارت رفتم بخاطر همین جای مشخص نکرده لطفا من را راهنمایی فرمایی بایدچکار کنیم….. با تشکر شماره تماس ۰۹۱۲۲۵۱۸۷۱۸

  • haqgostar

   با سلام اگر به هر نحو بیش از یک سال از طریق اداره ثبت احوال و شورای تأمین نتیجه نگرفتید باید از طریق دیوان عدالت اداری اقدام کنید.

 195. داریوش کمالی

  با سلام خسته نباشد
  بنده ۲۱ سالمه فاقد شناسنامه ام پدر مادرم شناسنامه دارن ، چند سالی هست تشکیل پرونده دادن برام و مراحل رو رفتیم سنم ۲۱ سالمه ،
  الان ۲ سال خورده ای هست پروندم شورای تامین فرستادن و هنوز جوابی نیامده ، قبلش ازمایش دی ان ای هم دادم چون پلیس گذر نامه واس تایید فرستاد واس ازمایش ،
  چرا الان ۲ ساله خبری نمیاد ؟ کمکم کنید ۲ ساله شورای تامین فرستاده شده و خبری نمیاد

  • haqgostar

   با سلام چون پدر شما دارای شناسنامه است و آزمایش DNA هم انجام داده اید دیگر نیاز به تشکیل پرونده در شورای تأمین نیست و ثبت احوال مکلف به صدور شناسنامه است و اگر به هر نحو ثبت احوال مانع صدور است باید از طریق دیوان عدالت اداری از ثبت احوال جهت صدور شناسنامه شکایت نمائید.

 196. رستمی

  با عرض سلام و خسته نباشید سوال من این است که ایا کسی اثبات نصب از روی عموزاده هایش ایرانی الاصل هستن انجام داده و مورد تایید دادگاه هست و شخص دارای گذرنامه خارجی هست می تواند برای اخذ شناسنامه تشکیل پرونده انجام دهد از چه طریقی ممکن هست ما را راهنمایی فرمایید کجا بایید مراجعت کنیم با تشکر…..

  • haqgostar

   با سلام بله امکان دریافت شناسنامه وجود دارد و باید اقدام به تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه اقدام نمائید.

 197. محمدعلی بهادرزهی

  سلام خسته نباشید
  من فاقد شناسنامه هستم بابام و برادرام همه شناسنامه دارن همه مراحل فاقد شناسنامه رو انجام دادم و الان اداره اطلاعات میخاد بفرسته واسه DNA ..با اینکه پدرم زنده هستن میگن باید با پسر عمو یا عمو DNA بدم با اینکه اونا نمیان بخاطر من DNAبدن حالا من چیکار کنم نمیشه با بابام یا برادرام DNa بدم؟

  • haqgostar

   با سلام برای صدور شناسنامه اگر پدر شما دارای شناسنامه و در قید حیات است و آزمایش هم مثبت شده است هیچ الزامی به تشکیل پرونده در شورای تأمین نیست و شما اگر اداره ثبت احوال از صدور شناسنامه ممانعت می نماید از طریق دیوان عدالت اداری شکایت نموده و دادگاه نیز با توجه به مدارک شما، حکم الزام اداره ثبت احوال به صدور شناسنامه صادر می نماید.

 198. رسول بهادرزهی

  سلام خسته نباشید
  من فاقد شناسنامه هستم بابام و برادرام همه شناسنامه دارن همه مراحل فاقد شناسنامه رو انجام دادم و الان اداره اطلاعات میخاد بفرسته واسه DNA ..با اینکه پدرم زنده هستن میگن باید با پسر عمو یا عمو DNA بدم با اینکه اونا نمیان بخاطر من DNAبدن حالا من چیکار کنم نمیشه با بابام یا برادرام DNa بدم؟

  • haqgostar

   با سلام برای صدور شناسنامه با توجه به اینکه پدر و برادران شما در قید حیات هستند هیپ الزامی به انجام آزمایش با پسرعمو وجود ندارد.

