HAQ GOSTAR

بررسی جرم آدم ربایی

reply_all نوشته شده توسط haqgostar در تاریخ

2,116 نمایش
بررسی جرم آدم ربایی -  ربا
بررسی جرم آدم ربایی

بررسی جرم آدم ربایی

این جرم یکی دیگر از جرائمی است که به دلیل آثار زیان باری که بر روی مجنی علیه (شخصی که جنایت روی او انجام شده است) می گذارد، از سوی قانون گذار مورد توجه قرار گرفته و  ضمن جرم انگاری این عمل، مجازات سنگینی نیز برای مرتکب یا مرتکبین در نظر گرفته شده است.

در راستای آشنایی شما مخاطبین محترم با جرم آدم ربایی، وکیل متخصص کیفری مؤسسه ما در این مقاله به بررسی و تحلیل مختصر این جرم پرداخته است.

تعریف جرم آدم ربایی

برای تعریف آدم ربایی ابتدا نیاز است که جمله «آزادی تن» تعریف گردد که آزادی هر فرد به طوری که بتواند از هر نقطه کشور به نقطه دیگر سفر کند یا نقل مکان کند یا از کشور خود خارج شده و به آن مجدد مراجعت نماید و از توقیف بدون جهت، محفوظ و مصون باشد، تعریف آزادی تن است که نتیجه این آزادی، لغو بردگی، لغو بیگاری، منع توقیف و حبس بدون مجوز اشخاص است. بنابراین آدم ربایی به معنای سلب آزادی تن دیگری بدون رضایت او با قصد نامشروع، از راه جا به جایی از محلی به محل دیگر است.

قانون گذار ایران، در مواد ۶۲۱ و ۶۳۱ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، این اقدام را جرم انگاری نموده است که در ماده ۶۲۱ این قانون، آدم ربایی و موارد تشدید آن بیان شده و در ماده ۶۳۱، در خصوص نوزاد ربایی و یا مخفی نمودن یا تعویض کردن اطفال جرم انگاری صورت گرفته است.

نکات مهم در خصوص جرم آدم ربایی

الف- رفتار مجرمانه در جرم آدم ربایی

برخی حقوق دانان معتقد هستند که آدم ربایی جرمی مطلق است لیکن عده ای دیگر معتقد به مقیّد بودن این جرم هستند و نتیجه این جرم را سلب آزادی فرد ربوده شده می دانند.

ربودن و مخفی کردن، عنصر مادی این جرم محسوب می شود و عمدتاً مخفی نمودن وقتی عنصر مادی این جرم محسوب می شود که مسبوق به ربودن باشد.

در خصوص قصد مجرمانه نیز باید بیان داشت که آدم ربا (متهم) ممکن است به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد اتهام یا به هر منظور دیگر به عنف یا تهدید یا حیله و غیره، انجام گیرد.

ب- مرتکب جرم

این جرم می تواند شخصاً یا توسط دیگری انجام شده و مرتکب می تواند هر کسی باشد.

ج- نبود رضایت مجنی علیه

یکی دیگر از شرایط تحقق این جرم، نبود رضایت مجنی علیه می باشد که ممکن است این نارضایتی از ابتدا وجود داشته و با اکراه صورت گیرد یا ابتدا رضایت داشته و همراه مرتکب از محلی به محل دیگر رفته لیکن بعد از اطلاع از قصد مرتکب، نارضایتی خود را اعلام دارد.

د- موارد تشدید مجازات جرم آدم ربایی

مواردی در قانون پیش بینی شده است که در صورت تحقق هر یک از آنها، مجازات مرتکب تشدید می گردد که این موارد شامل:

سن مجنی علیه که زیر ۱۵ سال باشد؛

ربودن توسط وسایل نقلیه انجام پذیرد؛

به مجنی علیه آسیب جسمی یا حیثیتی وارد شود.

و – رفتار مجرمانه درباره ربایش طفل تازه متولد شده

مطابق ماده ۶۳۱ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، هر کس طفلی که تازه متولد شده است را بدزدد یا مخفی کند یا او را به جای دیگری منقل نموده یا متعلق به زن دیگری غیر از مادر قلمداد کند، رفتار مجرمانه ربایش طفل محقق شده است.