 199. sadaf chamani

  با سلام
  اقوام همسر من متولد تبریز در سال ۱۳۶۹ هست . از پدر و مادر تبعه هندوستان که در آن زمان پزشک بودند و در ایران کار می‌کردند .
  و به جز پاسپورت مادرشان که در اون محل تولد ، و تاریخ تولد تبریز و ایران ذکر شده و مهر سفارت هندوستان را دارد چیزی در درست نداردش . چند سال بعد هم ایران را ترک کردند و هرگز باز نگشتند . آیا ایشان میتواند برای birth certificate ، شناسنامه اقدام کند ؟

  • haqgostar

   با سلام بله امکان دریافت شناسنامه برای ایشان وجود دارد و ایشان باید در صورت تولد در ایران ابتدا گواهی ولادت ثبتی اخذ نماید و سپس در صورت دارا بودن شرایط مندرج در بند ۵ ماده ۹۷۶ قانون مدنی، نسبت به دریافت شناسنامه اقدام نماید.

 200. زرگوش

  باعرض سلام و خسته نباشید از راهنمایی شما برای حل مشکلات این دسته از مردم که با ثبت احوال و پلیس مهاجرت مشکل دارن تشکر مکنم
  ولی ای کاش همین دو ارکان اگر با قوانین اشنا هستند و ظبق مدارک متقاضی که برای مشکلی که دارد مثل تقاضای شناسنامه ودر صورتی که خود شخص ایرانی اصل هست چرا باید ایراد از ان بگیرند مثل بنده که ایرانی اصل هستم وبه خاطر ایرانی بودنم من وبچه هایم را شبانه از کشور عراق بیرون کردن وپس از انجام اثبات نصب و تایید دادگاه هر وقت اثبات نصب را به ثبت احوال برای تشکیل پرونده می برم نه کاری انجام نمیدهند با تمسخر میگویند توی لیوان بگذار ابشو بخور ایا اگر قانونی یا ماده هست که این کارمند باید این کار را انجام دهد پس چرا این کاررا میکند ایا نباید از این شخص که به خاطر یرانی بودنش او را از کشوری اواره واینده خودش وبچه هایش تباه شد فکری کرد شخصی که که ۴۵ سال در ایران هست وهمه اقوامش ایرانی هستن ایا نباید حق او داد ایا اگر این خص در یکی از کشور های غربی بود توی این همه مدت ۴۵ سال به او تبعه ان کشور را نمیدادن پس از مسولین یا هر شخصی که این نامه من را میخواند تمنا و خواهش میکنیم که به این دسته از مردم و بچه هاشون کمک کنند که اینده فرزندانشان عین ما تباه و کگردون نشود با تشکر …..

  • haqgostar

   با سلام، متأسفانه رفتار کارمند اداره ثبت احوال کاملاً ناشایست است و می توانید از کارمند خاطی به سازمان بازرسی شکایت کنید لیکن بابت پرونده شناسنامه خود و فرزندانتان با توجه به اینکه مدارک بنا بر اظهارات شما تکمیل است لذا هیچ موجبی برای صادر نکردن شناسنامه وجود ندارد لذا با در اختیار داشتن مدارک پیشنهاد می شود که از اداره ثبت احوال در دیوان عدالت اداری شکایت نموده تا دادگاه نسبت به موضوع رسیدگی و اقدام به الزام اداره ثبت احوال به صدور شناسنامه برای فرزندانتان نماید.
   موفق باشید

 201. زهراابوترابی گودرزی

  سلام خسته نباشید.من بعد از ۸ سال پیگیری بالاخره توانستم برای پسرم شناسنامه بگیرم.من شوهرم عقد موقت بودیم بعد از تولد پسرم همسرم فوت کرد به دادگاه مراجعه کردم که گفتند صیغه نامه شما رسمی نبوده .خلاصه بعد از چندسال دادگاهی دیگر برای من وجد پدری وبچه آزمایش دی آن ا نوشت که متاسفانه هزینه بالا بود وباز ۲ سال عقب ماندیم .این بچه سال گذشته وامثال کلاس اول را به صورت مهمان در کلاس گذرانده وخوش بسیار بالایی دارد ۲هفته پیش که شناسنامه رو گرفتم برای تکمیل ثبت نام به آموزش پرورش منطقه ۱۸ مراجعه کردم که آنها شماره ملی را وارد کردند اظهار میگذارند که هنوز کد ملی این بچه در سامانه ثبت نیست و ما نمیتوانیم اورا برای کلاس دوم ثبت کنیم لذا بنده را راهنمایی کنید بخدا یک زن تنها وبی کس هستم دوهزار مشکل تکلیف من فرزندم چیست سپاس

  • haqgostar

   با سلام عموماً به همراه صدور شناسنامه، کدملی نیز فعال می گردد و اگر به هر نحو کدملی ایشان هنوز فعال نشده است به اداره ثبت احوال محل خود مراجعه و موضوع را به دایره حقوقی بیان نمائید.

 202. زهراابوترابی گودرزی

  سلام خسته نباشید شناسنامه پسرم بعد از ۸سال بلاخره صادر شد.برای ثبت نام به مدرسه آموزش وپرورش بردم میگن این شماره ملی هنوز در سامانه نرفته نیستم نمیتونه مشخصات رو بالا بیاره ونمیتونیم ثبت نام کنیم چه کار کنیم منو راهنمایی کنین سپاس

  • haqgostar

   با سلام به اداره ثبت احوال محل مراجعه و مشکل کدملی را بیان کنید تا در سیستم آن را سریعاً فعال نمایند.

 203. عای حیدری

  سلام
  وقت بخیر
  ما ۲۵ سال بچه دار نمیشدیم تا اینکه یک نفر از استانی دیگه تماس گرفت که یک بچه به دنیا اومده و‌میتونم واستون بیارمش
  ما بچه رو گرفتیم (البته بچه حاصل ارتباط پسر و دهتری بوده که هیچ صیغه نامه ایی هم نداشتن)
  الان واسه شناسنامه باید چکار کنم

  • haqgostar

   با سلام، عموماً به دلیل اینکه این طفل فرزند واقعی شما نمی باشد هیچ اقدامی از سوی شما برای اخذ شناسنامه از اداره ثبت احوال قابل انجام نیست و همان پدر و مادر اصلی طفل امکان اخذ شناسنامه برای او را دارند.

 204. جمعه براوهی

  سلام و عرض ادب
  پدرم ۳۰ سال پیش اقدام به اخذ شناسنامه کرده ما پرونده داریم الانم بنده ۲۷ ساله هستم ولی,هنوز خبری از پروندهای ما نیست من یک بچه دارم آینده این بچه چکار میشه خیلی اقدام کردیم گواهی منطقه سکونت داریم الان اگر بخواند داشتم میکنیم گواهی محل سکونت ولی کسی جوابگو نیست من باید چکار کنم

  • haqgostar

   با سلام، اگر به هر نحو با تکمیل بودن مدارک، اداره ثبت احوال از ارائه هرگونه پاسخ به شما امتناع می نماید پیشنهاد ما این است که از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری نمائید.

 205. امید حسینی

  سلام و درود
  من یه مادر بزرگ دارم که شناسنامه نداره اداره ثبت احوال میگه باید شناسنامه پدر و مادرش باشه تا براش شناسنامه صادر بشه ولی از موقع تولدش پدرش فوت کرد و مادرش هم ازدواج کرد و این رو عموش بزرگ کرد و براش شناسنامه نگرفت حالا شناسنامه پدرش نیست برای همین بهش شناسنامه نمیدن ، میشه راهنمایی بفرمایید؟
  با تشکر .

  • haqgostar

   با سلام، ایشان می تواند به همراه سایر اقوام و بستگان به اداره ثبت احوال مراجعه نموده و نسبت به تشکیل و تکمیل پرونده اقدام کنید.