ادله اثبات جرم آدم ربایی

ادله متعددی ممکن است برای جرم آدم ربایی مورد استناد قرار گیرد که می توان به هر مدرکی که نشان دهنده ربودن فرد می باشد از قبیل شهودی که عمل ربایش را نظاره کرده اند یا در جریان یکی از اعمال و رفتار مجرمانه آدم ربایی قرار گرفته اند، یا تماس های آدم ربایان و ضبط تماس آنها، پیامک دادن بعد از ربایش از سوی آدم ربایان، فیلم های دوربین مدار بسته محل وقوع جرم و سایر ادله ای که ممکن است در هر پرونده متفاوت باشد.

مرجع صالح برای رسیدگی و میزان مجازات جرم آدم ربایی

اصولاً بعد از وقوع جرم، خانواده شخص ربایش شده (مجنی علیه) با پلیس تماس گرفته و با ارائه ادله، ثبت شکایت انجام می پذیرد که بعد از آن موضوع به دادسرای محل وقوع جرم ارجاع و با تحقیق و بررسی از سوی بازپرس، در صورتی که بزه انتسابی به متهم محرز و مسلم تشخیص داده شود، با صدور کیفرخواست، پرونده جهت رسیدگی و صدور حکم به دادگاه کیفری یک ارسال می گردد. لازم به ذکر است که موضوع ربایش طفل در ماده ۶۳۱ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، با توجه به میزان مجازات، به دادگاه کیفری دو ارسال خواهد شد.

حال اگر دادگاه کیفری بعد از جلسه رسیدگی و بررسی مدارک، ارتکاب جرم آدم ربایی از سوی متهم را محرز بداند، با توجه به نحوه ارتکاب جرم، حکم به مجازات حبس تعزیری از ۵ تا ۱۵ سال صادر خواهد کرد که اگر از عوامل تشدید مجازات که بدان اشاره شد از قبیل سن کمتر از ۱۵ سال مجنی علیه یا ربودن توسط وسایل نقلیه یا آسیب به مجنی علیه در پرونده محقق شده باشد، حداکثر مجازات یعنی ۱۵ سال حبس تعزیری برای متهم تعیین خواهد شد.

مجازات شخصی که طفل تازه به دنیا آمده را بدزدد یا مخفی کند یا جا به جا نماید نیز ۶ ماه تا ۳ سال حبس تعزیری می باشد.

مزایای اخذ وکیل مجرب و متخصص کیفری

همانطور که بیان شد با توجه به مجازات سنگینی که برای متهم از سوی قانون گذار در جرم آدم ربایی تعیین گردیده است، اگر به عنوان متهم نتوانید دفاع مناسبی انجام دهید و یا لایحه دفاعیه قوی تنظیم ننمائید و علیه شما شکایت مطرح شده باشد، مخصوصاً اگر واقعاً جرمی انجام نداده اید، ممکن است مجازات حبس تعزیری تا ۱۵ سال در انتظار شما باشد و یا اگر به عنوان شاکی در پرونده نتوانید ادله کافی برای اثبات جرم را فراهم نموده یا دفاع مناسبی در پرونده انجام ندهید ممکن است با صدور قرار منع تعقیب در دادسرا یا حکم برائت در دادگاه، موجبات تضییع حق شما فراهم گردد.

بر همین اساس پیشنهاد می شود قبل از هرگونه اقدام و یا قبل از مراجعه به شعبه جهت دفاع از اتهام انتسابی به عنوان متهم یا متهمین، با وکیل مجرب و متخصص کیفری در شهر خود مشورت نموده و با سپردن پرونده به ایشان، بهترین نتیجه را کسب نمائید.

در همین راستا مؤسسه حقوقی حق گستر فرداد مفتخر است با در اختیار داشتن وکلای مجرب و متخصص در زمینه های مختلف و وکیل مجرب و متخصص کیفری در مشهد و سایر شهرستان ها، بهترین نتیجه ممکن را با انعقاد عقد وکالت و سپردن پرونده به وکیل، فراهم آورد.

کلمات کلیدی: آدم ربایی – ربایش – مجنی علیه – متهم – وکیل

  • insert_comment اولین دیدگاه را شما ارسال نمایید.

assignment_ind mail phone_in_talk