 206. سانجنا شرما

  سلام خسته نباشید خانمی هستم فاقد شناسنامه که تا سن ۳۰سال رسیدم شناسنامه ندارم پدرومادرم خارجی وهردوفوت کردن اما از اقوام پدرومادرم راهیچ کس نمیشناسم حالا بایک برگه زن یک مردشودم اما حالا خانواده شوهرم زیاد بهم سرکوفت میزنن وگیر میدن اما نمیدونم چطور اقدام کنم وکجا برم دیگه خودم هم خسته شودم وحتی دوبارهم دست به خودکشی زدم به خاطر بی هویتی که خانواده شوهرم بهم گیر میدادن حالا ۳۰سال هست من درایران زندگی میکنم از شما خواهش میکنم کمکم کنید تا منم صاحب هویت بشم وبتونم زندکی کنم توراخدا کمکم کنید ممنون میشم

  • haqgostar

   با سلام، بع دلیل اینکه با مرد ایرانی ازدواج کردید پیشنهاد ما این است که خود را تبعه خارجی معرفی کنید و سپس مطابق بند ۶ ماده ۹۷۶ قانون مدنی شناسنامه ایرانی دریافت نمائید و این ساده ترین و سریع ترین راه ممکن برای اخذ شناسنامه ایرانی است.

 207. احمد غلجایی

  سلام من پدرم افغانی است و مادرم ایرانی الاصل هستش، پدرم فوت کرده و گلستان ساکن هستیم، پدر بزرگ مادری هم برای مادرم مدرک نگرفته، این وسط یک دایی و دو تا خاله ام شناسنامه دارن، دو خاله ام فوت کردن، فقط داییم مونده،
  ایا مادرم میتونه مدرک بگیره؟
  اگر میتونه بگیره کدوم مراحل را باید طی بکنه؟
  ما چهار خواهر برادریم میتونیم بعد که مادرم مدرکش تایید شد میتونیم مدرک بگیریم؟

  • haqgostar

   با سلام، بله امکان اخذ شناسنامه برای مادرتان وجود دارد و ابتدا باید اثبات نسب با انجام آزمایش DNA به طرفین برادرشون انجام بدهند و سپس با مثبت شدن جواب آزمایش، نسبت به تشکیل پرونده فاقدین در ثبت احوال اقدام کنند.

 208. احمد غلجایی

  سلام من پدرم افغانی است و مادرم ایرانی الاصل هستش، پدرم فوت کرده و گلستان ساکن هستیم، پدر بزرگ مادری هم برای مادرم مدرک نگرفته، این وسط یک دایی و دو تا خاله ام شناسنامه دارن، فقط دو خاله ام فوت کردن، فقط داییم مونده،
  ایا مادرم میتونه مدرک بگیره؟
  اگر میتونه بگیره کدوم مراحل را باید طی بکنه؟
  ما چهار خواهر برادریم میتونیم بعد که مادرم مدرکش تایید شد میتونیم مدرک بگیریم؟

  • haqgostar

   با سلام، بله بعد از صدور شناسنامه برای مادر، امکان اخذ شناسنامه برای شما وجود دارد.

 209. سیدمحمدحسینی

  با سلام و خسته نباشیدو عرض ادب خدمت شما بزرگواران ،پدر بنده ب علت روستا نشینی ،منطقه ی محروم در سیستان و بلوچستان ،الان ۴ ساله ک شناسنامه گرفته و بنده و برادرم ۲ساله،و مشهد زندگی میکنیم
  سوال اینجاست ک ،برای خدمت سربازی اقدام کردیم ب پلیس +۱۰
  ک کارمنداش گفتن چون شما ب تازگی مدارک گرفتین، اسمتون برای مشمولان سربازی وارد سیستم نشده و باید برید دادگاه ی نامه برای سوئ پیشینه برای آگاهی بگیرید و از اونجا ببرید پلیس امنیت و گذر نامه. مشهد اقدام کردم ولی گفتن برید همون شهر خودتون اگر راهی برای برطرف کردن این مشکل وجود داره لطفا بزرگواری کنید و بفرمایید . الان تو این شرایط کرونایی ک سیستان و بلوچستان تعطیله و مشکل اقتصادی خیلی مشکله برای ما
  اجرکم عندالله
  باتشکر و موفقییت

  • haqgostar

   با سلام، عموماً بعد از صدور شناسنامه حداقل یک سال زمان لازم است تا اسم شما به عنوان مشمولان خدمت سربازی در سیستم درج گردد.

 210. علی رضا

  سلام خسته نباشید من بچه بلوچستان استم ما پرونده داریم بعد چجوری شناسنامه بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • haqgostar

   با سلام توضیحات بیشتری لازم داریم ولی در هر حال شما باید با تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه در اداره ثبت احوال اقدام اول را انجام دهید.

 211. شراره امینی

  سلام خسته نباشید من خانم ۳۰ساله هستم فاقد شناسنامه به گفته مادرم پدرم فوت کرده هیچ مدارکی از پدر ندارم هیچ فامیلی نداره انگار که وجود نداشت رفتم ثبت احوال میگه یکی از خانواده پدر باید باشه هیچ کسی نمیشناسم مادرم گوش چشم ازکار افتاده من فقط این مادر دارم اونم ⁷۰سالش یکم شیرین عقل الان من باید چیکار کنم اگه مادرم فوت کنه من دیگه نمیتونم کاری کنم تراخدا راهنمایی کنید

  • haqgostar

   با سلام شما می توانید نسبت به اخذ شناسنامه به موجب مادر ایرانی اقدام نمائید.

 212. میثم سادات

  با سلام و عرض ادب و احترام
  بنده از اتباع غیر ایرانی متولد ایران هستم مادرم در سال۱۳۷۳که۱۰ساله بودم واقعه ولادتم را با دوشاهد در ثبت احوال، ثبت کرده ولی برگه گواهی سالهاست که مفقود شده واز ارزش حقوقی برگه اطلاعی نداشته اواخر سال گذشته به ثبت احوال مراجعه و درخواست المثنی کردم ولی متاسفانه با برخورد بسیار بد مواجه شدم پس از چند بار رفت و آمد شخصی پیدا شده و میگه من آشنا دارم و برات صادر میکنم ولی بدون سابقه قبلیت آیا امکان داره با وجودیکه من۳۷سالمه ثبت احوال برام صادر کنه اصلا قانونی هست و با اون میتونم برای فرزندانم طبق بند۴ماده۹۷۶ تابعیت بگیرم لطفا راهنمایی بفرمایید
  پیشاپیش ممنون از آگاهیتان

  • haqgostar

   با سلام، اگر در مدرک شناسایی شما محل تولد در ایران درج شده است ما می توانیم برای شما گواهی ولادت ثبتی ویژه اتباع خارجی به صورت کاملاً قانونی و معتبر دریافت نمائیم.

 213. میثم سادات

  سلام مجدد
  آیا با گرفتن گواهی تولد ثبت احوالی می توان بر علیه ثبت احوال برای الزام به صدور شناسنامه طبق بند۵ماده۹۷۶ طرح دعوا کرد
  آیا با وجود اینکه بنده۳۷ساله هستم با توجه به گرفتن گواهی ولادت ثبت احوالی و خارج نشدن از ایران تا۱۹سالگی شرایط اخذ تابعیت را دارم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • haqgostar

   با سلام، بله امکان دریافت شناسنامه وجود دارد اگر سایر شرایط مندرج در بند ۵ ماده ۹۷۶ قانون مدنی را دارا باشید.

 214. زهرا

  سلام ببخشید من ۲۳سالمه ولی شناسنامه ندارم تو شهر زندگی میکنم پدر مادرمم گذاشتن رفتن و ایرانی هستم پدرمادرمم ایرانی بودن من چطور میتونم اقدام کنم به شناسنامه دار شدن لطفا کمک کنید

  • haqgostar

   با سلام، با اثبات نسب خود به پدر ایرانی و مخصوصاً انجام آزمایش DNA، می توان به راحتی مطابق بند ۲ ماده ۹۷۶ قانون مدنی درخواست صدور شناسنامه از ثبت احوال نمائید.

 215. محیدفنایی ریگی

  باسلام پدربنده درروستازندگی میکرده سال۵۸که حکومت عوض شده اومده واسه خودش شناسنامه گرفته بعدازدواح کرده برای بچه دارشده بزاشون شناسنامه گرفته حج رفته گذرنامه داره کارت بازرگانی وجوازکسب ومعاف ازخدمت بعدبامادرمن که خانم دومش است ازدواج میکنه محضری میکنه بعدش من بدنیاامدم برای منم گرفته برای ابجی کوچکترم هم گرفته سال۷۶شناسنامه های ماراگرفتن بعدسال۸۳شورای اختلاف ثبت احوال مال پدرم راباطل کردکه ایرانی نیستی یک برادرپدرم داره اونم فامیلش باپدرم یکی نیست رابطه ندارن واونم واسه Dnaوشکایت نیامدوبعدش شورای تامین هم رفته رای باطل کردن دادن وکدملی پدرم رابزنی میزنه باطل شده مال برادران وخواهرای ناتنی هم باطل خورده امابخاطرمحضری مادرم وسندازدواجشون مال منووخواهرم باطل نشده چون ازسایت کارگذاراستعلام گرفتم شماره ملی راباتاریخ تولدزدم کل مشخصات بالااوردولی خودشناسنامه دست ثبت احوال است وعکس دارنیست الان۳۰سال است منو۳تاخواهروبرادردیگه دارم ازمادرخودم که گواهی ولادت وکارت واکسن دارندالان میتونم واسه خودم وخواهرم که باطل نشدن ومنع خدمات نیستش شناسنامه المثنی برم درخواست بدم نمیگن تاحالاچرانیومدیدیانمیگن مال پدرت باطل شده مال شماهم باطله راهنمایی کنیدکه چیکارکنم دیوان عدالت هم گفته که ثبت احوال خودش اداره ای تصمیم میگیره مانمیتونیم تصمیم بگیریم

  • haqgostar

   با سلام، بله شما می توانید درخواست شناسنامه المثنی نمائید و اگر اداره ثبت احوال به تکلیف قانونی خود عمل نکردند، می توانید از آن اداره در دیوان عدالت اداری شکایت نمائید.

 216. محمد سراج

  سلام من میخام بدونم فردی حدودا سال ۱۳۰۰ فوت کرد میشه فهمید نام پدرش چیبود یا شناسنامه داشت یا نه یا در آن زمان هیچ دفتری بود اسم یا مشخصات نوشته باشد اگه نبود توی بنچاق اداره ثبت چجوری میشه ثابت کرد این اسامی واقعی یا نه

  • haqgostar

   با سلام بله اگر مشخصات ایشان را داشته باشید قابل پیگیری است از اداره ثبت احوال.

 217. میثم سادات

  سلام مجدد میشه لطفا بگید سایر شرایط مندرج بند۵چه هست
  آیا بند۵ماده۹۷۶ مجریش فقط وزارت خارجه است یا مستقیم خود ثبت احوال هم میتواند واین اجازه را دارد طبق قانون شناسنامه بدهد؟

  • haqgostar

   با سلام از طریق وزارت امور خارجه پیگیری خواهد شد.
   در صورت تمایل می توانید با وکیل متخصص ما با تعیین وقت قبلی مشاوره تلفنی داشته باشید.

 218. کریم زندی شیرازی

  سلام.ماایرانی ساکن عراق بودین مقیم صدام از عراق اخراجمون کرد مادرم در عراق ماند و از پدرم غیابی طلاق گرفت و با یک عراقی ازدواج کرد و یک پسر و یک دختر بدنیا آورد ما فکر می‌کردیم ایشون مرده ولی بعد سقوط صدام رفتیم و همو دیدیم حالا حدود دوسال است مادرم فوت کرده برادر ناتنی حق ارث منو خواهرمو نداده ایشان از عشایر بزرگ کربلا هستند چگونه میتوانم احقاق حق کنم از چه مرجعی باید اقدام به شکایت کنم که کنسولگری ایران در کربلا پیگیری نماید متشکرم

  • haqgostar

   با سلام طرح ادعای شما در دادگستری عراق امکان پذیر است.

 219. حمیدرضا کریمی فرد

  سلام پدم ۲۰ پیش مرده من ولی شناسنامه نگرفت عموم شناسنامه گرفت الان من با عموم برم خون آزمایش بدم امکان دارن من شناسنامه بگیرم

  • haqgostar

   با سلام بله امکان اخذ شناسنامه برای شما وجود دارد.

 220. عظیم اربابی

  سلام وقتتون بخیر بنده متولد افغانستان هستم وچندساله ایران زندگی میکنم وهیچ مدرکی ندارم نه ایرانی نه افغانی آیامیتونم درخواست هویت ایرانی بدم وشناسنامه دریافت کنم اقوام زیادی دارم که شناسنامه دارن ولی حاضرنیستن آزمایشDNAبدن آیابدون آزمایش میشه اقدام به دریافت شناسنامه کردممنون میشم جواب دین

  • haqgostar

   با سلام اگر تبعه افغانستان هستید و مدرک شناسایی افغانی دارید امکان اخذ شناسنامه برای شما وجود ندارد در غیر این صورت اگر اقوام شما ایرانی باشند و برای انجام آزمایش DNA همکاری کنند امکان اخذ شناسنامه وجود دارد.

 221. عبدالله دهیلی نژاد

  سلام وقت بخیر بنده خانمی هستم چهل ساله که پدر ومادرم ایرانی هستن ومن در کویت به دنیا امدم در زمان جنگ عراق وکویت به ایران مهاجرت کردم وفاقد شناس نامه هستم سواد هم ندارم الان یکی دیگه داره برای من تایپ میکنه پدر ومادرم به رحمت خدا رفتن وفقط مادر ناتنی من درقید حیات هستن اویل درشهر اهواز ساکن بودم والان نه سال است که ساکن امیدیه هستم
  آیا امکانش هست من شناس نامه دریافت کنم الان من میخواهم ازدواج کنم ولی شناس نامه ندارم لطفا مرا راهنمایی کنید بنده که این متن را برای شما نوشتم چون خانم بی سواد هستن مشخصات خودم راثبت میکنم

  • haqgostar

   با سلام بله امکان اخذ شناسنامه برای شما وجود دارد به شرطی که پدر یا مادر شما دارای شناسنامه باشند.

 222. امنه نظری

  با سلام،وقتتون بخیر یکی از آشنایان بنده میخوان که ازدواج کنند اما متاسفانه چون دیتابیسی هستن به ایشون شناسنامه داده نشده ، پدر ایشون تبع افغان و مادر ایرانی هست و اینکه پدر ایشون ۹ سالی میشه که فوت شدند ما تمامی مراحل رو تا اونجایی پیگیری کردیم که گواهی انحصار وراثت برای ایشون صادر شده الان موضوع اثبات زوجیت مادر ایشون مطرحه که صیغه نامه دارند اما ازدواجشون جایی ثبت نشده میخواستم بدونم مدارک لازم مربوط به این مسئله چی هستش و اینکه چه مدت زمانی طول میکشه که ابلاغیه صادر و دادگاه تشکیل بشه و درآخر دادگاه چه زمانی رای نهایی رو صادر می‌کنه منظور تعداد ماه هستش؟؟؟؟با تشکر از شما

  • haqgostar

   با سلام با طرح دادخواست اثبات زوجیت در دادگاه عموماً با توجه به شعب هر شهرستان بین ۲ تا ۴ماه زمان لازم است تا حکم نهایی صادر گردد.

 223. خانم ریگی

  سلام بنده ایران به دنیا امدم پدر و مادر من هم مدرک ندارن فقط کارت ولادت من موجود هست آیا میتوانم شناسنامه دریافت کنم؟؟؟؟لدفا راهنمایی کنید۰۹۰۲۵۳۱۰۶۰۳

  • haqgostar

   با سلام بله امکان اخذ شناسنامه برای شما وجود دارد به شرطی که سایر شرایط مندرج در بند ۵ ماده ۹۷۶ قانون مدنی را دارا باشید.

 224. زلیخا

  با سلام من حکم اثبات نسب گرفتم نسبت به پسرعموی پدری از طریق دادگاه و یکی از دلایلم آزمایش DNA بود ولی قاضی بدون آزمایش و با اقرار خواندگان حکم اثبات نسب داد. قبلش آزمایش دی ان ای و درخواست دادم ولی گفتن بخاطر تحریم ها ۲ سال تو نوبتید و از دادگاه بخوایید که دادگاه هم بدون آزمایش رای داد. الان من باید برم شورای تامین در فرمانداری یا به اداره ثبت احوال مراجعه کنم؟ تمام توضیحات بقیه رو خوندم اما کلی نوشته بودید تشکیل پرونده فاقدین شناسنامه بدید. اگه ممکنه مطلب و بازش کنید و مفصل تر توضیح بدهید ممنون میشم

  • haqgostar

   با سلام به اداره ثبت احوال مراجعه و اقدام به تشکیل پرونده فاقدین نمائید و با مراجعه به اداره ثبت احوال مراحل به شما توضیح داده خواهد شد یا در صورت تمایل می توانید با اخذ مشاوره از وکیل متخصص ما به صورت تلفنی کاملاً مراحل به شما توضیح داده شود.

 225. بهار سرگلزایی

  سلام من دوماهه شرعی ازدواج کردم الان برای محضری پدرم مدارکمو نمیده و منم هیچ مدرکی ندارم فقط یه فوتو از شناسنامه خودم و پدرم دارم چکار. کنم بتونم شناسنامه المثنی بگیرم لطفا راهنمایی کنید

  • haqgostar

   سلام با مراجعه به مراکز پیشخوان دولت و ارائه مدارک شوهرتان و ارائه کپی شناسنامه خودتان، شناسنامه جدید المثنی صادر می گردد.

 226. اقبال قضایی

  با سلام بنده هفده سال گذشته از ایران خارج شدم و مقیم بریتانیا (اسکاتلند)هستم تمام مدارک بنده گم شده و فقط شماره ملی دارم و هیچ گونه کپی ندارم چگونه میتوانم جهت گرفتن مدارک ایرانی در بریتانیا اقدام کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • haqgostar

   با سلام به سفارت ایران مراجعه نمائید و در آنجا با اعلام کدملی می توانید تقاضای صدور شناسنامه و کارت ملی المثنی را از سفارت درخواست نمائید.

 227. محمدحسین شکیبا

  با سلام جوانی فاقد شناسنامه درتهران هست که سرگذشت عجیبی داره! مزاحم شدم وکیل مجرب درامور ثبت احوال درتهران سراغ دارید که کار این جوان رو تا حصول نتیجه پیگیری کنه؟ اگه محبت کنید ممنون میشم. با سپاس

  • haqgostar

   با سلام بله اگر تمایل داشتید وکیل متخصص ما در امور شناسنامه اگرچه در دفتر اصلی واقع در مشهد حضور دارند اما از کل ایران پرونده های مربوط به شناسنامه را پیگیری کرده و پاسخگو موکل خواهند بود.
   در صورت تمایل می توانید با ما در تماس باشید.

assignment_ind mail phone_in_talk